Місцеві вибори в Україні: Захід прискіпливо спостерігає

[Total: 0    Average: 0/5]

Захід уважно спостерігає за першою, з моменту приходу Януковича до влади, виборчою компанією. Хоча певні висновки зроблено ще задовго перед днем виборів 31 жовтня.

В Європі тривалий час постать Віктора Януковича асоціювалася з недемократичністю та підтасовками на виборах. Свіжими залишились згадки про президентські вибори 2004 року та Помаранчеву революцію. Саме тому Захід так уважно спостерігає за першою, з моменту приходу Януковича до влади, виборчою компанією.

Петер Гількес, керівник Німецько-українського форуму Net.Ukraine, пояснює: “Інтерес до того, що відбувається в Україні, не обмежується політиками та спільнотою експертів. Німецькі ЗМІ в останні місяці досить детально висвітлюють події, які відбуваються в Україні. Країна становить інтерес для інвесторів. І у простого населення інтерес також підвищений, оскільки Україна скоро прийматиме у себе чемпіонат Європи з футболу. Тому майбутні вибори не пройдуть непоміченими”.

На жаль, те, що зараз відомо про перебіг виборчої компанії, спостерігачів не радує, відзначає німецький експерт. “За час урядування Януковича та Азарова знову відбулося активне використання адміністративного ресурсу. Наприклад, повідомлення про те, як регулюється доступ різних кандидатів до телеефіру та інших ЗМІ, не тішить”.

Вибори як лакмусовий папірець для гострих тем

Андреас Штайн, співробітник київського представництва німецького фонду імені Бьолля, вважає, що уряд Януковича вже провалив екзамен  на демократичність: “Ще на етапі підготовки стало зрозуміло, що ми є свідками не виборів, а фарсу. Небажаних кандидатів відсіюють ще на етапі реєстрації. Тих мерів міст, які раніше входили до партії Ющенко або Тимошенко, змушують вступати до Партії Регіонів. Прикладів можна навести ще безліч”.

Голосування також продемонструє, наскільки міцної дружби очікують громадяни України з Росією. Петер Гількес впевнений, що для багатьох виборців принциповим моментом залишається незалежність України: “Іншими словами, подальше зближення з Росією навряд чи знайде підтримку. Не останню роль відіграє історія з подовженням строку перебування Чорноморського флоту в Севастополі”.

Політолог Андреас Штайн, навпаки, вважає, що відносини з Росією відіграють лише маргінальну роль, і лише в західних регіонах. “У людей нині зовсім інші проблеми. Останніми місяцями на Україні невпинно дорожчають продукти. З 1 серпня підросли тарифи на газ. І це при тому, що рівень прибутків залишається незмінним.” Такі нагальні проблеми більшою мірою турбують українців, аніж статус російської мови, зазначає Штайн.

Втома від влади і опозиції

Зростаюча недовіра українців до роботи нинішнього уряду навряд чи стане на руку опозиції – впевнені опитані Deutsche Welle експерти. На думку Андреаса  Штайна, партії “помаранчевого” табору втратили підтримку виборців. А Петер Гількеc вважає, що українці просто втомились від Тимошенко та її однопартійців. “Опозиція є слабкою. Звичайно, вона має таких сильних лідерів як Тимошенко. Але виборці та навіть ми, спостерігачі, вже втомились від їхньої одноманітної риторики, від цього образу “принижених та ображених”.

Українській опозиції давно варто об’єднатися та запропонувати реальну альтернативу програмі нинішнього уряду, твердять західні спостерігачі. Поки ж їм нема на що розраховувати. Скоріш за все, виборці проголосують проти партії Януковича. Але це зовсім не означатиме, що вони підтримають Юлію Тимошенко або “Нашу Україну”. 

Експерти прогнозують втрату голосів як проурядовим, так і опозиційним таборами. Але це зовсім не обов’язково знайде своє підтвердження в офіційних результатах голосування. Андреас Штайн впевнений, що за несприятливого результату  виборів табір Януковича не миритиметься з поразкою і що не варто виключати можливість фальсифікації результатів виборів.

Можливі наслідки для інтеграції України в ЄС президента не зупинять, впевнений експерт. “Звичайно, реакція Європи для нього важлива. Але набагато важливіше –  втримати владу. На сьогодні це завдання номер один”,- каже Штайн.

dw-world.de

Comments are closed.