Гомбовці – закарпатська, угорська чи китайська страва? Рецепт приготування
Сьогодні у нас в гостях газета «Домашня кулінарія». У ній ви можете знайти найцікавіші рецепти закарпатської кухні та страви інших народів світу – традиційні та авторські, знайомі та маловідомі.
Рецепти з фотографіями, багато цінних порад, рекомендації експертів та багато іншого – на 32-х кольорових сторінках унікального щомісячного видання «Домашня кулінарія».
Ґомбовці — український десерт із тіста з начинкою, який готується на пару. Поширений в карпатському регіоні України, готується майже в кожній хаті на Закарпатті.
Олексій Пароваров, кулінар-дослідник, якось у своєму блозі зауважив, що угорсько-закарпатські ґомбовці дуже нагадують технологією приготування китайські баоцзи. Він також допустив, що це пов’язано з тим, що древні угри, коли ще були кочовим народом, час від часу входили в різноманітні тюркські об’єднання і коріння ґомбовців вірогідно тягнуться аж у ті часи і в ті краї. В Закарпатті популярні два види ґомбовців: з домашнього сиру, і з сливами чи лекваром борошняно-дріжджові. Картопляні — ті що автентично угорські — на Закарпатті поширені менше.
Отже, пропонуємо вам один із рецептів смачної закарпатської страви, яка називається гомбовці.
Приготування:
1. Протерти кисломолочний сир. Додати яйце, манну крупу, цукор, вимішати. Залишити на 15 хв. до розпухання манної крупи.
2. Мокрими руками сформувати кульки 4-5 см. обкачати їх у борошні.
3. Скип’яти воду, додати сіль. У кип’ячу воду викласти гомбовці. Коли вони спливуть на поверхню варити кілька хвилин до готовності. Не переварити. Готовність перевіряють розрізаючи одну навпіл, серединка повинна бути зварена.
4. Готові вибрати з води шумівкою у друшляк, щоб стекла вода.
5. Гомбовці подавати гарячими зі сметаною чи просмаженими крихтами печива у вершковому маслі.
Споживати відразу, страва смакує свіжо зварена.
Будьте королевою кухні, готуйте разом із нами та дивуйте близьких своїми талантами!
>> Вподобайте сторінку закарпатської газети «НЕДІЛЯ» у Facebook
Тож не лінуйтеся – творіть свої кулінарні дива і радуйте ними тих, кого любите.
Купуйте газету «Домашня кулінарія» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті! Передплатний індекс: 68339