Губернатора Ледиду закликають проявити політичну волю

Лист голови ГО «Боржавська ініціатива» Дениса Добри до голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди із закликом врятувати Боржавську вузькоколійку, як вже почали розбирати на брухт.

Громадська організація «Боржавська ініціатива»

Голові Закарпатської обласної державної адміністрації
п. Ледида О.О.
голови громадської організації «Боржавська ініціатива»
Добра Дениса

Шановний Олександр Олександрович!

Від імені прихильників збереження технічної історичної спадщини та вузькоколійних залізниць в Карпатському регіоні звертаюся до Вас з проханням вжити заходів щодо збереження останньої вцілілої мережі вузькоколійної залізниці Берегово – Кушниця, зокрема відрізку Приборжавське –Кушниця, у зв’язку з обставинами щодо демонтажу залізничної колії в с.Довге 1-2 червня 2011 року за дорученням приватного підприємця, який викупив на повторному аукціоні цю ділянку колії.

Громадська організація «Боржавська ініціатива» звертається про підтримку до всіх небайдужих жителів та політиків Закарпатської області та України, підприємців та громадських організацій з проханням про зупинення руйнування історичної пам’ятки, яка може ще послужити в майбутньому нашому краю. Протягом останніх десяти років для багатьох жителів та гостей Закарпаття вузькоколійна залізниця Берегово-Кушниця стала невідємною візитівкою гірського краю завдяки старанням сотень ентузіастів з України та поза її межами. Ініційований в 2001 році проект Форум «Карпатський трамвай» ставив за мету створення на базі вузькоколійних залізниць Карпатського регіону України туристичних маршрутів, що знайшло своє відображення в розпорядженні Кабінету Мінстрів України від 27 червня 2003 року №390-р «Про затвердження заходів щодо розвитку іноземного і внутрішнього туризму».

Попри зусилля місцевих громад Боржавської Долини – Іршавського, Берегівського та Виноградівського районів в збереженні залізниці, сьогодні на превеликий жаль ми є свідками розбалансованості інтересів місцевих громад та державних інститутів – в першу чергу Фонду Державного майна в Закарпатській області та Укрзалізниці. Ігнорування ФДМУ в Закарпатській області звернень та рішень Іршавської районної ради стосовно умов продажі відрізку колії Приборжавське – Кушниця та дії підприємства Довжанський лісокомбінат ( акціонер «ЕНО-Меблі») з демонтажу колії без дозволу – є деморалізуючими для місцевої громади. На сьогоднішній день в документах щодо охорони, власника та виявлених крадіжок є суттєві розбіжності – але хто за них відповість? Боляче спостерігати сьогодні на унеможливлення впливу місцевих громад на економічні процеси на місцях маючи за приклад життєвий досвід 100 – річної історії становлення вузькоколійної залізниці Берегово – Кушниця – Боржавської вузькоколійки. Століттня історія будівництва Боржавської господарської залізниці сьогодні є зразком поєднання інтересів громади , держави та приватного бізнесу – під державні гарантії уряду Угорщини банк надав позику Акціонерному Товариству , засновниками якого виступили місцеві громади та підприємства. Чи можна нехтувати сьогодні такою суспільною спадщиною в Україні?

Протягом останніх п’ятнадцяти років Боржавська вузькоколійка всупереч всім обставинам виживала – це на паровому локомотиві ГР – 268 місцеву дітвору в грудні вітав Святий Миколай, для дорослих дядьків з усієї Європи перша неділя серпня є Днем Боржавської вузькоколійки… Це завдяки старанням Іршавської громади на залізничній станції Іршава до 2009 року зберігався останній паровий локомотив та два відремонтовані вагони… Сьогодні все більше туристів як з України, а особливо з Європи, висловлює бажання скористатися цим раритетним видом транспорту, а з реалій вартості енергоносіїв стоїмо на порозі його використання в якості громадського транспорту…

Громадською організацією «Боржавська ініціатива» спільно з іншими організаціями зроблено чимало в напрямку розвитку вузькоколійної залізниці – за ініціативи Асоціації «Європейська спілка транспортників України» в 2008 році розроблено концепцію «ПРОГРАМА РЕКОНСТРУКЦІЇ ТА РОЗВИТКУ ВУЗЬКОКОЛІЙНОЇ ЗАЛІЗНИЦІ БЕРЕГОВО – ІРШАВА, ВИНОГРАДОВО–ХМІЛЬНИК», за сприяння Європейської Асоціації Історичних та Туристичних Залізниць (FEDECRAIL) Великобританія, в 2009 році проведено переговори з консалтинговою компанією ОАР (Австрія) та Агентством з охорони навколишнього середовища уряду Австрії щодо розробки проекту «Сталий транспорт та туризм в Альпах та Карпатах» ( “Sustainable Transport and Tourism in the Alps and the Carpathians”). Сьогодні посильну допомогу в розвитку туристичного реформування Боржавської вузькоколійки надає Асоціація збереження історії залізниць України, Іршавська, Брегівська, Виноградівська районна рада та адміністрація, сільські громади с.Білки, с.Приборжавське. Встановлено тісні партнерські зв’язки з історичними вузькоколійними залізницями в Карпатському регіоні – Бещадська лісова залізниця, Польща, Лісова залізниця Вішеул-де-Сус,Румунія, залізниця Чієрний Балог, Словаччина, Ностальгія КФТ, Угорщина.

Шановний Олександре Олександровичу!

Це звернення прошу розцінювати до Вас як до партнера – представника державної влади на Закарпатті. Ми не вимагаємо робити надзвичайні речі – ми хочемо зробити тільки частинку того, що робили наші попередники сто років тому, а саме:

• зберегти вузькоколійну залізницю Берегово –Кушниця
• дати правову оцінку діям ( або бездіяльності) державних представників ФДМУ в Закарпатській області та керівникам приватних фірм
• здійснити пілотний проект туристичного реформування відрізку Хмільник – Іршава -Кушниця
• вийти з клопотанням до Закарпатської обласної ради про створення підприємства Боржавська господарська залізниця.

На прикладі Боржавської вузькоколійки разом можемо поєднати інтереси держави, громади та бізнесу – для цього необхідна тільки Ваша політична воля та ефективні дії координатора.

З повагою голова ГО «Боржавська ініціатива» Денис Добра

mukachevo.net