На Закарпатті нова атракція – «Боржавська велодрезина»

27 грудня Агенція регіонального розвитку (АРР) Закарпатської області презентувала запуск атракціону «Боржавська велодрезина» у с.Приборжавське Хустського району. Проєкт профінансовано за кошти державного бюджету, отримані за Програмою секторальної підтримки – Підтримка регіональної політики України.

Метою проєкту є розвиток Боржавської вузькоколійки через створення та промоції туристичної атракції «Боржавська велодрезина» у Довжанській територіальній громаді. А також – розвиток туристичного потенціалу громади шляхом збереження історико-культурної спадщини Закарпаття, повідомляє Закарпатська громада.

Тішуся, коли цікаві та перспективні проєкти втілюються громадами у життя. А ще так недавно, цього літа, залізничники намагалися демонтувати частину Боржавської вузькоколійки від Іршави до села Приборжавське. Однак місцеві мешканці не дали розібрати колії, залучивши Закарпатську облраду, аби зберегти історичну колію. Як відомо, модель велодрезини розробила і виготовила закарпатська «Кузня Зейкан». Від виникнення ідеї до виготовлення прототипу минуло всього два місяці. На першому етапі такі туристичні транспортні засоби плануються запустити від Приборжавського до Білок, а в перспективі – до Іршави”, – прокоментувала подію керуюча справами Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч.

У відкритті атракції також взяли участь депутати облради Петро Станко, Михайло Лаба (директор АРР) та керівництво ТГ.

Ділянка колії, на якій втілено туристичний проєкт, не експлуатується з 2006 року – тоді востаннє тут був локомотив з вантажними вагонами. Спочатку вузькоколійку передали на баланс ОДА, потім – у власність територіальних громад.Боржавська вузькоколійка складається із 5 дільниць, вводилась в експлуатацію поступово із 1908 до 1911 року. Головна її функція полягала у тому, щоб перевозити деревину з Полонини Боржава у Закарпатську низовину.

Також залізницю, що до 1923 року була приватною, від початку використовували і для пасажирських перевезень. Протяжність колії раніше становила 123 км, частину з яких добудували після Другої світової війни, але низку дільниць вже розібрали, тож пасажирське сполучення є тільки на 44 км. Ширина колії – 750 мм (проти 1520 мм звичайної української колії). Швидкість потягу – усього 15 км на годину, що дозволяє роздивитись усі Закарпатські гірські краєвиди.

На більшості дільниць Боржавської вузькоколійки пасажирське сполучення припинилось усередині 1980-х років, а всередині 1990-х стало занепадати і вантажне, адже підприємства, що обслуговувала вузькоколійка, закривались. Зараз пасажирські перевезення відбуваються лише на гілці Виноградово – Хмільник – Іршава.Цікаво, що в сусідній із Закарпаттям Угорщині є кілька десятків вузькоколійок, що використовуються переважно з туристичною метою.

В Україні їх усього кілька – у Закарпатській області, Івано-Франківській, на Рівненщині та Кіровоградщині. Проєкт реалізовано спільно з ГО «Асоціація проєктних менеджерів «Ядро» та Довжанською сільською радою у межах конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад, який здійснюється Асоціацією «Єврорегіон Карпати-Україна», в рамках проєкту «Карпатська мережа регіонального розвитку».

На зображенні може бути: 7 людей, люди стоять, люди сидять та на відкритому повітрі
На зображенні може бути: 14 людей та люди стоять
На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та сніг
На зображенні може бути: сніг та дерево

 ЗакарпатПост