Руки без кісток, або Електро по-ужгородськи

Ужгородські танцюристи розвивають новий стиль танцю. Дедалі частіше перехожі спостерігають за диваками у навушниках, які, крокуючи вулицею, крутять руками, мов ті млини.
Насправді ж це представники нового танцювального руху XXI століття — електро-денс (з англ. — «танець електро»), який зародився у Франції у 2000 році. Швидкі рухи руками, що виконуються під електронну музику, відрізняють цей стиль від інших.
Історія цього танцю розпочинається з паризького клубу «Metropolis», де збиралася молодь, яка бажала вирізнятися з-поміж інших. Молоді люди виконували ритмічні рухи під популярну на той час музику стилю Hard Trance та Electro House. Відеозаписи цього ноу-хау потрапляють до Інтернету, і електро-денс невпинно набирає обертів. Люди з усього світу стежать за тим, як звичайний клубний танець перетворюється на справжню культуру зі своєю філософією. З’являються школи, влаштовуються танцювальні бої та змагання.
Нині світовими центрами електро є дві країни: Франція та Росія. До України танець мігрував у 2005 році, а перші школи відкрилися у Києві та Одесі. «До Ужгорода цей стиль прийшов близько року тому, — розповідає Ростислав, один із перших, хто почав вивчати ази французького танцю на Закарпатті, — починали ми, як і всі інші — вивчали рухи з Інтернету, додавали щось своє». Початком формування електрокультури в Ужгороді можна вважити першу зустріч танцюристів та любителів цього стилю у квітні минулого року біля Ужгородської філармонії. «Все проходило досить скуто та невпевнено, з невеличким магнітофоном всередині кола танцюючих людей, — додає Ростислав, — на зустріч прийшли 15 чоловік, кожен із яких демонстрував свої вміння. Тоді ми ще навіть і не підозрювали до чого все дійде. А дійшло все до того, що наша команда посіла перше місце на змаганнях у Львові, а у Києві я ввійшов до 30 найкращих танцюристів із категорії «початківці»».
На Закарпатті електро розвивається дещо повільніше, ніж у центральній та південній Україні. Як нам пояснили ужгородські електро-денсери, це пов’язано з невеликою кількістю людей, які цікавляться цією культурою. Багато хто не сприймає електро, як танець, однак він ще не дійшов своєї кінцевої стадії і досі розвивається. Згадаємо про брейк-денс, який був вуличним танцем, а став частиною хіп-хоп культури з мільйонами шанувальників в усьому світі.
У Ростислава Лашина, вчителя електроденсу в Ужгороді, ми детальніше розпитали про електро.
— Хто є основоположником електро?
— Як такого немає. Та вагомий внесок у розвиток цієї культури внесли двоє французів на прізвиська Spoke та Jey-Jey. Вони першими створили танцювальну базу рухів і дали їм назву.
— Чим саме тебе зацікавив цей стиль?
— Мені завжди подобалася електронна музика. Але коли побачив, що під неї можна так неймовірно рухатися — не втримався. Річ у тім, що цьому стилю може навчитися кожен. Для цього не потрібна надзвичайна фізична підготовка чи танцювальні здібності. Головне — бажання.
— Ти казав, що у вас є команда. Як вона називається?
— Alius (в перекладі з лат. — «Інші»). У команді нас четверо, ми довго думали над назвою, і одногу разу до наших рук потрапив латинський словник ( усміхається — Авт.).
— Звідки дізнаєтеся про змагання та фестивалі?
— Як уже розповідав все беремо зі «всесвітнього павутиння». Спілкуємося з київськими, одеськими, львівськими танцюристами, тому завжди в курсі всіх подій.
Нині найпрестижнішим змаганням в Україні вважають танцювальні двобої «Vertifight», що проходять в Одесі. Аби проводити такі змагання, необхідна французька ліцензія, яка коштує близько 1000 євро.
— Яким чином проходять змагання?
— Є чотири категорії: професіонали, початківці, дівчата та 2 х 2.У категорії «початківці» відбувається так звана кваліфікація, під час якої близько половини відсіюють. Після відбору починається основна частина. Методом жеребкування обирають двох танцюристів. Вмикається незнайома музика, під яку учасники мають рухатися по черзі, демонструючи свою пластику, вміння потрапляти в ритм та індивідуальність. Коли музика закінчується, судді одразу обирають того, хто проходить у наступне коло.
— Як, на твою думку, розвиватиметься французький танець надалі?
— Клубний танець перетворився у цілу культуру зі своєю філософією, яка полягає у тому, що «танцюючи, ти висловлюєш свої думки та почуття». Тож за даним танцем є майбутнє, а комерціалізація цьому підтвердження.
— Де можна навчитися танцювати електро в Ужгороді?
— Наша команда відкрила першу школу цього стилю на Закарпатті, кожен бажаючий може прийти і спробувати.
“РІО”