В Ужгороді храм оберігатиме спокій померлих
Повернена до життя дерев’яна красуня не загубиться в урбанізованому місті
В Ужгороді однією церквою стало більше. Ця споруда — точна копія перлини дерев’яного зодчества в селі Нересниця Тячівського району, що 10 років тому згоріла. Її колонада при вході була прикрашена різьбленими дерев’яними колонами, над дверима височіла багато оздоблена башта з гонтовим покриттям. Храм, збудований на честь святого Михайла, був чудовим зразком дерев’яної готики Потисся, його вік сягав двох століть.
Після втрати вірники Нересниці звели новий кам’яний храм. А ідея відтворити красуню-церкву на новому місці виникла кілька років тому.
Знайшовши спонсорів, керівництво Мукачівської греко-католицької єпархії взялося її втілювати. План церкви віднайшли в львівських реставраторів, які збереглися після обмірів цієї споруди. За цими кресленнями розпочали роботу майстри з села Видричка Рахівського району.
Тож храм заввишки 18 метрів (крім шпиля) і завширшки 7 метрів, пронумерувавши його деталі, у розібраному вигляді перевезли в Ужгород. До речі, всі елементи нової церкви оброблені спеціальними речовинами, які не дозволять їй згоріти.
Відновлена церква нагадуватиме про майстерність давніх зодчих. Фото автора
Нещодавно відбулося освячення церкви, яку нарекли іменем Благовіщення Пресвятої Богородиці. Але й історія, яка передувала цій події, варта уваги: довго шукали місце для встановлення. Після розгляду багатьох варіантів зупинилися на старому міському цвинтарі на вулиці Капушанській.
— Кладовище понад 40 років не використовували за призначенням, воно було позбавлене уваги з боку влади, почала забувати про нього й громада, — сказав під час офіційного представлення новозбудованої церкви греко-католицький єпископ Мілан Шашік. — Територія заросла чагарями і деревами, дійшло навіть до скидання сміття. Частину цвинтаря міська влада у попередні роки віддала під новобудови, на його місці встигли вирости кілька багатоповерхівок. Це — не по-християнськи, тому й вирішено, що церква буде стояти саме тут, оберігати спокій померлих. Прихожани стежитимуть за порядком на кладовищі.
Перші ж дні підтвердили справедливість слів владики Мілана. Майже половина території вже розчищена від заростей, все сміття прибрано. Через якийсь час встановлять нову огорожу, а вхід на кладовище на ніч зачинятимуть, щоб нечестивці та осквернителі могли назавжди забути сюди дорогу. Попереду — внутрішнє оздоблення, виготовлення іконостаса. Ці роботи, обіцяють у єпархії, теж будуть виконані на високому рівні.
“Урядовий кур’єр”