Закарпаття: В Ужгороді провели турнір із футболу до Дня журналіста

В Ужгороді відбувся IX традиційний турнір, приурочений до Дня журналіста та присвячений видатним футболістам краю минулого століття Дмитру Калиничу й Карлу Олагу, які першими почали дописувати в обласні газети спортивні матеріали.
Організатори турніру – управління у справах молоді та спорту ОДА, обком профспілки працівників культури за підтримки Спілки журналістів Закарпаття прийняли рішення допустити до участі у змаганнях членів сімей працівників газет та активних дописувачів. Таке рішення значно підсилило потенціал турніру, підняло престиж, збільшило кількість учасників та зменшило кількість підставок.

IX турнір планувалося провести на ужгородському стадіоні «Авангард». Із цього приводу було зроблено звернення до голови Ужгородської міської ради Сергія Ратушняка з проханням надати для учасників турніру резервне поле. До честі голови міської ради, організатори турніру отримали дозвіл на проведення традиційного футбольного турніру на стадіоні «Авангард». Та через проливні дощі турнір було перенесено до спорткомплексу «Юність». До речі, питання переносу вирішилося за 5 хвилин. Іван Риляк віднісся до ситуації з порозумінням, тож не було потреби турбувати керівництво області, щоб отримати дозвіл для проведення турніру між представниками газет, радіо та телебачення.

Свої заявки на участь подали 7 команд. Це минулорічний переможець турніру газета «Спорт тайм», а також «Карпаті ігоз со», «Срібна земля», «М-студіо» – м.Мукачево, ЗОДТРК, Радіо ФМ «Закарпаття», команда відділення журналістики філологічного факультету УжНУ «Журналіст». За Положенням про турнір команди провели жеребкування, було створено дві групи. До групи А ввійшли команди «Спорт тайм», «Карпаті ігоз со» та Радіо ФМ «Закарпаття». До групи Б – ТРК «М-студія», «Журналіст», ЗОДТРК, «Срібна земля».

Першими на поле вийшли «Спорт тайм» та «Карпаті ігоз со». Матч проходив із невеликою перевагою спорттаймівців, вони створили кілька по-справжньому небезпечних моментів, але кожного разу на шляху м’яча ставав голкіпер угорськомовної газети Юрій Дунда, який дуже допоміг гравцям «Карпаті ігоз со» утримати нічийний результат. Команда «Спорт тайму» у цій грі не продемонструвала своїх кращих якостей. Вдало розпочали гравці газети «Карпаті ігоз со» й матч із Радіо-ФМ «Закарпаття». Вони володіли ініціативою, повели у рахунку, але у другій частині матчу дві грубі помилки захисту звели нанівець усі старання гравців команди. Перемога Радіо-ФМ 2:1. У матчі між командами Радіо ФМ «Закарпаття» – «Спорт тайм» перевага була на боці спортивної газети, але тільки удар Михайла Штулера досяг мети. Принаймні тричі промахнувся Антон Предчук, по разу – Олександр Богач та Максим Селменський. Але перемога «Спорт тайму» 1:0 дозволила їм фінішувати першими. Другою стала команда Радіо ФМ «Закарпаття», а третьою – гравці «Карпаті ігоз со».

У другій групі «М-студія» легко переграла «Срібну землю» 3:0, команду «Журналіст» 2:0 та розійшлися миром 0:0 із ЗОД ТРК «Тиса-1». У наступному поєдинку «Журналіст» переграв «Срібну землю» 2:0. Перед заключним поєдинком «Срібна земля» – ЗОД ТРК «Тиса» на вихід до півфіналу претендували команди «Журналіст», у яких було 4 очки і ЗОД ТРК «Тиса», у яких було 2 очки та гра з аутсайдером – «Срібною землею». Дебютант турніру «Срібна земля» адаптувалася і дала бій претенденту на вихід до півфіналу. Від «Журналіста» нічого не залежало, все вирішували тисівці. Але підопічні ідейного натхненника «Срібної землі» Анастасії Пензової не дали можливості ЗОД ТРК «Тиса» святкувати перемогу. Рахунок 0:0 вивів до півфіналу команду «Журналіст». Таким чином, сьоме місце посів дебютант турніру, який наприкінці змагань зумів здобути очко – команда «Срібна земля».

