Чому на Святий вечір на Закарпатті дівчат та жінок не пускали до хати

Про це у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини»  ми говорили з етнографом, дослідником демонології  і народної магії Закарпаття Василем КОРОЛЕМ.

У багатьох селах мало значення те, хто першим на Святий вечір входить до хати. Дівчат та жінок не пускали. Із чим це пов’язано?

Взагалі дуже любили, коли першим приходив молодий хлопець, або дитина. Це символізувало процвітання. Старший чоловік – теж вважався добрим знаком. Але існувала чітка заборона на Святий вечір жінкам кудись виходили, навіть до родичів, навіть коли вони жили поруч, хата в хату. Звичайно, зараз уже такого немає, йде поступове згладжування таких традицій, ряд із них взагалі зникають. Та раніше жінки на це свято не йшли навіть до магазину, ходили всюди куди потрібно лише чоловіки. Дещо поблажливішими в цьому питанні були гуцули, там ходили колядувати і дівчата у складі колядницьких гуртів. А західній центральній частині Закарпаття,  там це було виключено. Навіть якщо в дівчини був голос, як у оперної співачки, колядувати вона не мала права йти. Чоловіки ж могли одягатися і в бабу, якщо треба було, і виконувати різні жіночі ролі. Взагалі ходити колядувати вважалося справою престижною. Це не виглядало так, що прохачі ходять і гроші заробляють, бо абсолютну більшість грошей колядники передавали на церкву, де за заколядовані гроші щось купували для храму.

zakarpatpost.net