Реєстрацію права власності на землі кордону за приватними особами на Закарпатті скасували

Прокуратура області через суди добивається оформлення Держприкордонслужбою правовстановлюючих документів на землі кордону.
Враховуючи особливе географічне положення області – наявність кордонів з чотирма європейськими країнами (Румунія, Угорщина, Словаччина та Польща) та притаманними прикордонному регіону проблемними рисами, пов’язаними насамперед з нелегальною міграцією та контрабандою, органами прокуратури Закарпатської області приділено підвищену увагу законності розпорядження та використання землями уздовж кордону.

Системний аналіз даних, отриманих у ході прокурорського вивчення цих питань викрив, як порушення вимог закону кримінально-карного характеру, так і низку проблем.

Зокрема, прокурорами встановлено факти надання земельних ділянок прикордонної смуги вздовж лінії кордону у приватну власність та користування, що є грубим порушенням вимог ст. 84 Земельного кодексу України, ст. 3 Закону «Про використання земель оборони», інших законодавчих та підзаконних нормативних актів. Внаслідок тривалої у часі бездіяльності службових осіб органів охорони державного кордону на тисячі гектарів земель прикордонної смуги відсутні правовстановлюючі документи.

Розслідується кримінальне провадження за фактом зловживання владою або службовим становищем (ч. 2 ст. 364 КК України) відносно посадових осіб управління Держземагенства у Берегівському районі та Головного управління Держземагенства в області, які в порушення вимог Земельного кодексу, Законів України «Про використання земель оборони», «Про державний кордон України» передали у приватну власність 28 громадянам 52 га землі оборони для ведення особистого селянського господарства.

Досудове розслідування у проваджені триває.

З метою відновлення права власності держави на землю та через бездіяльність органів охорони державного кордону саме прокуратурою Закарпатської області в порядку ст. 23 Закону «Про прокуратуру» вжито заходи представницького характеру щодо скасування незаконних актів та повернення земель у державну власність.

Загалом, прокуратурою області до судів пред’явлено 30 позовних заяв в інтересах держави в особі Державної прикордонної служби, та прикордонних загонів до громадян, управління Держземагенства, районного управління юстиції про визнання недійсними і скасування наказів управління Держземагенства області та повернення у державну власність земельних ділянок з незаконного володіння, площа земель по яких становить понад 58 га.

Враховуючи складність доведення позовних вимог через відсутність правовстановлюючих документів на землі прикордонної смуги, розгляд цивільних справ у різних інстанціях триває вже понад 2 роки. Слід відмити, що на даний час, реєстрація права власності на землі кордону за приватними особами скасована.

Крім того, через системну бездіяльність Чопського та Мукачівського прикордонного загонів щодо належного оформлення права користування земельними ділянками прикордонної смуги прокуратурою області подано 2 позовні заяви до Закарпатського окружного адміністративного суду з вимогами до цих правоохоронних структур вжиття заходів для оформлення земель прикордонної смуги як об’єкта речового права відповідно до вимог законодавства.

Закарпатським окружним адміністративним судом вимоги прокурора у цих справах щодо належного оформлення правовстановлюючих документів органами охорони державного кордону визнані законними та обґрунтованими.

Однак, на думку Львівського апеляційного суду вимоги прокурора є «безпідставними». З цих мотивів вказаним судом постанови Закарпатського окружного адміністративного суду скасовані. При цьому, прикордонники вважають, що взагалі не зобов`язані оформляти ці землі за собою. Наразі на ці рішення готуються касаційні скарги.

Слід відзначити, що саме бездіяльність органів охорони державного кордону з питань документального підтвердження користування землями оборони є причиною системних і зухвалих намагань незаконно відчужити землі прикордонної смуги, які можуть протиправно використовуватися для здійснення порушень пов’язаних з контрабандою, незаконною міграцією тощо.

Через відсутність правовстановлюючих документів відпадає необхідність у погодженні з органами охорони держкордону виділення земельних ділянок, що розташовані впритул до лінії кордону, чим користуються зацікавлені посадові особи наділені правом розпорядження землями комунальної чи державної форми власності.

zakarpatpost.net

Comments are closed.