Театр ляльок «Бавка» запустив творчий проект з колегами з Кошице

У Кошице відбувся щорічний Міжнародний фестиваль лялькового театру та ігор і розваг для дітей з батьками “VIRVAR”, в рамках якого, зокрема, відбулася прем’єра театральної постановки “Чарівна повітряна куля”. Вистава є спільним творчим проектом Закарпатського академічного обласного театру ляльок в Ужгороді та Театру ляльок у Кошицях.

В українсько-словацькій постановці висвітлюються місцеві легенди та історії, прив’язані до конкретних історичних туристично привабливих місць. Загалом, Міжнародний мистецький проект “Мандрівні ляльки” вже названих театрів і їхніх партнерів складається з двох частин: десяти телевізійних екранізацій регіональних легенд зі Східної Словаччини і Закарпатської України (цією частиною проекту опікується словацька сторона) та українсько-словацької театральної постановки “Чарівна повітряна куля” (за реалізацію якої відповідають закарпатські лялькарі). Прем’єрні покази вистави будуть відіграні у всіх місцях, де відбуваються події сюжету.

Метою проекту “Мандрівні ляльки”, який отримав підтримку норвезького фінансового механізму для співробітництва з Україною і проходить під гаслом “Норвезькі Гранти – Співпрацею до загальних цінностей”, є підвищення обізнаності про прикордонні регіони України та Словаччини, а також – презентація спільної культурної спадщини.

Вистава “Чарівна повітряна куля”, у свою чергу, теж складається із двох окремих частин – словацької та української. П’єсу, на основі сюжетів вищезгаданих телевізійних постановок, написали драматург Іван Согел разом із режисером постановки Паволом Угером (Словаччина), художнє оформлення здійснила художник-постановник Ольга Філончук, музику написав композитор Олександр Ухач (Україна). Всі декорації, ляльки, реквізит – виконані в майстернях Закарпатського академічного обласного театру ляльок, костюми пошиті у майстерні Оксани Вовчик. Слід підкреслити, що, попри складність завдання та велику кількість непередбачуваних обставин, робота була виконана вчасно та якісно.

Репетиції української частини вистави відбувалися в Ужгороді із закарпатськими лялькарями – акторами Оленою Пишкою, Юлією Чеховською, Миколою Карпенком, Дмитром Малим, Андрієм Опіоком, асистентом режисера Наталією Орєшніковою, а словацької частини – відповідно, в Кошицях за участі колег Міріами Ришави, Юрая Фотула, Еріки Орогван Молнарови, Мирослава Колбаскі, Петера Крек Оргована (котрий одночасно був і асистентом режисера).

Перипетії вистави розпочинаються, коли двоє школярів цуплять з аерокосмічної лабораторії повітряну кулю, що здатна рухатися у просторі і часі, і летять на пошуки скарбів, про які мріяли. Аби повернути дітей, за ними вирушають батьки. Але чарівність побачених місць вражає і дорослих, котрі захоплюються грою. Результатом стає направду авантюрна подорож із притаманними їй несподіванками та розвагами.

Повітроплавання продовжується доти, поки мандрівники не опиняються на кордонах Карпатських гір. Мандрівка закінчується там, звідки й почалася. Повітряна куля повертається до ангару в аеропорті, а всі учасники – збагачені досвідом неймовірної подорожі різними історичними місцевостями. Скарби, які двоє маленьких школярів знаходять на своєму шляху до минулого, поринаючи в історії про взаєморозуміння, мужність і любов – це вічні цінності, втративши які світ не зможе існувати.

Вистава, розрахована на найширшу цільову аудиторію, побудована на грі акторів та використанні ляльок різних систем, технічно передбачає виконання не лише на сцені, а і за межами театральних будівель – у відкритому просторі.

Управління культури Закрпатської ОДА