Ужгород: ВАТ “Закарпатгаз” відключає від газопостачання багатоповерхівки, де особливо багато боржників

Цього слід було чекати давно. Проблеми Ужгорода з газо/тепло постачанням постійні. Мешканці будинків, втомившись через відсутність гарячої води та вічні затримки тепла, масово перейшли на автономне опалення, в багатьох випадках не подбавши про дозвіл на нього.
Нещодавно без газу залишилася 9-поверхівка на вулиці Годинки, 10. Причому, не через аварію, а через дії ВАТ “Закарпатгаз”, яке вирішило навести лад зі встановленими без дозволу газовими котлами й перевірити ужгородські будинки. Оскільки мешканці квартир не поспішали пускати до своїх квартир перевіряючих, “Закарпатгаз” пішов на радикальний крок – відключив від газу весь будинок.

Потерпівши  три дні, люди викликали на зустріч  представників “Закарпатгазу”, а  також Закарпатської ОДА, яку  представив радник голови облдержадміністрації Віктор Лукеча, аби з’ясувати, чому їм доводиться потерпати без газу, хоч боргів за спожите природне паливо нібито немає.

“На нашу думку, відключення від газу було незаконним, – представив позицію  будинку його мешканець, адвокат  Василь Січка. – Ми вважаємо, що цю акцію  “Закарпатгаз” проводить, аби жителі за власний рахунок збудували мережу газопостачання. Оскільки він є монополістом, то може собі дозволити таке робити – люди не мають альтернативи і змушені миритися з вимогами. Замість того, щоб самим замінити мережі газопостачання, як це має бути за правилами, вони чи то через брак коштів, чи щоб списати гроші на інші цілі примушують мешканців робити це за власний рахунок. Мені здається, що це такий собі шантаж із боку газовиків, гра на те, хто кого перетерпить”.

Урешті-решт, здалися жителі й будинок таки розпочали перевіряти. За словами головного інженера ужгородського управління ВАТ “Закарпатгаз” Михайла Карбованця, у той же день блакитне паливо отримали ті, хто пустив газовиків до своїх осель. В останні ж із 14 стояків паливо повернули лише за кілька днів. У результаті деякі квартири залишалися без газу майже тиждень. За результатами перевірки від газопостачання були відключені 109 котлів, встановлених без дозволу.

– В Ужгороді існує щорічний графік планово-технічного обслуговування. На літній період, після завершення опалювального сезону, ми включаємо до графіку багатоповерхові житлові будинки, щоб не чіпати людей у холодний період. Згідно з правилами технічного обслуговування, якщо знаходимо самовільно підключені газові прилади, то зобов’язані їх відключити, – пояснює дії “Закарпатгазу” Михайло Карбованець. – Коли будинок повністю відключений від центрального опалення, потрібно зробити перерахунок усієї газової мережі для індивідуального опалення, тобто з’ясувати, чи вистачить об’єму газу на всі газові прилади у зимовий період. Але в цьому будинку ніхто такого не робив. Люди самовільно, без наших спеціалістів, встановлювали газові котли, створюючи  небезпечну, аварійну ситуацію. Ми за нормами технічного обслуговування зобов’язані їх відключити. Якщо мешканці квартир не дозволяють цього зробити, ми змушені позбавити газу весь будинок. Після перевірки багатоповерхівки на Годинки, 10, ми відключили котли, що встановлені незаконно, та запустили газ. Але якщо після цього люди з незаконними котлами запустять їх знову, нам доведеться і вдруге позбавляти газопостачання весь будинок”.

Щоб отримати газопостачання для котлів назад уже на законних підставах, необхідно всім будинком написати заяви  на отримання технічних умов. Михайло  Іванович говорить, що технічні умови  можуть бути видані лише після того, коли буде зроблена гідравліка на весь будинок, щоб газовики знали, яку частину мережі треба змінити, якого діаметру труби ставити. Тому індивідуальні заяви чи від одного під’їзду не влаштовують.

Здавалося б, проблема не така вже й велика, однак вона впирається в гроші, необхідні на обрахунок та заміну труб. Газовики стверджують, що це не повинно робитися за їхній кошт.  “Якби ці труби свого часу були передані на баланс “Закарпатгазу”, тоді б ми могли включати їх у план капітального ремонту і міняти за свої гроші. Оскільки будинки або кооперативні, або на балансі ЖРЕРів, то й оплачувати роботи повинні, відповідно, кооперативи чи ЖРЕРи. Однак останні оплачувати такі роботи відмовляються. Хто їх фінансуватиме, нас мало цікавить. Наше завдання – уникнути аварійної ситуації. Я неодноразово говорив людям, що оплачувати роботи повинні ЖРЕРи, але там їм відповідали, що труби передані “Закарпатгазу”. Тоді виникає питання: коли і ким передані? Якби був бодай один акт у ЖРЕРів, міськвиконкому чи відділі капітального будівництва, де було б чітко вказано, що мережа передана “Закарпатгазу”, тоді я згоден – наше ТОВ повинно проводити роботи за свої гроші. В іншому випадку це потрібно робити за кошти замовника. Якщо люди не можуть добитися грошей від ЖРЕРів, хай приймають інше рішення”.

“Закарпатгаз” планує до початку опалювального  сезону перевірити всі багатоповерхові  будинки, і можна не сумніватися, що більшість із них матимуть аналогічні проблеми. Тому головний інженер рекомендує мешканцям не чекати на перевірку, а вже тепер створювати ініціативні групи і подавати заявки до “Закарпатгазу”. В іншому випадку існує ризик… теж сидіти без газу.

Юрій  Лівак, ЗІА “Простір”