Закарпатський облводгосп: 10-річчя проходження катастрофічного березневого паводку 2001 року

3 березня в Ужгороді у приміщенні Закарпатського облводгоспу відбулася прес-конференція начальника облводгоспу Володимира Чіпака на тему “10-річчя проходження катастрофічного березневого паводку 2001 року” .

Під час прес-конференції керівник управління зробив презентаційну доповідь, в якій розповів про гідрологічні умови виникнення катастрофічного паводку у березні 2001 року, особливості пропуску надзвичайно високих рівнів води водогосподарськими організаціями області, наслідки стихійного лиха та дії органів виконавчої влади, місцевого самоврядування під час проходження паводку. Вказав на відлагоджене співробітництво на прикордонних водах під час виникнення надзвичайної паводкової ситуації та надану міжнародну допомогу у ліквідації наслідків паводку.

Після паводку 2001 року провідними водогосподарськими проектними інститутами була розроблена “Схема комплексного протипаводкового захисту в басейні р.Тиса у Закарпатській області” та на її основі прийнята Урядом відповідна Державна Програма. В.Чіпак проінформував присутніх про ефективність виконання заходів “Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиси у Закарпатській області на 2006 – 2015 роки”, підкресливши, що новозбудовані об’єкти Програми протипаводкового захисту забезпечили надійний захист населених пунктів та територій Закарпатської області в умовах розвитку високих паводків, які пройшли на р.Тиса та її притоках у липні 2008 та грудні 2010 років. В рамках заходів Програми в області побудовано та реконструйовано 118 км. захисних дамб та 50 км. берегоукріплень, що дало змогу захистити 83 населених пунктів та більше 59,0 тис. га сільськогосподарських угідь.

Аналіз збитків від проходження паводків останніх років показує, що при проходженні паводку 1998 року збитки склали 810 млн. гривень, історичний паводок 2001 року (вищий за паводок 1998 року) – збитки 317 млн. гривень, паводок 2008 року – 169 млн. гривень, паводок 2010 року, який прирівнюється до паводку 1998 року – збитки склали біля 73 млн. гривень. Таким чином, можна зазначити що, ефект від реалізації Програми Тиса є, хоч вона і недостатньо фінансується, і іншої альтернативи захисту населених пунктів та територій області не має, адже вжиття попереджувальних протипаводкових заходів дозволяє зменшити суму збитків та убезпечити населені пункти області від руйнівної дії води. В.Чіпак також відзначив ефективність роботи спільної українсько-угорської автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи АІВС-Тиса під час проходження паводків. Так, під час липневого паводку 2008 року, за рахунок вчасного прогнозу місцева влада і населення були поінформовані про загрозу, в результаті збитки від водної стихії у Закарпатській області були у декілька десятків разів меншими, ніж у Прикарпатському регіоні.

Керівник водного господарства області зазначив, що з 2006 року в області паралельно з державною реалізовується Регіональна програма протипаводкового захисту на період до 2015 року за рахунок коштів місцевих бюджетів, а її об’єктами, зокрема, є русла малих річок, водовідвідних та внутрігосподарських меліоративних каналів.

Уроки паводку 2001 року винесені. На жаль, не вдається повністю реалізувати Програму протипаводкового захисту, як хотілось би, через фінансові та інші труднощі, але фаховий інженерний підхід є. Хоча історично люди селилися поближче до річки, але після високих паводків починають розуміти, що треба поступитися перед рікою, не будуватися в зонах можливого затоплення і надавати згоду на виділення землі на будівництво захисних гідротехнічних споруд.

На запитання щодо суми очікуваного фінансування в цьому році відповів, що фактично фінансування щороку є недостатнім, в цьому році планується узагальнити всі протипаводкові програми, і по плану Програми Тиса на заходи необхідно 287,7 млн.грн. Сподіваємось на фінансування не менше, ніж у минулому році, тоді було виділено 100 млн. грн. Недостатнє фінансування не дозволяє перейти до головного напрямку Програми – будівництва акумулюючих сухих ємностей для трансформування паводкового стоку шляхом зниження рівнів води і витрат під час надзвичайних паводків.

Представникам ЗМІ був показаний також фільм про проходження в області паводку у березні 2001 року під назвою “Паводкам Закарпаття протистояти разом”.

Закарпатський облводгосп