ТОП-100. Впливові люди. Закарпаття знакове

Сайт zakarpatpost.net починає серію ексклюзивних публікацій рейтингу відомих закарпатців із журналу «Впливові люди» – ТОП-100

Передмова

За останні два роки, поки газета «НЕДІЛЯ» тримала паузу і не оприлюднювала рейтинг впливових людей, кардинально змінилася розстановка сил серед найбільш впливових людей Закарпаття. Нинішній рейтинг – якісно нова спроба оцінити можливості і дії людей, які впливали і впливають на життя суспільства.

Багатьом цей рейтинг відкриє нові імена, а декому допоможе по-іншому поглянути на відомих людей. Найімовірніше, у наступному році зміниться і вплив сьогоднішніх номінантів ТОП-100 на життя Срібної Землі. Тому багато з них можуть залишити цей список, поступившись місцями новим людям.

Цьогорічний «ТОП-100. Впливові люди Закарпаття» має кілька особливостей.

Рейтинг складається з 10 розділів. Чільне місце посів розділ «Знакове Закарпаття», у якому є прізвища тих людей (і не обов’язково навіть закарпатців), які, за нашим опитуванням, усіма своїми силами і можливостями змінювали за ці роки і продовжують змінювати як Закарпаття, так і Україну. Вони – найбільша, найглобальніша, найсвітліша, найвпливовіша сила, яка «зробила» цей проект.

Відносно великою частиною імен у цьому рейтингу стали імена, вперше почуті закарпатцями під час Революції гідності. Вони – ті, які досі називають себе революціонерами – таки зуміли перетворитися на впливову, хоч інколи і деструктивну силу.

Готуючи це видання, газета «НЕДІЛЯ» також враховувала думки експертів у різних галузях, анкети представників ЗМІ, громадських діячів, волонтерів, студентів, представників бізнесу. Кожен із опитаних нами закарпатських експертів визначав вплив на основі 3 критеріїв:

особистість (власна харизма, фінансові можливості, посадові повноваження, кількість людей, на яких має вплив персона);

публічність (можливість публічними закликами чи діями впливати на процеси в Закарпатті чи державі, публічний рейтинг, впізнаваність, наскільки людина активно використовувала протягом останніх років свої можливості для впливу);

непублічний вплив (неофіційні контакти з іншими впливовими людьми, можливість залучити фінансові ресурси, «порішати через знайомих», пролобіювати певні рішення чи кандидатури, фінансові активи, капітал, який належить персоні або контролюється нею).

ЗАКАРПАТТЯ ЗНАКОВЕ

1. Святослав Вакарчук, музикант

Ми завжди шукаємо собі кумирів, а наслідування «правильної» людини дає нам можливість розвиватися, вдосконалюватися та й просто захоплюватися.

Переважна більшість анкетованих нами (опитаних) на запитання, хто для Вас є знаковою людиною у Закарпатті, назвали саме Святослава Вакарчука. І це справді Українець з великої літери. Вакарчук – Лідер. Сильний. Складний. Святослав дає суспільству те, чого йому так довго бракувало, а саме – постать Громадянина, котрий має свою думку й ніколи не буде відсторонятися від революційних подій, чоловіка, який знає ціну слова, уміє логічно розібратись у ситуації й без страху висловити свою думку.

Лідер «Океану Ельзи» народився у Мукачеві. Свою музичну кар’єру Вакарчук поєднував і поєднує з громадською роботою. Він був двічі удостоєний звання почесного громадянина Львова та Києва, а у Мукачеві йому поставили міні-пам’ятник.

Святослав Вакарчук у пошані в закарпатців не лише тому, що співак, а й за позицію на Майдані, складання депутатського мандату, тренерство на «Голосі країни», продюсування молодих виконавців і щире вболівання за державу. Він не раз повторював, що поза політикою існує більше можливостей допомагати країні. Чим і зайнявся: багатотисячний концерт на підтримку Майдану, проект «Вночі» та збирання коштів на благодійність, постійні виступи в зоні АТО й активна громадянська позиція. «Неможливо спокійно спостерігати за подіями в моєму рідному Мукачеві. Сподіваюсь, здоровий глузд, людяність та мудрість переможуть», – так відреагував музикант на мукачівську стрілянину у Twitter.

Нещодавно центр SOCIS провів соціальне дослідження. Серед політичних фігурантів з найвищою довірою з боку українців опинився саме лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук – йому довіряють 60,8% респондентів.

