АНОНС. Що найчастіше закарпатці перевіряють на детекторі брехні

Валерій Гарагаль розповів про брехню і недовіру в родинах, а також про те,  чому батьки перевіряють 13-річних дітей

Обкладинка свіжого номера закарпатської газети «НЕДІЛЯ»

Сьогодні про поліграф багато хто чув. Щоправда, більшості він відомий як детектор брехні. Цей пристрій зараз дуже часто використовується під час різноманітних шоу. За його допомогою перевіряють як працівників, так і подружню невірність і навіть вирішують побутові конфлікти. Якщо в Америці та Європі психофізіологічна апаратура має широке застосування, то в нас вона тільки заходить у вжиток. Тож що перевіряють закарпатці найчастіше за допомогою детектора брехні, чи можна його обдурити, чи правдивими є його результати. Про це та інше під час наших «Недільних бесід» у прес-центрі закарпатської газети «НЕДІЛЯ» розповів поліграфолог Валерій Гарагаль.

– Валерію, чи давно у вас поліграф? Чи часто звертаються ужгородці та й загалом закарпатці?

– Власне, поліграф я придбав у 2016 році. Щодо перевірок, то звертаються досить часто. Їх є декілька видів. Перше – це кадрові перевірки, вхідне тестування. Часто, коли людей приймають на роботу, роботодавець хоче знати про працівника все, особливо якщо мова йде про діяльність, пов’язану з грошима, з товарно-матеріальними цінностями. Також часом проводять планові кадрові перевірки уже працюючого персоналу. Другий вид перевірок пов’язаний з крадіжками або розкраданням майна, шахрайством та іншими порушеннями або злочинами. Наприклад, у одному кабінеті, у якому зникли гроші, працюють декілька людей. Тож як знайти, хто саме їх узяв? Часом встановити істину іншими шляхами неможливо, тільки через поліграф.

Це дозволяє з невинних зняти звинувачення, а власнику встановити особу крадія. Тут поле діяльності дуже широке. Третій напрямок – це особисті питання. Він також дуже затребуваний. Найчастіше люди тестуються на подружні зради. На жаль, закарпатці не завжди можуть почути один одного і в межах родин нерідко панує недовіра. Адже можна просто сісти і поговорити, вирішити самотужки будь-які питання. Але, доведені до відчаю, вони йдуть до поліграфолога й кажуть: «Нам треба поставити крапку у стосунках. Давайте протестуємося». Є ще й напрямок підліткової проблематики. Часом батьки мають підозру на те, що їхні діти вживають наркотики, або їх непокоїть те, в яких компаніях проводять час сини чи доньки, тож просять їх протестувати. Насправді напрямків більше, я охопив лише основні.

– І якого віку був наймолодший із тих, кого ви тестували?

– Із 13 років. До цього віку в дітей розвинене асоціативне мислення, вони можуть собі таке науявляти… малювати в голові те, чого насправді немає.

Що перевіряють подружні пари на детекторі? Які були найцікавіші перевірки? Чи можна використовувати дані поліграфа в суді як доказ? Чи можна обдурити поліграф?

Про це та багато-багато іншого читайте у свіжому номері закарпатської газети «НЕДІЛЯ».

Купуйте свіжий номер газети «НЕДІЛЯ» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!

У продажу із 27 квітня.

zakarpatpost.net