Закарпаття: Хто врятує підземні відділення алергологічних лікарень у Солотвино?
Про техногенну катастрофу, що загрожує селищу Солотвино Тячівського району Закарпатської області, просурмили чи не всі українські ЗМІ.
Пікети на шляхах, звернення громадськості, представників всіх рівнів влади від селищної та обласної, народних депутатів, здавалось, дали надію на порятунок не тільки самого селища, але й навіть унікального методу лікування – спелеотерапії. Президент України В. Янукович доручив Мінагрополітики разом з МНС, Мінприроди, Мінфіном, Мінрегіонбудом, Мінпромполітики, Держгірпромнагляду і Закарпатській обласній держадміністрації розробити й затвердити план заходів щодо відновлення роботи ДП “Солотвинський солерудник”.
Нарешті, Кабмін згідно Постанови від 28 липня 2010 р. №653 із Стабілізаційного фонду виділив перші 10 млн. грн. на роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків затоплення шахт № 9 та № 8. Проте, жодної копійки з цих коштів в область так і не надійшло. Гроші “зависли” десь в міністерстві Агропромполітики (так, саме в тому міністерстві на балансі якого перебувають сумнозвісні шахти). Причина трьохмісячної затримки коштів наразі невідома. Роботи з ліквідації аварії практично заморожені. Що це: свідомий саботаж чи злочинна безвідповідальність?
Уже в черговий раз селищний голова смт. Солотвино Ю. Ухаль звертається до Президента України. Цього разу – за терміновою допомогою. Адже днями відбулися громадські слухання щодо наміру ТОВ “Науково-виробниче підприємство “Антрацит-Плюс ЛТД” виконати протиаварійні роботи на Солотвинському солеруднику. Є чіткий план по перехопленню та відведенню вод річки Тиси від шахт № 8 та № 9. Вищезгадане підприємство з Луганщини вже має світовий досвід успішного виконання аналогічних робіт в Україні, Чехії, США, Тайвані.
Причому, реалізація цих робочих проектів дозволить відновити роботу прилягаючих до вентиляційного стовбура підземних відділень Української та Закарпатської обласної алергологічних лікарень і продовжити лікування хворих. Єдине що заважає втіленню проекту – відсутність коштів. Адже до виділених 10 млн. (які десь поки “блукають”) цьогоріч вкрай необхідно ще додаткові 6 млн. грн.
На останніх зборах минулого тижня були присутні і представники селищної ради, і ДП “Солотвинський солерудник”, і обох алергологічних лікарень – Української та обласної, і ТОВ “Науково-виробниче підприємство “Антрацит-Плюс ЛТД”. Невже голос відчаю мешканців селища Солотвино та хворих на астму знову буде ігнорований?
Р.S. Хочеться вірити, що з призначенням міністром МНС Віктора Балоги ця справа, нарешті, зрушиться з “мертвої точки”. Хто, як не наш земляк, знає проблеми Солотвина і хто, як не він, може найкраще лобіювати питання порятунку як унікальних лікарень так і унікальних солених озер?
Олекса Східняк, Закарпаття онлайн