На Закарпатті радилися, як покращити роботу банківського сектору

У п’ятницю, 30 квітня, при голові облдержадміністрації відбулася нарада з питань діяльності банківських установ краю. Участь у нараді взяли перший заступник голови ОДА Іван Бушко, заступник голови ОДА Віктор Феєр, Володимир Гоблик, Володимир Закурений, начальники профільних управлінь, представники банківських установ області. Вів нараду голова ОДА Олександр Ледида.
Начальник управління Національного банку в Закарпатській області Валерій Коляско поінформував присутніх про те, що станом на 1 квітня в краї діють 573 банківських установ. За останні три роки в області було закрито 75 установ, скорочено майже 300 працівників. Зросла й частка проблемних кредитів – з 3 до 12 відсотків. Вартість гривневих кредитних продуктів  минулоріч збільшилася до 22 відсотків. Разом з тим, з початку року спостерігається тенденція до відновлення довіри населення до банків. Так, обсяг депозитів фізичних осіб лише за три місяці збільшився на два відсотки.
– Позитивна тенденція – зменшення в структурі кредитування частки споживчих кредитів і зростання обсягів фінансування інвестиційної діяльності, – констатував Валерій Коляско. – Наразі необхідно відновити повноцінне кредитування малого і середнього бізнесу, таких важливих галузей для Закарпаття як туризм і рекреація.
На нараді гостро ставилось і питання кредитування сільгоспвиробників. Як зазначив начальник головного управління агропромислового комплексу облдержадміністрації Іван Паук, для проведення робіт аграрії краю потребують значних коштів. З початку року в сільськогоподарську галузь краю було залучено всього 1 мільйон 600 тисяч гривень кредитів. Присутні зазначали – без підтримки банкірів село невзмозі відродитися.
Віктор Погорєлов, начальник головного управління економіки ОДА наголосив на важливості відновлення мікрокредитування малого та середнього бізнесу.
– В цій галузі зайнято майже 10 відсотків закарпатців, тому за умови стабільної роботи бізнесу зростатимуть надходження до місцевих бюджетів, – констатував Віктор Погорєлов.
Також на нараді йшлося про співпрацю обласного управління пенсійного фонду з банківським установами. Нині послугами останніх користуються 89 тисяч пенсіонерів краю. Завдяки цьому економляться кошти на поштові перекази при отриманні пенсій. Водночас представники пенсійного фонду наголошували на своєчасності перерахування банками коштів на особові рахунки пенсіонерів.
Активно висловлювали свою позицію й представники банківської сфери. Так, директор “Комінвестбанку” Мирослав Гісем запропонував активізувати кредитний ринок області шляхом випуску муніципальних облігацій. До речі, таку практику успішно реалізовують в деяких регіонах країни.
Ділилися банкіри й  проблемами, з якими стикаються ледь не щодня. Одна з них – неповернення кредитів, неефективна робота судової гілки влади, виконавчої служби. Як приклад, банкіри називали факти, коли деякими суддями приймалися рішення про безпідставне розірвання кредитних договорів, визнання недійними іпотечних кредитів.
Голова облдержадміністрації Олександр Ледида  констатував – подібні факти необхідно скурпульозно вивчати. Водночас керівник краю запропонував банкірам підготувати пакет пропозицій з проблемних питань.
– Однозначно, що перед законом повинні бути рівні всі – і банкіри і позичальники,  – відзначив Олександр Ледида.
Також банкірам було пообіцяно вивчити ситуацію щодо роботи виконавчої служби області.
Щодо кредитування сільгоспвиробників, то Олександр Ледида наголосив – це дасть можливість відновити потенціал галузі.
– Президент України Віктор Янукович висловив однозначну позицію щодо підтримки сільгоспвиробників. Зокрема є ініціатива запровадити програму компенсації кредитів селянам на рівні 10-12 відсотків через відповідні державні програми, – відзначив керівник краю. – Тобто галузь зможе отримувати кредитні продукти під 10 відсотків річних. Це дасть змогу модернізувати аграрно-промисловий комплекс, відродити село.
Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської облдержадміністрації