Що таке Хелоуїн: історія виникнення свята та його символу «Джека-ліхтаря»
Мало хто знає, але Хелоуїн не новоспечене костюмоване свято. Його коріння сягає ще в дохристиянську епоху.
А ви вже запаслися гарбузами, яблуками та іншим начинням? Адже наближається Переддень Дня Всіх Святих – Хеллоуїн. Святкується він в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. З кожним роком все більшої популярності набуває це свято у нас. А ось звідки він взявся і який сенс і звичаї цього свята. Спробуємо з’ясувати.
Кельти, гарбузи і костюми
Мало хто знає, але Хеллоуїн не новоспечене костюмоване свято. Його коріння сягає ще в дохристиянську епоху. Саме в цей час племена кельтів, які проживали на території Англії, Ірландії та Північної Франції, ділили рік на зиму і літо. Саме 31 жовтня вважалося у них останнім днем року, що минає. Цей день також означав закінчення збору врожаю і перехід на новий – зимовий сезон. І з цього дня, традиційно, починалася зима.
Новий рік святкували в ніч на перше листопада. Це відбувалося не так, як в сучасному поданні святкування Нового року.
За стародавнім повір’ям кельтів, в цю ніч, світи живих і мертвих відкривалися. Самі кельти називали цю ніч Самайн або Самхейн. Для того, щоб не стати жертвами духів і привидів, кельти гасили в своїх будинках вогонь, надягали на себе звірині шкури, щоб відлякувати непроханих прибульців. На вулиці біля будинків залишалися частування для духів, а сам народ збирався біля вогнищ. Звідси і традиція одягати костюми, пригощати цукерками і всякими смаколиками.
Після традиційного жертвопринесення люди брали священний вогонь, щоб внести його до себе в будинок. Символом свята був гарбуз, адже він означав не тільки закінчення літа і збору врожаю, а й відлякував злих духів священним вогнем, який запалювався всередині нього. Також гарбуз допомагав душам знайти шлях в чистилище, пише Сьогодні.
Відповідно, звідси і традиція – люди виставляти у вікнах порожній гарбуз з вирізаними очима і ротом і свічкою всередині – його ще називають “Джеком-ліхтарем”. Однак, про “Джека-ліхтаря” є чимало легенд, придуманих століттями пізніше.
“Джек-ліхтар”
Фото pixabay.com
Легенда бере витоки в Ірландії. Відповідно до історії, в одному селі, жив противний п’яниця на ім’я Джек. Ніхто не хотів з ним мати справи. Дійшло до того, що Джек взяв до себе в товариші Диявола, який в той час гуляв по землі, вишукуючи поживу для себе. Однак, Джек хитрістю і лукавством змусив Сатану обернутися монетою, і швиденько засунув його в свою кишеню, та тільки там був ще й хрестик. Дияволу таке – просто ніж гострий. Щоб отримати свободу, Диявол змушений був пообіцяти Джеку, що він протягом 10 років не буде його турбувати.
Через 10 років Диявол повернувся на землю за душею Джека, але той знову його провів. А коли Джек помер, то його не взяли ні в рай, ні в пекло. Диявол віддав Джеку невеликий шматочок пекельного полум’я, щоб освітити шлях його неприкаяній душі. А для того, щоб сильні вітри не завіяли вогник, Джек помістив його у видовбану ріпу. Ось так і став вогник в ріпі символом неприкаяної душі. Однак популярність ріпи протрималася недовго, і на її місце прийшов гарбуз. А вперше поняття “Джек-ліхтар” з’явилося на заході у XVII столітті.
Переддень Дня Всіх Святих
Фото pixabay.com
Але на початку вже нашої ери на землю кельтів прийшли римляни. З кельтським святом змішалося ще два римських: Фералія (припадав на кінець жовтня; в цей день римляни поминали покійних) і дня Помони, богині деревних плодів. Папа Григорій IV вже в 709 року зробив 1 листопада загальним для всієї католицької церкви святом в честь Всіх святих.
Спочатку свято носило назву All Hallows Even, або All Hallows Eve (Меса Всіх Святих); пізніше його стали називати Hallowe’en, і, врешті-решт, – Halloween. І хоча зі звичаєм лякати і задобрювати злих духів в цей день церква довго боролася, однак язичницьке свято не тільки вижило, а й нерозривно зрослося в народній свідомості зі святом церковним.
Так що, не ловіть гав, запасайтеся гарбузами, костюмами і солодощами для стародавнього обряду Trik or trak (“Частуй або пошкодуєш”).