Закарпатські виноградарі радять переходити зі шпалер на арки

Виноград на арці родить на третину більше.

64-річна Наталія Мартишинець із міста Виноградів Закарпатської області восени переводить виноградник зі шпалерної форми на аркову. Каже, так лоза менше хворітиме.

Наталія Мартишинець має виноградник на Чорній горі в дачному масиві поблизу райцентру. Вирощує 700 кущів винограду, має 105 столових сортів.

— Як тільки не доглядала за гроном, але воно все хворіло. Найчастіше виноград вражають шкідники мільдью, гнилі та оїдіуму.

Торік провела експеримент. Вирішила дослідити, як родитиме виноград, якщо ростиме на арці.

— Кілька кущів перевела на іншу, Т-видну, форму каркаса. Цього року експериментальні лози дали ліпший урожай, ніж ті, що ростуть на шпалерах. Грона на арці не заглушені листям, тому спадають донизу й провітрюються. Це убезпечує їх від гнилі та оїдіуму. Також ягоди захищені від сонячних променів шатром із листя і в тіні при розсіяному сонячному світлі краще дозрівають. Цьогоріч виноград нарешті менше хворів на мільдью. Зазвичай грибки всіх виноградних хвороб з опалим листям потрапляють у ґрунт. Там зимують.

Якщо виноград росте на шпалерах, то навесні під час дощу інфекції потрапляють із ґрунту на нижні листки. На арці або в Т-подібному каркасі нижні листки розташовуються вище, тому збудникам мільдью та оїдіуму важче вразити їх. Тоді виноград наполовину менше хворіє.

— Так лоза врожаїть більше на 30 відсотків. На арці лозі легше рости, тому й дає більший урожай. Деякі виноградарі вважають, чим більше обприскувати кущі, то тим менше вони хворітимуть. Це неправильно. Виноград досить обприскувати двічі-тричі в сезон системними препаратами і стільки ж разів контактними. Використовую “Чемпіон” і колоїдну сірку. Вони добре захищають від хвороб і безпечні для здоров’я — за сім годин після обприскування грона можна вже їсти.

Зауважує, що аркова й Т-подібна форма каркаса підходить лише для столового винограду.

— Для технічних сортів, які вирощують у першу чергу для переробки на вино, краще підходять шпалери.

Перевести лозу на високе кріплення дорого коштує. Висота винограднику має сягати 2,5 м залежно від сорту. Такою ж має бути ідеальна відстань між стовпами.

— Аби переробити 10-метровий відрізок шпалерного винограднику, необхідні чотири-п’ять стовпів. Один коштує 75 гривень. За роботу зварювальника заплатила 350 гривень. Сюди додайте вартість цементу та металевої проволоки. У цілому такий відрізок обійшовся в 500 гривень. Але це окупиться кращими врожаями та зменшенням витрат на обприскування.

Аби виноград менше хворів, ужгородець 71-річний Георгій Савко радить не загущувати посадку.

— Відстань між виноградними кущами має бути до трьох метрів. Тоді вони провітрюватимуться. Крім того, необхідно проламувати зайву лозу. Якщо на пагоні зав’язалося багато грон, треба прибрати зайві. Бо вони лише нашкодять лозі, ослабивши її, а врожай усе одно дадуть менший. Аби захистити від шкідників, листки необхідно час од часу обприскувати мікродобривами.

Сніжана РУСИН,  gazeta.ua

One thought on “Закарпатські виноградарі радять переходити зі шпалер на арки

  • 24.11.2011 at 11:11
    Permalink

    Все правильно. В мене на Прикарпатті в набагато гірших умовах, ніж на Закарпатті є перший у нашому краї масовий виноградник. Всі фото є на сайті. Також там є фотографії більш дешевих деревяних горизонтальних шпалер, що в нашому краї дуже просто і дешево зробити з підручних матеріалів.

Comments are closed.