Що трапилося на Закарпатті за день? Головні новини та події 18 червня
День на Закарпатті був багатим на події.
Жила я тоді у Рахівському районі. Село в нас було досить велике, але усі один-одного знали. Навіть у радянський час більшість односельців ходили до церкви, тож коли захворів старий священик, люди зажурилися – що буде… а коли він помер – плакали від малого до великого. Старі люди казали, що церкву закриють і більше не буде де молитися, уже обговорювали, коли в кого в хаті збиратимуться, пише газета «Неділя Закарпатські новини».
Але, на подив, цього не сталося, усе обійшлося навіть краще, ніж хтось міг подумати. Нам дали молодого та симпатичного духівника, та ще й такого розумного, що коли він говорив, усі відкривали роти. А гарним яким він був… Навіть слова важко дібрати, щоб описати його вроду.
Високий, стрункий, із чорним волоссям та блакитними, як небо очима. Його погляд пронизував усе… здавалося, що заглядає прямо в душі людей. Коли йшов, здавалося, що він летить повітрям. Хода в нього була легка і граційна. А голос… наче в ангела – гучний, дзвінкий, ніжний і мелодійний.
Після його появи в селі сталося справжнє диво. До церкви почали ходити навіть молоді дівчата, які не ходили ніколи…. А ще й із сусідніх сіл молодиці почали приїжджати. Стільки народу в нашому невеликому храмі не було ніколи.
За фактом допуску до керування автомобілем “Porsche Cayenne” підозрюваної у резонансному ДТП на Слов’янській набережній у м. Ужгороді зареєстроване кримінальне провадження
Про це повідомляє прес-служба прокуратури Закарпатської області
Що відомо про стан ужгородця, який постраждав внаслідок резонансної аварії в суботу
В рамках окремого кримінального провадження правоохоронці перевірять факт надання 21-річній уродженці м. Свалява, Закарпатської області, яка не має права на керування транспортними засобами, автомобіля “Porsche Cayenne” за участі якого, було скоєне ДТП на Слов’янській набережній у м. Ужгороді.
На даний час, посвідчення водія, що підтверджує нею право на керування транспортними засобами підозрювана не надала. Попередня правова кваліфікація у даному кримінальному провадженні за ст. 287 КК України – допуск до керування транспортом особи, яка не має права на керування транспортним засобом. Досудове розслідування здійснюють слідчі ГУНП в Закарпатській області.
Прокуратура Закарпатської області здійснює процесуальне керівництво за ходом слідства.
Раніше там було багато різних крамниць, у яких місцеві могли придбати останні модні новинки і задовольнити свої найсміливіші фантазії, пише газета «Неділя Закарпатські новини».
Кожна з ужгородських вулиць має свою історію, а деякі з них – просто унікальні. Чим старіша вулиця, тим більше в неї було назв і тим цікавіші історичні періоди вона пережила.
Старовинна вулиця Корзо, незважаючи на те, що Закарпаття ніколи не входило до складу Італії чи Римської імперії, має італійську назву, а в перекладі з мови оригіналу означає місце для прогулянок. Скоріш за все, так у народі її називали ще за Другетів, які мали італійські корені. Утім вперше в письмових джерелах вона згадується під іншою назвою.
Великомостова, Казіні, Суворова
Корзо входила до числа 10 найдавніших вулиць міста. Історик Роман Офіцинський у книжці «Екскурсії Ужгородом» пише про неї: «Дехто відносить її до часів Другетів, скоріше за все, тоді вона вживалася як побутова (назва вулиці). За Другетів вулицю офіційно називали Мостовою (згодом – Великомостовою), бо вела до головного мосту. У найдавнішому описі міста 1691 року, крім цієї вулиці згадується ще 10, які формували тогочасний Ужгород. Назва Корзо стала офіційною тільки після здобуття Україною незалежності».
Точно досі невідомо, коли сформувалася вулиця. На сьогодні тільки знаємо, що на ній переважно жили ремісники, що працювали на володарів Ужгородського замку.
Лікарі оцінюють стан чоловіка як стабільно важкий. І досі борються за його життя.
Чи покращився стан чоловіка вдалось дізнатись у дружини Олександра, – пише 0312.
“Він вийшов із стану коми, але його тримають у медикаментозному сні. Йому потрібен спокій. Завтра будуть робити трахеотомію, бо сильно пошкоджені трахея і легені. Нещодавно була у нього, реагує на мене, починає рухатись. Вже завтра буде відомо більше, так як повинні бути всі спеціалісти” – розповіла Юлія.
Прогнозів ніяких не дають.
“На даний момент стан пацієнта залишається важкий, продовжується терапія, на даний момент проводиться медикаментозна садація з метою корекції свідомості”, – говорить Олександр Сечко, лікар-нейрохірург Закарпатського центру нейрохірургії та неврології.
В Сватовому двоє закарпатців після заробітків в Росії збирають гроші, щоб доїхати до Ужгорода. Про це розповіло видання Сватове-City, з якого передруковуємо матеріал.
У день святкування Трійці — 16 червня, біля сватівської церкви Спорительки хлібів навпроти воріт сиділи двоє чоловіків. Перед ними лежав целофановий пакет і записка з проханням допомогти грошима на квиток до Мукачевого, що на Закарпатті, пише Сватове-City
Один — Віталій, інший — Михайло. Хлопці розповіли, що були на заробітках в Росії.
