Ендре Сведнік: Є кілька організацій, які відстоюють інтереси етнічних угорців в Україні

Бі-Бі-Сі поцікавилася в угорського журналіста, який працює у Лондоні, Ендре Сведніка, яка мета закордонної політики уряду угорського прем’єра Віктора Орбана, особливо щодо етнічних угорців.

Ендре Сведнік: Для Угорщини це давня травма, що вона втратила свої території після Першої світової війни, і що величезні громади залишились за межами сучасної Угорщини. Уряди (як праві, так і ліві) порушували питання допомоги тим меншинам на інших територіях. Націоналістичні та крайньо-праві партії намагались використати це питання, щоб здобути більшу громадську підтримку та популярність. Напрямок закордонної політики Віктора Орбана можна назвати “м’яким націоналізмом”, тобто, він любить багато говорити про єдність нації та надання прав та громадянства тим угорцям, які перебувають за межами сучасної Угорщини. Якщо вони зможуть голосувати, про що зараз ведеться мова, то тоді у Віктора Орбана та його партії Фідес буде набагато більше прихильників.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про прихильників в Угорщині чи серед етнічних угорців. Але ж уряди у сусідніх державах не вітають такі ініціативи, зокрема Румунія назвала це втручанням у її внутрішні справи. Як на таку критику реагують в Угорщині?

Ендре Сведнік: Гадаю, в Угорщині люди бачать та чують більше риторики, спрямованої проти етнічних угорців у тих сусідніх країнах, і не чують багато критики про погіршення відносин із тими країнами. Угорські медіа показують місцевих націоналістичних політиків у Словаччині чи Румунії. Попередні соціалістичні уряди були дещо м’якшими у відносинах із сусідами. Наприклад, один із урядів навіть ініціював спільне засідання угорського та румунського урядів у Бухаресті. Партія Віктора Орбана та його політичні союзники надають перевагу автономіям для угорців в межах сусідніх держав, наприклад у тій самій Румунії, і є багато угорців в Румунії, які підтримують цю ідею.

Бі-Бі-Сі: В чому особливість угорської громади в України, яка є набагато меншою, наприклад, за громаду в Румунії.

Ендре Сведнік: З Угорщини дуже важко побачити, чи громада є набагато меншою. Є кілька організацій, які відстоюють інтереси етнічних угорців в Україні. Питання громадянства є дуже важливим для місцевих угорців. Для українців це ще важливіше, оскільки угорський паспорт дає їм нагоду подорожувати більш вільно. Це перевага, яка з’являється одразу. Щодо проблем, то про українців у медіа, у порівнянні зі Словаччиною чи Румунією, майже не чути.

Бі-Бі-Сі: В Україні, згідно із законодавством, заборонене подвійне громадянство. Але, як виглядає, багато етнічних угорців на Закарпатті активно подають заяви на здобуття паспорта. Чи не може це призвести до погіршення взаємин між Україною та Угорщиною?

Ендре Сведнік: Не впевнений, чи це стане проблемою, оскільки мова йде про невелику кількість людей. Проблеми можуть з’явитися згодом, тому що угорський уряд наразі хоче, щоб ці угорські меншини залишались на тих територіях, де вони живуть зараз, а у разі, як вони втратять своє нинішнє громадянство, вони, можливо, захочуть іммігрувати в Угорщину.

Бі-Бі-Сі: Угорщина наразі головує в Європейському Союзі. Чи думаєте ви, що питання етнічних угорців залишатиметься високо на порядку денному уряду Віктора Орбана?

Ендре Сведнік: Йому подобається використовувати це питання. Соціалісти кілька років тому розпочали кампанію проти надання громадянства угорцям, які живуть за кордоном, оскільки вони боялись, що ті можуть впливати на угорську політику. Був навіть проведений референдум, і угорці проголосували проти. Але тепер Віктору Орбану вдалось проштовхнути це законодавство. Це гарна тема, для того, щоб об’єднати країну, коли є багато величезних проблем в економіці, коли висловлюють занепокоєння щодо стану угорської демократії, що пан Орбан та його партія домінують у політиці. Отож, є безліч набагато важливіших питань, ніж угорські меншини за кордоном.

Бі-Бі-Сі