Від дня смерті сина Карпат Петра Скунця пройшло вже 3 роки…

Минає третя річниця від дня смерті поета Петра Скунця. 30 квітня 2007 року він відійшов від нас несподівано і несправедливо, заскоро і безповоротно.
Ще в неділю накреслювались плани.
А ніч на понеділок виявилась безжальною.
Петро Скунць – “звичайний сумний чоловік”, що вмів бачити і слухати, Поет – “істота неземна”, що знав переконати і відстояти, Син, Чоловік і Батько, що міг пояснити, підтримати і заробити, –  передчасно завершив свою життєву битву, не давши “спотребити” цей світ нікому; перенісся на “нову небесну магістраль”, щоб зустрітися там “зі своїми” і посилати живим гордості, совісті, духу; щоб впасти в українську землю і вос­креснути на карпатських просторах вічним, розкішним і живильним горіхом…
 
Я в цім житті був від епохи вище.
І це мій гріх. Все інше – то не гріх.
Дарма несуть мене на кладовище.
Я в землю впав. Воскресну. Як горіх.
(“На кладовище вже мене несуть”)
 
Тарас Салига найточніше окреслив присутність Петра Скунця у цьому світі: “Це голос захисту і самозахисту… Захисту людського в людині, морального в моралі, правдивого в правді, захисту національного в родовій спадщині і народній генетичній пам’яті, інакше – захисту мови, культури, звичаїв, захисту “я” і свого май­­бутнього”. Справді, все, що робив цей чоловік за життя, все, чим жив і у що вірив, освячено величним і світлим, безборонним і трагічним образом України… Вона – під засіяним журавлями небом, у високих веснах, і огненних смереках – “народжена в рабстві”, “розчавлена танком”, отруєна Чорнобилем, роздавана й розпрода­на, збирає крихти з панського столу, та все ж готується стати Державою. Б. Червак у цьому дискурсі заува­жив, що “Петро Скунць – поет послідовний і затятий. Ще з тих далеких часів, на фоні партійно-колгоспних за­милувань, що були обов’язковим елементом усієї творчості, він наважився відкритим текстом заявити: “Є така країна Україна, де живуть Шевченко і Франко”. І з того часу він не відступає ні на крок, щоб свою Україну від­стояти і утвердити”. Вона стає його духовним осердям, “вростає у кров і мускули”:
 
Молода і бентежна
Україно моя,
якщо ти незалежна,
незалежний і я…
Я не маю заміни,
я – не грізна гроза,
я не зброя Вкраїни,
я – вкраїнська сльоза…
Я імперську руїну,
наче гріх свій, ношу,
Та синам Україну
назавжди залишу.
 
Йому болить, коли фальш, цинізм, продажність, прогинання, рабські звички стають “моральним кодексом” сучасних “патріотів”. Поет застерігає від гріходіянь і словом, і ділом: будують РЛС – він на мітингу протесту, йдеться до Незалежності – він очолює Рух, знімають Яворівського – він надсилає телеграму підтримки, виби­рають Президента в 2004 – він пришпилює оранжову стрічку… А попри те – Петро Скунць видає поетичні збір­ки, редагує різноманітні рукописи та “Карпатську Україну”, працює з молодими авторами, серйозно займається перекладами, пише публіцистичні та літературознавчі статті, їздить на зустрічі з читачами.., одержує На­ціональну премію імені Тараса Шевченка. І кожний його крок – це шукання й утвердження національної іден­тичності, зосередження на тут-бутті нації, чесний і впертий шлях до національної істини. Як зазначає Петро Іванишин, “саме до цих генеральних заповітів постійно апелює у своїй творчості П. Скунць, формуючи націо­нальну ідентичність і свого протагоніста, і часто змаргіналізованого радянським режимом реципієнта”.
 
Безпросвіття
моєї нації –
три століття
реанімації.
Гнала, гнала – й загнала коня
під Москвою козацька січ.
і нема українського дня,
є лише українська ніч…
Ми – ізгої
своєї нації,
як не воєн,
то радіації.
Ти це знаєш і знаєш те,
що не дуже надійний мир.
де повія-історія жде,
а за нею – і час-рекетир.
Та чи суджено знати нам,
що дається в останній раз
Україна своїм синам:
і Карпати, й Дніпро, й Тарас?..
 
Один Петро Скунць міг протистояти – і протистояв! – натовпу. Це була Правда і Совість закарпатського пись­менства. Можливо, його слово не завжди давало йому хліб, та комусь воно розкривало очі, хтось позбувався страху, а в когось виникало бажання жити…
Якось зовсім спустіли ужгородські вулиці… Колись на них можна було зустріти Петра… Випити кави чи чарку-другу, відвести душу й послухати нового вірша… Він фантастично вмів реагувати на найменші перепади су­спільної й твоєї душі, швидко запалювався до бесіди й терплячи вчив дітей поетизувати, до будь-якого ювілею писав достойного вірша і не комплексував перед найвищою трибуною. Він міг бути різким і безжальним, а міг – іронічним і сентиментальним. І у великому, і в найменшому він залишався Скунцем. “Скунць… характерник і виразно індивідуальна та самобутня особистість. Він ніколи “не грав чужих ролей”, не підлаштовувався навіть під тих, кого любив на всю повноту свого серця. Він завжди виконував власну роль – роль Петра Скунця – у житті й творчості…” (Тарас Салига). Він “навчився відкрито жити й відкрито говорити про життя. Він навчився викликати вогонь на себе й брати на себе відповідальність…” (Олександра Ігнатович). Таким Петро Миколайо­вич і залишився в пам’яті тих, хто його знав. Здається, що якраз на третю роковину Скунць дописує собі вірша:
 
А я єсть я. А не забита плішка…
 
Дописує і проростає розлогим листатим горіхом, у благодатній тіні якого ти набираєшся сил, віри і любові…

Наталія Ребрик, кандидат філологічних наук, “Закарпаття онлайн”