В Ужгороді цвіте джинсове дерево
На Закарпатті цвіте юкка. Ця унікальна рослина не є чимось новим для нашого краю, її вирощували ще за радянських часів.
Наразі в Ужгороді її можна побачити біля ПАДІЮНу, готелю «Ужгород», біля приватних будинків.
Квітка має досить цікавий вигляд і тому давно полонила серця закарпатців. Утім мало кому відомо, що рослина налічує більше 50 видів, між якими є не лише декоративні, але й харчові та навіть технічні. Адже перші у світі джинси було зроблено не з бавовни, а саме з юккової матерії. Навіть зараз найякісніші джинси роблять з ниток, що містять бодай кілька відсотків волокон з листя юки.
Потрапила до нас ця рослина аж із напівпустель Мексики. На батьківщині її взагалі називають «джинсовим деревом».
Про міцність листя квітки існує цікава легенда про те, як потужна доросла юкка тримала листям корабель і не дала шторму забрати його в море. Моряки, переконавшись в міцності волокон юкки, почали використовувати їх для плетіння канатів, які не поступаються сталевим.
У Мексиці використовуються листя та плоди квітки в їжу. А в народній медицині цю рослину використовують для лікування хвороб кісток.
В астрології юкку називають «деревом щастя», вважаючи, що вона покращує атмосферу в домі і нейтралізує негативні емоції.
Отже, закарпатці, навіть не знаючись на тонкощах фен-шую, вже багато років оточують свої будинки унікальними рослинами, а юкку багато хто з наших земляків називає «несправжньою пальмою» через схожість листя, кімнатні ж види місцеві охрестили «слонячою ногою».