У матчі за п’яте-шосте місця зустрілися команди «Карпаті ігоз со» та ЗОД ТРК «Тиса». Більш досвідчені гравці угорськомовної газети зуміли під завісу матчу забити переможний гол і здобути п’яте місце. У першому півфіналі зустрілися команди «Спорт тайм» та «Журналіст». Матч видався напруженим, із великою кількістю єдиноборств. Спорттаймівці домінували на полі, але досвідчений Володимир Тарасюк у «рамці» творив чудеса. Володимир Юрійович витягував «мертві» м’ячі. Рахунок було відкрито після пасу від лінії воріт у центр воротарського майданчика, де Карло Сойко в один дотик переправив м’яч у сітку воріт. Команда відділення журналістики філологічного факультету УжНУ кинулася переконувати арбітра матчу, що м’яч покинув межі поля. Дивно, хіба не журналісти на шпальтах газет і в телепередачах повчають нас, що грати потрібно до свистка, а самі наступають на такі ж граблі. Невдовзі Антон Предчук закріпив успіх спорттаймівців. Тільки один Антон змарнував принаймні 4-5 моментів. Не вистачило точності й ударам Богача, Селменського, Штулера, Сабадоша, Стойки. Правда, кілька разів спорттаймівців виручав Олег Маркович, який третю гру відстояв «на нуль». Після гри недосвідчені, молоді, гарячі майбутні журналісти пішли перевіряти гравців «Спорт тайму» за заявочним списком. (До речі, всі команди пройшли мандатну комісію). Філологам-журналістам важко зрозуміти, бо майже ніхто з них про спорт не пише (хіба що Ростислав Буняк та Анастасія Ножка і то трішки). Вони мало знають спорт із середини, не дуже володіють спортивною термінологією з того чи іншого виду спорту, а їх матеріали на спортивну тематику доволі слабкі. (Хіба ще інтерв’ю напишуть). Про спорт пишуть як молоді, так і старші люди, які мають освіту або вчаться на даний момент у вузах і люблять спорт. Вони вміють передати дух боротьби, перебіг подій, знайти родзинку у спортивній боротьбі. На жаль, крім Володимира Тарасюка (мається на увазі з команди «Журналіст») ніхто на сьогодні не готовий подати об’ємні матеріали про ті чи інші змагання, про розвиток того чи іншого виду спорту. Більш того, ні УжНУ, ні факультет журналістики Львівського університету не готують спортивних журналістів. Так що сьогодні матеріали Карла Сойка, Михайла Штулера, Олександра Богача, Віталія Стойки на спортивну тематику значно цікавіші, ніж інформативні матеріали деяких журналістів. Щодо колишнього професійного гравця молодіжного складу «Шахтаря» Антона Предчука, про якого натякнув як на підставного гравця у своїй замітці Ростислав Буняк у газеті «Новини Закарпаття» від 5 червня ц.р., слід сказати, що Антон закінчив Донецький інститут фізичного виховання і на даний час є викладачем фізичного виховання Закарпатської філії КСУ, студентом третього курсу цього ж вузу спеціальності «Фінанси», активним дописувачем про спортивні події як у вузівську газету «Азъ Єсмь», так і газету «Спорт тайм». І взагалі незрозуміло, звідки Ростислав Буняк узяв такі дані, якщо ні до представника команди «Спорт тайм», ні до головного арбітра змагань з цих питань ніхто не звертався. По друге, у Положенні про турнір йдеться, що до участі у змаганнях допускаються члени сімей працівників газет та активні дописувачі. Майбутній журналіст дозволив собі вільно інтерпретувати Положення, що в корені змінило зміст документа. Своїми домислами Ростислав Буняк образив організаторів змагань, зокрема голову Закарпатської обласної Спілки журналістів Дмитра Воробця, голову обкому профспілки культури Наталію Товтин та начальника управління молоді та спорту ОДА Ярослава Свиду.

