Закарпаття: У Берегові розгорнута “поліцейська” виставка з Угорщини

У приміщенні Закарпатського угорського інституту в місті Берегові відкрилася досить цікава виставка історії поліцейського одягу, зброї, іншого знаряддя, яким користувалися стражі порядку сусідньої Угорщини. Окремим експонатам майже 400 років. Ця виставка є частиною проекту Міжнародної поліцейської асоціації (МПА-ІРА).
Її розпорядник Іштван Дюлаш розповів, що за фахом він лікар-ветеринар, але має хобі – збирати речі, пов’язані з поліцейською справою. Одного разу, його товариш, капітан Отто Френчіч запропонував очолити музей поліції. Ідею підтримала і поліцейська асоціація. Організували дві пересувні виставки, які демонструють у містах Угорщини. На Закарпаття приїхали вперше на запрошення консульства УР у Берегові.

Виставка поділена на три частини. Перша про епоху “пандурів” – так з 1620 по 1881 рр. називали угорських поліцаїв. Серед зброї – шабля, бетярські сокирки і перший дводульний пістолет. Незважаючи на таке “слабеньке” оснащення, затриманим доводилося нелегко – кайдани подеколи важили по десять і більше кілограмів. На стенді є також металевий пристрій для клеймування злочинців – цей слід залишався на все життя.

Друга частина: з 1881 по 1945 рр. – це епоха “жандармерії”. З 1873 р. на території Угорщини діяла королівська державна поліція, яка мала на озброєнні гвинтівки, револьвери, а вищі чини носили шаблі та кашкети у вигляді давніх шоломів. Цікаво, що на стенді серед зброї є і кастет. “Цю річ у той час мали при собі як поліцейські, так і ті, за якими вони полювали”, – каже Іштван Дюлаш.

І, нарешті, третя частина представляє більш знайому сучасникам епоху Ракоші-Кадара (1945-1989). Тут – радянська символіка, автомат ППШ, пістолет “Збройовка”. І шоломи вже не схожі на німецькі, а зелені, які були у нас. Ілюструє нелегкий післявоєнний час велика банка з консервованим м’ясом від Червоного Хреста для голодуючих угорців.

“До організації виставки долучилися як державні, так і громадські організації, – каже представник консульства УР в Берегові Йожеф Бочкої. – Виставка має велику історичну цінність, адже можемо дізнатися як охороняли порядок в Угорщині впродовж багатьох років. А ще метою цього заходу є виховання почуття взаємодопомоги в мирному співіснуванні різних народів, збереження спокою та миру”.

На урочистому відкритті виступили капітан Отто Френчіч, полковник міліції Василь Попович, заступник голови Закарпатського відділення МПА. Організаторам виставки вручили почесні нагороди. До речі, в угорського поліцейського музею з’явився ще один цікавий експонат – форма колишнього начальника райвідділу міліції Берегова Юлія Ороса. Передали український міліцейський однострій в музей діти покійного полковника.

Сьогодні Міжнародна поліцейська організація є найбільшим світовим професійним об’єднанням. Вона налічує близько 400 тисяч поліцейських та пенсіонерів поліції з 62 країн. Декілька років тому, на прохання української секції, організація надала значну матеріальну допомогу сім’ям міліціонерів, які постраждали внаслідок паводка в Закарпатській області. У 2006 р. було передано інвалідні візки колишнім працівникам органів внутрішніх справ, які отримали травми при виконанні службових обов’язків.

“Я вже бачив цю чудову експозицію в Угорщині і мені дуже приємно, що зустрівся з колегами і знайомими тут, на Закарпатті, – каже Василь Попович. – Подібні музеї є в наших управліннях внутрішніх справ, на жаль, вони поки що не пересувні й не такі багаті на експонати. Отож перейматимемо досвід угорських колег”.

Олександр Ворошилов, журналіст, сайт ГУМВС у Закарпатській області