Закарпаття: Надзвичайна ситуація державного рівня склалася на території Солотвинського солерудника

Різке збільшення притоку підземних вод та активний розвиток техногенного карсту призвели до суттєвого погіршення навколишнього середовища та порушення безпеки промислових і житлових об’єктів смт. Солотвино. Про це у четвер повідомив директор Департаменту цивільного захисту населення і територій МНС Василь Квашук під час брифінгу. Він зазначив, що Міністр МНС Віктор Балога вже звернувся з пропозиціями до Уряду України з метою термінового вирішення ситуації.
Солотвинський солерудник – унікальне родовище, гірничі виробки якого використовувались для лікування хворих на бронхіальну астму. На 300-метровій глибині у шахтах солерудника щороку лікувалися десятки тисяч хворих. Солотвинський солерудник по праву вважається кращим в Європі, за висновками міжнародних консиліумів, оздоровлення тут найефективніше.

Упродовж 1998-2007 років експлуатація гірничих виробок на ДП “Солотвинський солерудник” здійснювалась в аварійному режимі. З 2007 року видобувні роботи фактично призупинено.

На даний момент, за висновками науково-дослідних інститутів подальша експлуатація соляних ресурсів Солотвинського солерудника та надання послуг алергологічним лікарням є неможливим. Причина – загроза техногенної катастрофи через некерований процес затоплення гірничих виробок та активний розвиток техногенного карсту.

Ситуація на території Солотвинського солерудника перебуває на контролі Президента України. 19 листопада Віктор Янукович доручив Кабінету Міністрів України врегулювати ситуацію, що склалася, зокрема, забезпечити фінансування ліквідації наслідків затоплення шахт солерудника, передбачити можливість використання гірничих виробок для лікування хворих на бронхіальну астму.

На виконання доручення Уряду України представники МНС виїхали безпосередньо на місце для вивчення ситуації. Сформовано робочу групу, якою 2 грудня 2010 року обстежено територію гірничодобувного підприємства.

На даний момент затоплено шахту №9 та відбувається некерований процес затоплення гірничих виробок шахти №8. Орієнтовні збитки внаслідок погіршення гідрологічної ситуації та припинення роботи шахт, складають понад 140 млн. грн.. Внаслідок втрати підземних відділень лікарень не отримали лікування понад 5 тисяч хворих.

Лише за останній квартал об’єм карстових провалів збільшився на 38%. Технічні і матеріальні ресурси, необхідні для їх засипки та рекультивації землі, оцінюються в 198 млн. грн.

У зоні можливих просідань та деформації земної поверхні розташовано 292 будинки, в яких проживає 1255 мешканців селища. В зоні ризику також об’єкти інфраструктури Солотвино – 2 школи, дитячі садочки, лікарня, поліклініка, водоканал, лінії електромереж, газопроводу та ділянки доріг. Розмір очікуваних збитків внаслідок провалів на зазначеній території може скласти 184,3 млн. грн.

З метою недопущення техногенної катастрофи у Солотвино, Міністр МНС Віктор Балога звернувся з пропозиціями до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова терміново провести міжвідомчу науково-екологічну нараду з питань подальшого використання соляних ресурсів Солотвинського рудника. За результатами роботи міжвідомчої наради визначити стратегію та план заходів щодо запобігання ускладненню екологічного стану території. Серед першочергових заходів – підготовка прогнозної карти розвитку провалля, визначення об’єктів інфраструктури, які потребують винесення за межі небезпечних територій, та перспективи подальшого використання соляних ресурсів родовища і відновлення функціонування алергологічних лікарень.

МНС України