Закарпатські сміттєзвалища займають територію площею понад 214 гектарів

Виробнича та побутова діяльність людини неминуче зв’язана з утворюванням твердих відходів. Якщо газоподібні та рідкі відходи відносно швидко поглинаються природним середовищем, то асиміляція твердих відходів триває десятки і сотні років.

Як повідомили в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, за останніми даними на Закарпатті утворюється 360 тисяч тонн твердих побутових відходів (ТПВ) у рік. З них лише обласний центр – 86,4 тисячі тонн, Мукачево, Хуст, Берегово, Чоп разом – 94 тис. І це тільки те сміття, яке обліковується. Існуючі сміттєзвалища застарілі та недосконалі.

Вихід звичайно є – з’являються на ринку компанії, які пропонують комплексне вирішення питання утилізації ТПВ населених пунктів, зокрема, через впровадження інвестиційних проектів.

Так, днями начальник держуправління ОНПС в Закарпатській області Андрій Погорєлов, зустрівся з представниками компанії Mentor Finance, які презентували  екологічну програму ECOVERDE. Мова йде про проектування та будівництво заводів з сортування, компостування, обробку та переробку твердих побутових відходів в населених пунктах Закарпатської області. Представлена програма екологічно чиста, відповідає вимогам міжнародних директив, та отримала підтримку Міністерств довкілля Румунії та Молдови. Компанія може узяти на себе 100% фінансування, без залучення державних коштів.

За словами начальника держуправління, в області нині зареєстровано й офіційно затверджено 304 місця видалення відходів, 295 сміттєзвалищ та 9 полігонів твердих побутових відходів. Санкціоновані сміттєзвалища в нашому малоземельному краї займають понад 214 га. На них складовано понад 4 млн тонн непотребу: побутових відходів, тирси, полімерних матеріалів. Не секрет, що у місцях, де немає бодай несанкціонованого сміттєзвалища, відходи опиняються на берегах річок та потічків! «Нині потрібно серйозно підійти до питання будівництва сміттєпереробних заводів в області, адже ми не можемо допустити, щоб край з таким потужнім туристично-рекраційним потенціалом потерпав від сміття та не мав виходу із ситуації. Це ніби більмо на оці, – каже головний еколог області. – Насамперед кількість звалищ треба зменшувати, наявні довести до ладу, по можливості рекультивувати. Слід організувати роздільне збирання ТПВ, сортувати й переробляти їх. А ще краще – у гірських районах створювати пункти збору твердих побутових відходів, а в низинних частинах – будувати сучасні полігони та сміттєперобні заводи».

Результатом зустрічі стало обмін інформацією та обговорення наступних кроків. «Ми розглядатимемо усі пропозиції, які надходитимуть до нас із вирішення питання упорядкування відходів, працюватимемо із місцевими органами самоврядування, будемо доносити до них інформацію та надавати рекомендації щодо подальших дій. Переконаний, що об’єднавши зусилля з громадськими активістами, керівниками районів, міст та сіл, зможемо вирішити і цю нагальну проблему», – підсумував Андрій Погорєлов.

zakarpattya.net.ua