Сьогодні – Главосіки. Чому не можна їсти яблука та брати до рук ножа. Молитва до Івана Хрестителя
Сьогодні християни східного обряду відзначають день Усікновення голови Івана Хрестителя, «Пісного Івана» або ж Главосіки.
Після того, як Святий Іван Предтеча охрестив Господа, цар Ірод , правитель Галілеї, посадив його у темницю. У день свого народження Ірод влаштував пишний бенкет, на якому перед гостями танцювала Саломія, дочка Іродіади, царевої обраниці, пише like.if.ua.
Вона так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. І та, за порадою матері, попросила принести голову св. Івана Хрестителя, який засуджував вчинок Ірода та його коханки, на таці. Ірод боявся гніву Божого за вбивство пророка, але не міг порушити необережну клятву.
Св. Івану Хрестителю відсікли голову і віддали Саломії. За переказами, голова продовжувала викривати Ірода і Іродіаду. Злісна Іродіада попроколювала язик пророка шпилькою і закопала голову в нечистому місці. Але Іванна, дружина царського урядника, таємно взяла святу голову, поклала в посудину і поховала її на Єлеонській горі, в одному з маєтків Ірода. Тіло св. Івана Хрестителя взяли його учні і погребли його.
Тож сьогодні вшановуємо пам’ять Івана Хрестителя та його мученицьку смерть.
Чого не можна робити та їсти у цей день?
Сьогодні церквою встановлено строгий піст, не прийнято веселитися, влаштовувати святкування та застілля, тому що люди із сумом і жалем згадують усіх, хто постраждав за правду.
В народі побутує думка, що на Усікновення голови Івана Хрестителя не можна їсти круглі фрукти, овочі: яблука, картоплю, бо вони нагадують голову Івана Предтечі.
А також кавуни, помідори, які символізують кров святого. Не можна їсти й будь-що на блюді – на ньому лежала голова Івана Предтечі. У цей день не варять борщ, люди не беруть у руки нічого гострого (ножа, сокиру, пилку).
У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров».
Проте, священики запевняють: жодних заборон їсти круглі овочі та фрукти чи використовувати ніж у цей день немає. Такі забобони люди придумують через брак віри,- стверджують вони.
Цього дня кожен намагався побувати в церкві, а ті, хто мучився головними болями, просили зцілення.
Народні прикмети:
- Як чути грім, то має бути тривала й тепла осінь.
- Ранній відліт журавлів – на ранню весну.
- Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.
Молитва до Івана Хрестителя.
Святий Іване, предтече і хрестителю Господній! Про тебе говорить святий євангелист, що ти чоловік, посланий від Бога, щоб дати свідоцтво про світло, і щоб усі увірували в те правдиве світло, що прийшло на цей світ просвітити кожну людину. Після тебе мало воно прийти, але воно було перше, ніж ти, бо воно було від віків. Про тебе, всехвальний пророче, свідчить сам Господь, коли каже, що ти більший від усіх інших. Пророки провіщали Христа словами, а ти вказав на нього рукою і говорив: “Це Агнець Божий, що бере на себе гріхи світу”. Ти проповідник покаяння, ти хрестив розкаяних у Йордані, ти вдостоївся власною рукою діткнутися верху голови царя Бога. Ти перший мученик, ти посників і пустинників наставник, ти вчитель чистоти, ти близький друг Христа.
Тебе прошу, до тебе припадаю: Не відмов мені твого заступництва, щоб душа моя відновилася покаянням, немов другим хрещенням, бо ти був проповідником покаяння і хрестителем. Випроси мені ласку, щоб я міг (могла) одержати прощення гріхів і міг (могла) увійти колись туди, куди ніщо скверне не може ввійти, у небесне царство.
Амінь.