Чому вчилися закарпатські бібліотекарі у Польщі?
Навчання за кордоном тривало кілька днів.
З 28 липня по 1 серпня у рамках проекту «Громадські інформаційні центри у Вінницькiй, Закарпатськiй, Львівськiй та Рівненськiй областях – II етап» бібліотекарі Закарпаття переймали польський досвід з надання електронних послуг та функціонування е-урядування в кількох містах Польщі.
За період перебування гості із Західного регіону Українивідвідали Бюро обслуговування мешканців міської ради Любліна, ІТ- департамент, районну раду м. Краснік, міську адміністрацію м. Пулава, староство повіту Ленчней, а також Люблінську наукову публічну бібліотеку.
Варто зазначити, що спектр е-послуг в Польщі є дуже широким. Громадяни отримують інформацію з різних питань: реєстрація місця проживання, дозволи на будівництво, на отримання земельних ділянок, декларації про доходи, податкова звітність та інше. Як правило, на всі інформаційні запити та листи мешканців відповідає невелика кількість працівників відповідних органів влади. До прикладу, канцелярія міської адміністрації, яка складається з чотирьох працівників, у 50-тисячному місті Пулава за минулий 2013 рік прийняла, обробила і відповіла на 30 тисяч звернень громадян. В порівнянні з сучасним станом закарпатського е-урядування – це шокуючі показники!
Не менш шокуючим був і візит до Публічної бібліотеки міста Люблін. Колег зустрічала особисто директор бібліотеки, яка розпочала екскурсію відразу зі свого кабінету. Бібліотечні працівники були вражені інтер’єром, відкритістю приміщень, зручних меблів та кількості відділів Люблінської бібліотеки. Запис до бібліотеки є безкоштовним. Кожному читачеві присвоюється ідентифікаційний код, за допомогою якого він може замовити книги та інші документи з будь-якої точки місцезнаходження через Інтернет. В новітньо-обладнаному секторі періодики користувачі мають змогу переглядати пресу в електронному вигляді навіть за минулі століття. Відкритим простором вразила українських бібліотекарів Галерея бібліотеки, де постійно проводяться різні виставки та творчі акції. В облаштованій кімнаті для дітей, яка майорить кольоровими дитячими меблями, іграшками та дитячими книгами, працює окремий бібліотечний працівник, який виконує функції вихователя. Варто зазначити, що із 170 працівників, дві треті штату складають чоловіки, яких можна було побачити за кафедрами видачі документів у кожному відділі бібліотеки.
На завершення екскурсії українська делегація бібліотекарів залишила свій слід у «Книзі почесних гостей Люблінської бібліотеки».
Досвід та інформація, які були отримані під час польського візиту, є дуже важливими і корисними для подальшого впровадження і розвитку функцій е-урядування на місцях та в громадах України.
Завідувачка відділу обслуговування Закарпатської ОУНБ ім Ф.Потушняка Мар’яна Грігаш
Головний бібліотекар відділу обслуговування Закарпатської ОУНБ ім Ф. Потушняка Євгенія Напуда