Унікальні документи закарпатського архіву минулоріч вивчали більше трьох сотень дослідників
Обласний архів зробив загальнодоступним фонд з даними перепису населення Закарпаття Чехословацького періоду, котрий був здійснений тогочасним Урядом протягом кінця 1920-го та початку 1921-го років. Дослідити свій родовід, або дізнатися більше про мешканців Закарпаття, національний склад області на початку минулого століття можна у стінах читального залу установи. Про це під час брифінгу в прес-центрі Закарпатської ОДА повідомив директор обласного Державного архіву Михайло Місюк.
За його словами ознайомитися з даними предків також є можливість з церковних та метричних книг, котрі зберігають нині в архіві. Найстаріші церковні книги датовані початком 18 століття, а найстаріші державні метричні – кінцем 19-го, а найбільш давній оригінальний документ, котрий нині зберігається в обласному архіві, датований 1391 роком, повідомила прес-служба Закарпатської ОДА.
Документи до 1946 року зберігаються у м. Берегово. Вони відображають історичне минуле краю за роки, коли він входив до складу інших держав. Є грамоти королів та князів, що відносяться до ХV-ХVІ століття. «В обласному архіві зберігається дуже велика колекція королівських грамот. Вони зараз приведені у належний стан, відреставровані та переміщені у спеціальні коробки. Ця робота досі не проводилася. Але це історичне надбання нашого краю, ці документи – наша гордість і нині ми продовжили їх вік та час їхнього зберігання», – наголосив М. Місюк.
Завдяки співпраці з архіваріусами сусідньої Угорщини, залучивши європейські гранти працівникам обласного архіву Закарпаття вдалося покращити умови зберігання та доступу до історичних документів, зокрема провести сканування старовинних кадастрових карт.
До кінця року обласний архів планує видати путівник про всі документи та фонди, які зберігаються в установі, котрий стане в нагоді дослідникам минулого. Фахівці установи працюють і над створенням електронної версії фондового каталогу.
До слова, у читальних залах держархіву в минулому році працювало більше трьох з половиною сотень дослідників, тридцять з яких з-за меж країни.