Кримінальний “спрут” Закарпаття дотягнувся “щупальцями” до благополучної Австрії

Незважаючи на те, що останній звіт Держдепартаменту США називає Австрію країною з одними з найнижчих показників злочинності у Європі, у Відні за останні роки криміногенна ситуація значно погіршилася. Лише за перше півріччя 2009 року кількість домашніх крадіжок зросла на 40%, викрадення авто – на 70%.
Значну частину цих злочинів австрійські правоохоронці приписують кримінальним бандам зі Східної Європи: колишньої Югославії, Грузії та навіть українського Закарпаття.

“Сьогодні такі крадіжки скоюють набагато частіше, ніж колись. 20 років тому Відень був десь на узбіччі, тепер же ми стали для навколишніх країн справжнім центром життя”, – каже Готтфрід Кремпель з Віденського управління розслідувань.

Віденські правоохоронці намагаються відстежувати діяльність цих банд, а імена багатьох з їхніх членів вже внесено в картотеку, проте боротися із явищем “кримінальної міграції” дуже важко.

“Ми можемо тільки здогадуватися, хто за що відповідає. У Відні діє чимало професійних злочинців з колишнього комуністичного блоку, особливо з колишньої Югославії, які полюбляють саме домашні пограбування”, – розповів слідчий Манфрід Брігель.

Коли ж пограбування вже захлеснули і центр Відня, для боротьби з кримінальними елементами зі Східної Європи керівництво поліції міста вирішило утворити спеціальний підрозділ “Спецкомісія – Схід”.

200 офіцерів перевіряють документи підозрілих осіб, здійснено вже сотні арештів. У тому числі, як розповів прес-секретар підрозділу Міхаель Такакс, грузинських та румунських авторитетів затримували на “гарячому” навіть із застосуванням гелікоптерів та важкої техніки.

Утім, створення спецпідрозділу в Австрії нерідко критикують, мовляв, все це добре виглядає у газеті, але насправді після створення підрозділу ситуація на вулицях так і не покращилася. Представники підрозділу виправдовують своє існування статистикою – наприклад, знайдено 170 вкрадених автівок.

“Завдяки цьому підрозділу ми спіймали на гарячому 165 кримінальних авторитетів. І це демонструє, наскільки ефективним є цей підрозділ. Нам вдалося сплутати плани організованій злочинності”, – впевнена міністр внутрішніх справ Австрії Марія Фектер.

Разом з тим утримування підрозділу коштує аж надто дорого державній скарбниці. Часті перекриття доріг і гонитви у голлівудському стилі теж коштують чимало. Тому чимало кримінальних журналістів впевнені, що незабаром на підрозділ чекають скорочення. А-от скорочень кримінальної активності у Відні поки не прогнозують.

“Український тиждень”