Cловаччина зробили ще один крок до подвійного громадянства

Словакам не доведеться втрачати словацьке громадянство після отримання іноземного громадянства, якщо вони підтвердять, що проживають за кордоном щонайменше п’ять років.

Це випливає з поправки до Закону про громадянство, яку в середу, 16 лютого, схвалили депутати Національної ради Словацької Республіки 81 голосами депутатів з 129 присутніх (загалом словацький парламент складається з 150 мандатів), пише InfoPost.Media

Ті, хто вже втратив словацький паспорт, прийнявши іноземне громадянство, можуть подати заяву на його повернення, якщо підтвердять 5-річний термін перебування за кордоном.

P 152778 1 Slidertop2

У березні 2021 року поправку депутати перенесли до другого читання і з тих пір її неодноразово знімали з порядку денного. Це сталося через обговорення в коаліції поправок.

Наразі поправки прийняті більшістю голосів. Новий закон має набути чинності з 1 квітня 2022 року.

Громадяни Словаччини, які набувають іноземного громадянства, можуть зберігати словацьке громадянство, “якщо вони мають посвідку на проживання, зареєстровану чи іншим чином зареєстровану на території держави, громадянство якої вони набувають на момент набуття іноземного громадянства, та пред’являть документи, що підтверджують ці факти”, – йдеться в поправці.

Також, згідно з законодавчими нововведеннями, громадянам або колишнім громадянам Чеської Республіки більше не доведеться відповідати вимогам обов’язкового володіння словацькою мовою під час подачі заяви на громадянство Словаччини.

Звільнення від володіння державною мовою застосовується до заявників, які мають дійсну довідку, що підтверджує статус словака, який проживає за кордоном.

Також депутати ухвалили поправку щодо іноземних словаків, які подають заяву на отримання словацького громадянства.

Словаки, які проживають за кордоном, які внесли значний внесок на користь громади співвітчизників і мають дозвіл на проживання в Словацькій Республіці, можуть отримати громадянство навіть без умови трирічного безперервного проживання на території Словацької Республіки.

Угорський фактор

Нагадаємо, що у 2010 році Угорщина дозволила мати подвійне громадянство іноземним угорцям. Тодішній уряд Словаччини на чолі з Робертом Фіцо у противагу цьому прийняв закон, який забороняв мати словацький паспорт тим, хто прийняв громадянство іншої держави. Більше того, згідно з цим законом, громадяни Словаччини автоматично втрачали словацьке громадянство, якщо набували громадянство іншої держави.

Через це з 2010-го року і станом на 16 лютого 2022 року 4059 осіб втратили словацьке громадянство.

Статистика МВС Словаччини свідчить, що втратили словацьке громадянство найбільше тих, хто переїхав до Чехії і прийняв чеське громадянство – майже тисяча осіб. Німецьке громадянство – понад 900 осіб, австрійське понад 608, британське – понад 413, американське – понад 200. А угорське – лише близько 150.

До речі, лише двоє словаків втратили словацьке громадянство, переїхавши до України і отримавши громадянство нашої держави.

З 2015 року словацьке МВС запровадило процедуру повернення втрачено словацького громадянства, і з тих пір 1183 осіб повернули собі словацьке громадянство. Це відбувається переважно за 2 правками до згаданого закону:

  1. зберігати або повертати словацьке громадянство, навіть якщо ви набули громадянства іншої країни за чоловіком або дружиною в результаті шлюбу;
  2. не втрачати словацьке громадянство у наслідок народження закордоном і отримання іншого громадянства по народженню.

Варто додати, що СМЕР-СД на чолі з колишнім прем’єром Словаччини Робертом Фіцо вчора, 16 лютого, голосувала проти прийняття поправки до Закону про громадянство. У партії нагадали, що у 2010 році було прийнято рішення про втрату словацького громадянства словаками, які взяли угорське громадянство, виключно як реакцію на рішення Угорщини про можливість етнічним угорцям за кордоном отримати громадянство Угорщини.

Таке рішення словацького парламенту обурило також Альянс угорських партій у Словаччині. Його представники назвали поправку дискримінаційною та неконституційною.

Лідер асоціації Крістіана Форро (якому до речі нещодавно заборонили в’їзд до України), назвав 16 лютого “чорним днем” та закликав президентку Словаччини Зузанну Чапутову не підписувати їх.

Суть обурення угорської громади Словаччини, яка до слова налічує близько 500 тисяч осіб, полягає в тому, що як і раніше їм заброняється отримувати друге громадянство, зокрема угорське, якщо вони хочуть проживати в Словаччині.

Тобто, зауважують лідери словацьких угорців, згідно з цим законом словаки, які живуть закордоном, мають право на подвійне громадянство, зокрема можуть зберегти або переподатися на словацьке громадянства, натомість словаки, і зокрема словацькі угорці, які живуть в Словаччині, права на інше громадянство, окрім словацького не мають.


Нагадаємо, з 8 листопада 2021 року громадяни Європейського Союзу можуть знову вільно в’їжджати в США. Обмеження, які раніше були введені через коронавірус, були зняті, але для носіїв угорського громадянства, які не народилися на території Угорщини, в’їзд до Сполучених Штатів ускладнили через оформлення візи.

 ЗакарпатПост