В Ужгороді створять інтерактивну карту з інформацією про історію споруд історичного центру

Керівник «Cublo Art Center» Тетяна Смріга у невеличкій презентації представила основні проблеми, чому культурна спадщина Ужгорода потребує захисту і запропонувала обговорити механізми, як це можна робити.

«Круглий стіл» відбувся в рамках заходу «Міжвоєнна архітектура Ужгорода», який вже кілька днів проходить у місті. Нагадаємо, у четвер, 13 жовтня, пройшла екскурсія для чиновників кількома кварталами чехословацької забудови Ужгорода. У суботу, 15 жовтня, відбулися лекції про архітектуру того періоду і триває виставка про авторів та будівлі в нашому місті в час між двома світовими війнами.

Тетяна Смріга – одна з ініціаторів цього проекту під назвою «Ми – місто», реалізованого у співпраці з Європейським Союзом. Сьогодні на «круглому столі» вона наголосила, що Ужгород – єдине в Україні місто, де в комплексі – від бруківки до дахів будинків – збереглися масиви забудови міжвоєнного періоду, спроектовані «світилами» Чехословацької Республіки. У таких обсягах – цілими добре продуманими за призначенням і функціональністю кварталами – їх більше ніде немає, тому це має значення і для європейської історії, повідомила zakarpatpost.net  прес-служба Ужгородської міської ради.

Серед проблем, що загрожують втратою цієї особливості Ужгорода – знищення ліпнини, рустів, заміна вікон і дверей на пластикові, прорубування дверей там, де це суперечить архітектурному задуму фасадів, облицювання частини будівель непритаманними стилю матеріалами, кричущі дилетантські вивіски тощо.

Пані Тетяна наголосила, що часто плутаються поняття ремонту, реконструкції, реновації і реконструкції, практично немає майстрів, які могли б реставрувати надбання міста. Тому пропонується в міській раді створити більш розширений структурний підрозділ, який би займався збереженням культурної спадщини Ужгорода. Піднімалися питання, які спеціалісти потрібні для такого підрозділу, якими б мали бути їхні функції, повноваження, підпорядкування, діяльність.

У ході обговорення начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Олександра Зотова наголосила, що є чудовий закон про охорону культурної спадщини, однак не розроблені підзаконні акти, дієві механізми, котрі б давали можливість реально впливати на ситуацію. Домовилися підготувати пропозиції, що саме потрібно, та обговорити їх під час запланованої в Ужгороді на 3-4 листопада 4-ї Академії інтегрованого розвитку міст. На цю подію очікують приїзду до півтори сотні фахівців з різних міст України, з-за кордону, народних депутатів України, урядовців і серед іншого пропонується напрацювати та передати в Кабмін зміни до законодавства про охорону культурної спадщини.

Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв подякував організаторам «круглого столу» і загалом заходу «Міжвоєнна архітектура Ужгорода» за намагання зберегти автентичність міста, серед іншого запропонував долучатися до конкурсів на проекти, які розвиватимуть Ужгород.

Перший заступник міського голови Іштван Цап наголосив, що за рік чи навіть п’ять радикально виправити вакханалію, яка панувала в питаннях збереження спадщини щонайменше понад два десятиліття, – нереально, але потрібно рухатися. У міській раді Ужгорода це розуміють, готові до співпраці, але потрібно діяти рішуче, проте все робити дуже фахово. І в цьому є сподівання як на спеціалістів, так і на активну громадськість – уже видно людей, на яких в цьому питанні можна покластися й інструменти, як змінювати ситуацію.

Чимало цікавого звучало й у виступах інших учасників «круглого столу». Наприклад, прозвучала інформація, що Олег Олашин та Ліна Дегтярьова напрацьовують інтерактивну карту Ужгорода, де можна буде дізнатися інформацію про історію кожної зі споруд історичного центру.

zakarpatpost.net