Закарпатські волохи: 18 років, а у неї вже п’ятеро дітей
Це найбільше поселення етнічної меншини в Україні. Загалом їх нараховують з 6 тис осіб, пише gazeta.ua.
Мешкають в одинадцятьох селах Перечинського, Свалявського, Ужгородського та Мукачівського районів Закарпатської області. Місцеве населення часто називає волохів ромами, вони ж себе – румунами.
“Удома говорю румунською і вважаю себе румуном, – говорить староста порошинських волохів Василь Горват. – Коли питав у батька: “А вудкі ми?”, він відповідав, що його батько і дід тут народилися. Тільки це знаю”.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_2_w_590.jpg?v=0)
Волохи майже не ведуть присадибного господарства, рідко здобувають повну середню освіту
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_3_w_590.jpg?v=0)
Табір волохів у Порошково розташований по сусідству з подвір’ями українців, за кілометр від центру села. Поруч є табір ромів. Що п’ять хвилин по бруківці торохтить дерев’яний віз, запряжений парою коней. Їх тримає більшість волоських родин. На табір приходиться 200 коней.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_4_w_590.jpg?v=0)
“З українцями не маємо проблем. Всьо добре. Хіба що бувають проблеми з травою. Коли наші її косять у неположеному місці, щоб давати коням. У міліцію на наших скаржаться може раз на місяць, – додає староста. – А так меншина, як меншина. Працюємо, ходимо у Тернопіль, у Львовську область, Кійов, даже у Москву. 60-70 процентів дітей відвідують школу”.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_5_w_590.jpg?v=0)
Порошково має найбільшу школу в районі. До неї ходить 900 дітей. Половина – діти з волоського та ромського таборів. Кількість першокласників постійно збільшується через високу народжуваність.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_6_w_590.jpg?v=0)
“Минулого місяця народилося 17 дітей у волохів. Майже щороку приріст дітей збільшується на сто осіб, – розповідає секретар сільської ради Ганна Василівна. – Табір виріс через виплату грошей на новонароджених. 18 років, а у неї вже п’ятеро дітей. Наймолодшій рожальниці було 12 років. За статеві стосунки з неповнолітніми мали би притягнути до кримінальної відповідальності. Але у них не діють закони. Хоча з українськими паспортами усі ходять. Соціальні служби контролюють переважно витрачання державних грошей”.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_7_w_590.jpg?v=0)
В Порошково волохи займаються вирубкою лісу на продаж, в інших місцях займаються човниковою торгівлею і сезонним заробітчанством в інші регіони. Працюють фактично з малку.
![](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/657/657235_8_w_590.jpg?v=0)
“Їхній менталітет ламається. Стали ходити до школи, – говорить сільський голова Юрій Касинець. – З іншого боку, раніше більше намагалися заробити працею – орали, наймалися валити ліс. А зараз живуть на виплати на дітей. З’явилося більше часу”.