У іншому півфіналі команда «М-студії» доволі легко повела у рахунку. Потім Віктор Павлиш провів другий гол. Після цього мукачівці трішки призупинилися. Радіо ФМ перехопило ініціативу і невдовзі один гол вони відквитали, а на останній хвилині ледь не зрівняли рахунок, але Багін зумів виручили команду мукачівського телеканалу.

У матчі за третє місце зустрілися команди «Журналіст» та Радіо ФМ «Закарпаття». Команди були рівними за силами. В ужнівців виділялися Володимир Тарасюк та Яромир Лобода. Тарасюк у воротах був справді неперевершеним. Це був його день, але гол пропустив не Тарасюк, а ведучий телепрограми «Час футболу» Віталій Біровчак, який замінив свого наставника. Результат зрівняв Яромир Лобода після сольного проходу і потужного удару. У серії пенальті знову відзначився Тарасюк, який зміг парирувати один удар, а в ужнівців усі три удари досягли мети. Таким чином, бронзовим призером стала команда «Журналіст», що є найбільшим їх успіхом за останні 3 роки.

У фіналі спорттаймівців прорвало. М’ячі один за одним влітали у сітку воріт Багіна. Предчук, Богач, Селменський провели три м’ячі. Інтриги вже не було. Навіть гол Віктора Павлиша не вніс коректив у гру. Тут же Віталій Стойко відновив статус-кво, провівши четвертий гол у ворота команди мукачівського телеканалу. Перемігши 4:1, спорттаймівці другий рік поспіль здобули кубок та золоті медалі переможців IX традиційного турніру з футболу, приуроченого до Дня журналіста.

У кожній команді були сильні гравці. Тарасюк, Лобода – у «Журналіста», Кампов, Павлиш – у ТРК «М-студіо» Мукачево. Це були зірки. Що стосується «Спорт тайму», то тут ні Сабадош, ні Сойко, ні Богач, ні Штулер, ні Предчук, ні Цимбал, ні Стойко, ні Селменський не цуралися чорнової роботи. Це була команда, яка заслужено перемогла.

Під час урочистого нагородження кожна команда, учасниця турніру, отримала пакет із пінистим напоєм, без якого не обходиться жодна реклама футболу. Призери та переможець турніру нагороджені грамотами, футбольними м’ячами, грошовими преміями та кубками. Кращим гравцем турніру оргкомітет визнав Володимира Тарасюка. Кращим воротарем – Юрія Дунду («Карпаті ігоз со»), кращим захисником – Яромира Лободу («Журналіст»), а кращим нападником – Віктора Павлиша (ТРК «М-студія»).

Попереду X ювілейний турнір. Уже сьогодні потрібно готуватися до відповідальних зобов’язань. Турнір, запропонований журналістом Василем Гаджегою, підтриманий обкомом профспілки культури, управлінням у справах молоді та спорту й Спілкою журналістів Закарпаття не тільки живе, але й починає прогресувати.

“СпортТайм”

One thought on “Закарпаття: В Ужгороді провели турнір із футболу до Дня журналіста

• 09.06.2010 at 19:37
    Permalink

Давайте на наступний рік проведемо кубок Селеменського без матчів і відразу ж цей кубок йому вручимо, хай носить як корова дзвінок на шиї і радується, як дитина сосці. А то він, мабуть, вже тепер починає думати про 10 ювілейний за рік, а не як всі за тиждень. А за це повинно бути соромно всій журналістській еліті краю, яка дозволяє таке. А щодо підготовки фахівців, то пан Селменський, подивіться я правильно вже вас написав, то вам варто би було самому підтянути українську, а то ви вже геть зазвізділись. І порада, не говоріть російською, бо ви так розмовляєте, як корова пукає, це у випадку про вашу зустріч з Варгою