АНОНС. Як воскресити ужгородський ботанічний сад

Він може сам на себе заробляти

Колись в Ужгороді були унікальні сади, які фактично нині можна класифікувати як ботанічні. Там вирощувалося багато видів як місцевих, так і екзотичних рослин, привезених із різних куточків світу. Передусім – це сад Лаудона, закладений у 1800-х роках, де були колекції дерев та квітів з усієї Європи. З однієї з поїздок у Єгипет відомий ужгородець навіть привіз руку мумії. Зараз від того саду залишився всього маленький клаптик з небагатьма насадженнями. Варто згадати також про сад Кутки, закладений церковним діячем Іваном Куткою на узвишші  вулиці Берчені (колись  Болотної), який називали поселенням самітника. Цікавою місциною був і Монаший сад, або звіринець Другетів на Підградській, де також росло багато цінних дерев. Звіринець існував у середині XVI ст і служив місцем, де володар замку в будь-який час міг полювати, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Обкладинка свіжого номера газети «Неділя Закарпатські новини»

Загалом таких живих куточків в Ужгороді багато. І вони потрібні, адже в будь-якому місті хочеться людям відчути подих природи, відволіктися від суєти щоденних турбот не милуванням запиленими вулицями, а квітами, древами, загалом рослинністю.

Тож мова піде про Ботанічний сад, який в Ужгороді хоч і є, але існує ніби в певній прострації, адже фактично вважається закритим для відвідувачів.

Ужгородський  ботанічний сад

Потрапити в Ботанічний сад, звісно ж, можна, але екскурсії туди ніколи не рекламуються, тож туди приходять одиниці місцевих, що вже казати про гостей.

Сам сад великий, займає площу 4,5 гектара. Відкрили його у 1948 році на місці, де існували два горіхово-фруктових сади. Там росли звичайні для Закарпаття плодові дерева: горіхи, яблуні, груші, черешні, вишні, алича, бузина, шипшина, ожина і верба. Зараз у ботанічному саду зібрано 3 900 видів і сортів рослин, що можуть рости на відкритому ґрунті  і 1 100 тепличних. Там багато квітів, серед яких 120 видів троянд, 50 видів гладіолусів, 25 видів хризантем, 20 видів лілій, є  й екзотичні, і рідкісні навіть для Карпат – наприклад, едельвейс. У оранжереї можна побачити банан, мімозу, лавр, евкаліпт, папайю, 10 видів пальм, 250 видів кактусів та багато інших рослин.

Усе це чудово, але сам сад дуже запущений. Навіть  у часи, коли в державі була найбільша розруха, після розпаду Радянського Союзу, він був у кращому стані. У 90-ті роки зменшилося фінансування, скоротили штат наукових співробітників – і сад втратив належний вигляд, а після паводку 1998 року, коли його підтопив Уж, унікальний об’єкт зовсім занепав. Нині він також переживає не найкращі часи. Загалом складається враження, що там немає господаря. Шкода, що такий дивовижний куточок Ужгорода так недооцінюється.

Як можна заробити на відвідинах ботанічного саду? Як це роблять  у Києві?

Про це та багато-багато іншого читайте у свіжому номері газети «Неділя Закарпатські новини».

Купуйте свіжий номер газети «Неділя Закарпатські новини» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!

У продажу із 5 липня.

zakarpatpost.net