В ОДА провели екскурсію

За ініціативи проекту “Відкриті екскурсії Ужгородом” (цей волонтерський просвітницький проект стартував восени 2012-го року саме з мікрорайону Галагов) та за сприяння голів облдержадміністрації Василя Губаля і облради Володимира Чубірка у неділю, 29 березня, в адміністративну будівлю Закарпатської ОДА завітали відвідувачі – ужгородці та гості міста.

Екскурсовод Орест Когут розповів про домінантну споруду не тільки площі Народної, а й загалом “чеського” кварталу Ужгорода (мікрорайону Галагов) та одну з найімпозантніших будівель обласного центру. Ошатний будинок у стилі функціоналізму, який є пам’яткою архітектури, зведений саме як адмінспоруда та відкритий 1936-го року. За час, який минув, споруда зазнала мінімальних змін і втручань, а якщо ремонти і проводилися, то робилися якомога ближче до автентичних рішень.

Про архітектурні особливості, конструктивні рішення, деталі оздоблення та решту цікавого, пов’язано з унікальністю самої споруди, розповідав як екскурсовод Орест Когут, так і заступник начальника відділу господарського забезпечення апарату ОДА Андрій Мишанич. З-поміж іншого, відвідувачі дізналися про єдиний діючий в Україні ліфт-патерностер, який працює за принципом вервечки (кабіни йдуть колом одна за одною), та навіть прокаталися на ньому.Відтак екскурсантам показали сесійну та малу залу засідань, розповіли про специфіку розміщення залів (до прикладу, про те, що через усі приміщення поверху можна пройти наскрізь, не виходячи до коридору), і також про інші особливості будівлі, яка і проектувалася і будувалася саме як адміністративна споруда.

Гості познайомилися також з галереєю портретів керівників регіону та дізналися про цікавинки, пов’язані з їх правлінням – до прикладу, що очільник краю 1938 року Андрій Бровді керував лише два тижні, адже був викритий як іноземній шпигун, тощо.З-поміж іншого, учасники Відкритої екскурсії дізналися і про змінні виставки у фойє ОДА, про технологічні особливості забезпечення життєдіяльності історичного будинку, тощо.Учасники екскурсії відвідали і “губернаторське крило” – частину третього поверху, де проводить наради і зустрічі голова ОДА. Оглянули збірку картин – оновлену нещодавно. Адже, коли будівля була взята під час Революції Гідності, колекцію творів мистецтва (коштовні оригінали робіт закарпатських класиків) віддали до обласних Художнього ім. Й. Бокшая та Краєзнавчого музеїв, і тепер коридор третього поверху прикрашають твори сучасних закарпатських митців. Власне, це наразі єдині зміни, які в оздоблення будівлі привніс особисто новий керівник області Василь Губаль.

Під час Відкритої екскурсії зацікавлені також побачили залу нарад голови ОДА – приміщення, де під час зустрічей розглядаються найважливіші питання життєдіяльності області, та камінну залу, в котрій традиційно приймають найвищі офіційні, також й іноземні, делегації. До слова, оформлення цих залів не змінювалося роками, там є автентичні меблі чеського періоду, а також одна з небагатьох особливо цінних картин з тих, які залишилися в ОДА – твір Йосипа Бокшая “Бокораші”.

На завершення екскурсії “провідники” по будинку окремо торкнулися і найновішої історії, а саме часів Революції Гідності. Показали відвідувачам, де під час “оборони” стояли спецназівці з щитами, і звідки саме заходили представники громадськості. Адмінспоруда Закарпатської ОДА з аналогічних будівель в регіонах найменше постраждала під час взяття під контроль революціонерами. Так, зазнали певних пошкоджень двері, але обласною радою вони були відновлені у відповідності до початкового вигляду. Загалом же будівля ОДА отримала від патріотів належну їй повагу, і про те, що кілька тижнів на Народній, 4 був “майданівський” штаб, нагадує лише напис “Революція” на мармурі в фойє. Цей “артефакт” наразі вирішили не “зачищати”. Ну а останньою “крапкою” у відвідинах стала унікальна бруківка – певно, виїзд із внутрішнього подвір’я є єдиним місцем в Ужгороді, якщо не в області, де збереглася така “коцка”.

До слова, варто наголосити: адмінбудівля Закарпатської ОДА вперше приймає екскурсію такого роду. Раніше час від часу оглянути споруду й отримати коротку розповідь про унікальність будівлі могли лише представники офіційних, переважно іноземних, делегацій, так, свого часу її в деталях показали чеським студентам-архітекторам, яким було цікаво побачити твір своїх земляків-колег. А цієї неділі у Відкритій екскурсії взяли участь близько 70 людей, які відзначали: навіть не очікували, що оглядини будуть такими цікавими. Зараз в ОДА і облраді розглядають можливість започаткувати екскурсії адмінбудівлею для школярів.

Прес-служба Закарпатської ОДА