Закарпаття: В Ужгороді презентували унікальну книжку про історію Карпатськаї України

У середу, 9 березня, в Ужгороді відбулася презентація 2-го тому унікальної книжки «Карпатська Україна. Документи і матеріали. Хроніка подій. Персоналії». Книгу, яка щойно побачила світ в Ужгороді, представляли Сергій Федака –  професор УжНУ, упорядник тому; Олексій Корсун – завідувач науково-редакційного відділу обласної книги “Реабілітовані історією” та Дмитро Федака – видавничий редактор книги.

Упорядник видання Сергій Федака розповів про структуру та наповнення другого тому книги хронік про історичні події на Закарпатті від створення першого автономного уряду у жовтні 1938 року до проголошення незалежності 15 березня 1939-го. Перші майже 200 сторінок присвячені хроніці Карпатської України, день за днем, досить деталізовано описані події в Карпатській Україні, дипломатичні події навколо Карпатської України у тодішніх світових столицях. Після хронік подаються біографічні нариси персоналій діячів Карпатської України, понад 160 постатей, більшість із них проілюстрована в одному графічному стилі М. Беленем. До речі, пан Федака зазначив, що новизна видання – і в його зображальному ряді. Діячі подані в книзі не за алфавітом, а “за функціональними категоріями тих чи інших учасників”, – наголосив Сергій Дмитрович. До переліку персоналій увійшли усі члени уряду, міністри, які в різний час входили до уряду Карпатської України, керівники Сойму, усі депутати Сойму, державні службовці, керівництво Карпатської Січі, рядові січовики, також подані нариси про різноманітних культурних діячів Карпатської України, про освітян, журналістів, митців, письменників, які активно брали участь у подіях Карпатської України.

Упорядник згадав, що книга-двотомник готувалася в рамках проекту “Реабілітовані історією”, який діє в кожній області країни, “але на Закарпатті, в силу існування Карпатської України, було вирішено випустити окремий двотомник про Карпатську Україну при підтримці та фінансуванні обласної влади”, – сказав Сергій Федака. Він акцентував на роботі молодого історика Олександра Пагирі, який написав близько 50 нарисів спеціально для цього видання.

Олексій Корсун розповів про унікальність видання, яке полягає в тому, що “в цьому виданні зібрані докупи нариси про найбільш колоритних особистостей, які творили Карпатську Україну”. Крім того, поряд з видатними у книзі вказані й рядові діячі. До видання причетні багато людей, однак, за словами пана Корсуна, “сьогодні ми, на жаль, стикаємося не з відсутністю документів, а з відсутністю живих спогадів учасників тих чи інших подій. Тобто, у нас не зафіксовані живі спогади”.

Редактор видавництва “Закарпаття” Дмитро Федака став водночас видавничим редактором книги. Він розповів про історію видання другого тому книги хронік “Карпатська Україна”, так само відзначив роботу над виданням Олександра Пагирі. Як пояснив пан Дмитро, у даному виданні талановитий вчений ще відіграв роль історика-баталіста, якого так бракувало в роботі над цим виданням.

Олексій Корсун

Закарпаття онлайн