— Три місяці ми працювали на будівництві у Краснодарському краї у селі Веселе. Після закінчення роботи господар грошей не заплатив, натомість визвав поліцію і сказав, що ми знаходимося в Росії незаконно, — розповідає Віталій.
Тематичні дні народження – це вже щось для всіх звичне. А тематичні весілля чи доводилося проводити?
Про це у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» ми говорили з декоратором і флористом Ангеліною Химич
– Тематичні весілля проводять у нас, але дуже рідко. Особисто в мене було весілля в українському стилі. Гості прийшли у вишиванках, із туристичного комплексу « Воєводино» ми замовили двох білих коней, бричку оформили квітами, було багато соняшників, фотографувалися в Ужгородському скансені, а наступного дня мені дали костюм прямо з музею, тож я була нареченою у сторічному костюмі.
Усе вийшло дуже гарно і колоритно. Загалом народний стиль мене завжди приваблював. Диплом захищала з української вишивки у регіонах. І тема була про птахів у кераміці, яких було зроблено з елементами вишивки. Мені дуже хотілося досліджувати Перечинський район, я з’ясувала просто унікальні речі. Наприклад, що в нас 100 років тому дівчата ходили вулицями в домотканих топіках і в домотканих спідницях. Це мене дуже здивувало. Та й кольорова гама одягу була дуже гарною. Тому звичайне весілля мене не цікавило і своє я організувала по-особливому. Але більшість молодят не хочуть ризикувати, бояться, що гості не прийдуть тематично одягнені, що вони цим завдадуть їм зайвих клопотів. Але переважна більшість людей перед тим, як іти на весілля, все одно собі щось із одягу купують. Тож незручностей тут бути не може. Загалом найкращі весілля невеликі, осіб на 20.
Є такі хвороби, як ружа, які самі лікарі відсилають лікувати до бабок, навіть дають адресу. Невже прості жінки знають більше за дипломованих фахівців?
Про це у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» розповів етнограф, дослідник демонології і народної магії Закарпаття Василь КОРОЛЬ.
– Лікування таких захворювань як ружа, або бокорван (так називають нариви у західній частині Закарпаття) які, можливо, були пов’язані із простудними й вірусними захворюваннями, завжди було пов’язано з певними рослинами, як, наприклад, часник (це стосується бокорвана). А щодо ружі, то вона більшою мірою лікувалася магічними методами (наприклад, прикладали сире яйце, яке розбивали). Але, разом з тим, класичний варіант палення ружі – це червона матерія, лляне або конопляне повісмо, тобто волокна, що залишилися після обробітку рослин, які використовувалися на нитки, на одяг. Також брали крейду і сірники. Повісма спеціально крутили, як казали.ю на дев’ять «калачиків» або «кругів» і спалювали по одному, по три, в залежності від того, яка баїля. Таких замовлянь я зафіксував близько 20. Такий самий ритуал був поширений і в інших областях України, відрізнявся фактично дрібницями і самими замовляннями. Тексти замовлянь у знахарок були різні. Чому традиційна медицина радить іти до бабок – мені важко сказати, я можу судити лише як етнограф, дослідник світоглядних уявлень про цю хворобу. Можливо, тут варто врахувати фактор віри. Адже віра генерує в людях прихований потенціал і включає механізми самолікування. Дане питання актуальне навіть зараз.
Які таємниці від нас досі приховує столиця Закарпаття? Яка з гіпотез про його назву є найбільш правдивою? Ким раніше була заселена Ужанська долина? Скільки насправді Ужгороду років?
Про це та інше у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» ми говорили з доктором історичних наук, професором Романом Офіцинським, який працює завідувачем кафедри історії України Ужгородського національного університету. Це – відомий вчений, автор понад двохсот праць, під його керівництвом успішно захистилися сім кандидатів наук. Удостоєний наукової премії імені Михайла Лучкая ‒ за краєзнавчі книжки «Народні перекази Закарпаття» та «Екскурсії Ужгородом”.
– Є один вартий уваги факт із вашої книжки. Під час першого перепису 1398 року в Ужгороді проживало 156 залежних селян. Місто тоді було селом?
– Точніше великим селом (віллою). Відтак Ужгород стає містечком (оппідумом), однією з резиденцій династії графів Другетів франко-італійського походження. У ХVІІ ‒ ХVІІІ століттях ним управляла рада з функціями суду, котру очолював староста. Одночасно діяла замкова влада: каштелян, yправитель, рахівник, суддя, тюремник, ключник… Після 1711 року, коли було укладено Сатмарський мир і весь регіон відійшов до Австрії, статус Ужгорода періодично змінювався: «казенне містечко», «містечко сільського типу», «казенне урбаріальне містечко». Право на виборний магістрат йому надано 1837 року…
Сьогодні вранці у пологовому відділенні Мукачівської ЦРЛ померла новонароджена дитинка.
Як стало відомо інтернет-виданню “PMG.ua“, маля народилося у суботу, 15 червня, але сьогодні о 6:15 померло. 39-річна мукачівка, мама дитинка, стояла на обліку у лікарні з початку вагітності, адже мала вади серця, тому була під наглядом медиків.
“У мукачівки з 12 років була гіпертонічна хвороба. Крім того, взимку жінка перехворіла грипом. Лікарі повідомляли її про ризики заздалегідь, адже дитина могла народитися із вродженими вадами серця”, – пише видання.
Немовля прожило кілька діб, але на третій день, на жаль, померло. Для встановлення причини смерті тіло малюка направили на судово-медичну експертизу.