Варення з аґрусу: рецепт з секретним інгредієнтом
Аґрус – справжній скарб саду. Одним із найкращих способів зберегти його смак та користь є приготування варення з аґрусу на зиму.
Користь аґрусового варення безсумнівна. Він містить безліч корисних речовин, таких як вітаміни C, E, групи B, а також мінерали – калій, магній, залізо, фосфор та інші.
Заготовки з цієї ягоди підтримують наш імунітет, мають антиоксидантні властивості, поліпшують травлення, сприяють нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту та допомагають підтримувати нормальний рівень артеріального тиску.
Варення з аґрусу досить калорійне через високий вміст цукру. В середньому в 100 г варення міститься близько 200-250 ккал. Це варто враховувати тим, хто дотримується дієти. Але в помірних кількостях цей десерт – чудова ідея для вечері, яка приносить і користь, і задоволення.
Багатьох цікавить, як називається варення з аґрусу. Воно має кілька красивих назв: королівське, царське, смарагдове та бурштинове.
Приготоване за класичним рецептом варення з аґрусу має неперевершений зелений колір, саме тому його називають смарагдовим. Золотисте варення з аґрусу з вишневим листям по праву називають королівським і царським. А варення з аґрусу з апельсином зазвичай називають бурштиновим через його насичений колір.
Як варити варення з аґрусу з апельсином в домашніх умовах за простим рецептом – читайте в матеріалі fakty.com.ua
Варення з аґрусу з апельсином на зиму
Господині рекомендують додавати в цей смаколик спеції. Зокрема, кориця надасть теплого аромату, а гвоздика – глибокого пряного смаку. Імбир, як свіжий, так і мелений, внесе пікантність і зігрівальний ефект, тоді як ваніль додасть ніжного солодкого аромату. Цедра лимона також стане чудовим доповненням, надавши десерту свіжості.
Інгредієнти:
аґрус – 1 кг
цукор – 1 кг
апельсин (великий) – 1 шт.
Варення з аґрусу: рецепт на зиму покроково
Аґрус та апельсин гарно миємо. Апельсин разом зі шкіркою нарізаємо шматочками.
Пропускаємо ягоди та апельсин через м’ясорубку та переливаємо у каструлю. Додаємо цукор і перемішуємо.
Каструлю ставимо на вогонь, доводимо до кипіння, вогонь зменшуємо і варимо 2-3 хвилини.
Потім вогонь вимикаємо і залишаємо аґрусове варення охолонути. Зазвичай це займає близько 4 годин.
Знову варення ставимо на вогонь, доводимо до кипіння і варимо 10-15 хвилин.
Гаряче варення перекладаємо у стерилізовані банки та закатуємо.
Варення з аґрусу з апельсинами на зиму готове. Зберігаємо у темному прохолодному місці до 18 місяців.