Куй залізо, поки гаряче. Студенти Закарпатської академії мистецтв спробували себе у якості ковалів

Для студентів Закарпатської академії мистецтв вагомою складовою навчального процесу є виробнича практика. Цьогоріч випала щаслива нагода провести її на єдиній в Україні діючій водяній кузні, що в с.Лисичово на Іршавщині.

Загальновідомо, що Гамора – історична пам’ятка XVIII століття. Вона працювала на повну потужність до 1990-х років, поки повінь 1998 року не зруйнувала греблю, і кузня не зупинилася. Після повені її взяли в довгострокову оренду підприємці – подружжя Віктора й Ольги Петровці. Власними силами вони відновили греблю та зробили капітальний ремонт будівлі самої кузні. Сьогодні кузня продовжує функціонувати, виготовляючи дрібний сільськогосподарський реманент – мотики, лопати, заступи тощо. Зрідка – сувенірні підкови для туристів. Із 1987 року в останні вихідні червня тут проводиться фестиваль ковальського мистецтва “Гамора” – культурно-мистецька акція, відкрита для представлення усіх напрямків ковальського мистецтва, професійних та аматорських фольклорних колективів, окремих митців, що проводиться задля сприяння розвитку традиційного народного мистецтва, популяризації етнічних і культурних традицій. Це також творче змагання майстрів ковальського мистецтва.

Як повідомила zakarpatpost.net прес-служба Закарпатської академії мистецтв, побувати, а тим більше, попрацювати на такому об’єкті – великий досвід і неабияке задоволення для студентів-металістів. Попередньо відвідавши Гамору, ректор Закарпатської академії мистецтв професор Іван Небесник із викладачами академії та коледжу налагодили співпрацю з нинішніми власниками кузні, обговорили проблеми і перспективи розвитку їхнього господарства, дійшли до висновку, що студенти-митці можуть внести свою лепту у збереження безцінної пам’ятки, провівши тут виробничу практику.

Й ось – із 19 вересня на Гаморі працюють студенти І ск. курсу ХОМ Іліє-Лучіано Лумей, Михайло Шестак, а також студенти ІІІ курсу коледжу відділення декоративно-прикладного мистецтва Станіслав Васько, Томаш Гордієнко, Роман Гопак, Ілларія Омельченко. Керує практикою викладач Степан Руснак.

Роботи – вдосталь: від санітарно-очисних операцій до справжньої ковки. Але й задоволення – море: відчуття затребуваності, удосконалення практичних навичок, поглиблення теоретичних знань, доторк до історії краю і… справжня насолода рідною природою.

zakarpatpost.net