Закарпатці зможуть іти з роботи раніше: як змінять робочий день
Українські чоловіки, які виховують хоча б одну дитину віком до 14 років, зможуть вимагати від роботодавця введення скороченого робочого дня. Нововведення вже підтримав Кабінет міністрів, а наступний крок – за Верховною Радою. Нові правила, впевнені в Міністерстві соціальної політики, дозволять позбутися від дискримінації в чинному законі.
Правда, частина експертів скептично поставилися до рішення і вважає, що це стане радше декларативною, а не реально працює нормою закону.
OBOZREVATEL розповів, коли і хто зможе йти раніше з роботи за новими правилами.
Можна жінці, але заборонено чоловікові
У колективному договорі з роботодавцем з його згоди можуть прописувати можливість введення короткого робочого дня для матерів. Але це право, а не обов’язок, зазначає HR-експерт Олександр Білоус. “Колективний договір узгоджується з профспілкою. Вони, звичайно, можуть наполягти на скороченому робочому дні. Але це обопільна домовленість обох сторін”, – відзначає експерт.
“Колективний договір узгоджується з профспілкою. Вони, звичайно, можуть наполягти на скороченому робочому дні. Але це обопільна домовленість обох сторін”, – відзначає експерт.
Але якщо в трудовому договорі вже є норма, яка передбачає можливість скороченого дня, після нововведення скористатися її зможуть також чоловіки. “У нас проблема навіть не в ситуації з законами. Для чоловіка попросити скорочений день у зв’язку з вихованням дитини – ганебно”, – розповідає Білоус.
Правда, такої думки дотримуються далеко не всі українці. Так, після того, як татам дозволили оформляти декрет, в соцмережах з’явилися цілі групи “татусів”. Серед них і житель Дніпра Єгор Коваленко. 27-річний чоловік не оформляв відпустку на своїй роботі, але після народження дитини звільнився з роботи і займався малюком.
“Дивне запитання. У сучасному світі потрібно думати не стереотипами. Якщо дружина заробляє більше, а чоловік все одно думає поміняти роботу, чомусь не зайнятись вихованням дитини? Ніхто нікому нічого не винен. Це наш малюк і ми обидва його люблячі батьки. Якби я більше заробляв, було б розумніше мені залишитися на роботі. а коли я викладаю фізику в школі, а дружина отримує три зарплати вчителя без категорії, який сенс мені самостверджуватись за рахунок втрати загального сімейного бюджету “, – пояснив молодий чоловік
Якщо пропозиції Мінсоц підтримає Рада, чоловіки в Україні зможуть повноцінно оформляти декретну відпустку і наполягати на скорочений робочий день. Найчастіше мова йде про те, щоб замість 40 годин на тиждень працювати всього 36 годин. Роботодавець при цьому зобов’язаний за законом оплачувати роботу як при повному робочому дні.
“У всіх випадках застосування скороченої тривалості робочого часу зменшення розміру оплати праці не допускається. Наприклад, в колективному договорі підприємства встановлено, що для жінок, які мають дитину-інваліда, тривалість робочого тижня становить 36 годин. Це означає, що посадовий оклад такої працівниці повинен бути таким же, як і у інших працівників “, – відзначає юрист Олександр Плахотник.
Водночас юрист упевнений, що велика частина роботодавців, особливо якщо на підприємстві немає профспілки, буде відмовляти свої співробітникам в можливості йти з роботи раніше.
Що ще може змінитися
В Україні незабаром також можуть змінити і інші норми КЗпП. Так, старі правила прийняли ще в 1971-му. За цей час змінилися підходи до працевлаштування і вимоги до робітників. Крім того, в рамках європейської асоціації Україна повинна впровадити в національне законодавство міжнародні норми, які в тому числі стосуються і законів про працю.
Працюючі на вулиці або в важких умовах отримають право відлучатися на кілька годин в обід. Українська “сієста” триватиме у всіх по-різному. Довга перерва повинні прописати в трудовому договорі.
Робочий день збільшать з 8 до 12 години, але не для всіх. Такий графік може бути прописаний в колективному договорі. Також введуть поняття “ненормованого робочого дня”. Профспілки заявили, що така норма може призвести до “примусової праці”, а ось HR-експерти вважають, що для українців це шанс заробити і можливість законно залишатися на роботі.
Проект зареєстрували ще кілька років тому, проте за цей час його вдалося прийняти тільки в першому читанні. Минулої осені в уряді заявили, що документ розглянуть в Раді восени. Однак після цього активізувалися профспілки, які зажадали переглянути перелік причин для звільнення і збільшення тривалості робочого дня.