2. Іван Ісайович, голова Капеланської служби Закарпаття, народний Герой України

Якщо музи на війні змушені стишувати свій голос, то на Слово, яке було споконвіку, попит там зростає, як ніде і ніколи. Отець Іван пішов на фронт за вищим покликанням, несучи не знищення, а віру і надію, які так потрібні нашим воякам. Не раз зазираючи в очі смерті, проникаючи у глибини солдатської душі, він збагатився унікальним людським досвідом, котрий продовжує застосовувати і повернувшись до мирного життя. Утім війна продовжується не тільки десь там далеко, а й усередині кожного, хто повернувся зі Сходу. Тому капелан і нині зустрічається з солдатами, демобілізованими, новобранцями, призовниками, курсантами, молоддю. До нього прислухаються усе більше краян. Рідко кому вдається отримати таке швидке визнання і авторитет, які отримав наш Герой Іван Ісайович.

3. Олександр Данилюк, хірург, учасник АТО

Спершу Олександр опинився на Майдані як звичайний активіст, однак коли з’явилися перші поранені, виконував свою основну місію – допомагати людям. Тоді він навіть не уявляв, що вже за рік опиниться у складі 128-ї гірсько-піхотної бригади у самій гущині подій, що вже увійшли в історію під назвою «Дебальцевський котел». На рахунку молодого хірурга десятки операцій та врятованих життів під час безперервних обстрілів. Але й десятки загиблих побратимів, військових, яким не судилося вибратися з того пекла.

Повернувшись додому, хлопець продовжив допомагати війсь-ковим вже у якості волонтера. Крім того, з його вуст пролунало чимало розповідей про події тих днів, стан військової медицини, які для багатьох українців стали одкровенням, адже його розповіді відрізнялися від офіційних повідомлень, тиражованих владою.
У березні 2016 року Олександр Данилюк був удостоєний звання Народний герой України.

4. Олег Куцин, командир «Легіону Свободи», громадський діяч

Далеко не всі патріоти проливають кров за Вітчизну. Олег Куцин підтвердив, що усе говорене ним – не просто слова. Очолювані ним свого часу зведена штурмова рота «Карпатська Січ», а згодом і цілий «Легіон Свободи» здобули невмирущу славу у гарячому трикутнику Опитне – Водяне – Піски під час боїв за територіальну цілісність України, засвідчили поборницький дух закарпатців. Семеро бійців з тієї роти загинули, трохи більше тридцяти були поранені, серед них і командир, відомий під своїм позивним «Кум». Куцин залишається на передовій протистояння з зовнішнім агресором і зі внутрішньою політичною корупцією, що роз’їдає наше суспільство зсередини. Завжди впевнений у кінцевій перемозі, і ця віра – непохитна.

5. Олександр Сачко, Керівник Закарпатського «Правого сектора»

Очільник «Правого сектора» на Закарпатті увірвався в публічний простір у перших лавах революціонерів гідності. Ставлення до цієї організації, залежно від подій, у закарпатців коливалося в широкому діапазоні: від відвертого захвату – до щирого остраху. Всупереч цьому персонаж очільника закарпатської організації Олександра Сачка завжди викликав помітну повагу – і серед журналістів, і серед політиків.

Небагатослівний, уважний до співрозмовника, він вміє зачаровувати, лише слухаючи; змушує чути, сказавши два-три слова. Постать Сачка, вочевидь, неоднозначна в політичному смислі, але відверто зрозуміла у своєму світогляді. Непохитний поборник націоналістичної ідеї, він все ж вміло зважає на закарпатські поліетнічні реалії. І, мабуть, саме через це «випадає» із ряду «правосекторівців», ставлення до яких у нашому краї не є настільки захопленим, як в прикарпатських регіонах.

А нещодавно стало відомо, що Сачко отримав від Генеральної прокуратури підозру про буцімто скоєння ним півтора десятка «особливо тяжких злочинів». Відтак можна констатувати, що хвиля політичних репресій проти активістів, добровольців, усіх людей прямої дії докотилася і до Закарпаття.

6. Федір Шандор, кандидат соціологічних наук

Майже до всього позитивного, що відомо про туризм на Закарпатті, причетний науковець, туризмознавець Федір Шандор. Федір Федорович – щедрий на креативні ідеї. На рівному місці одним махом вибудовує цілісний концепт із легендами, бізнес-планом і обов’язково неповторною родзинкою. Завдяки йому Закарпаття має в УжНУ факультет туризму, а раніше започаткували підготовку студентів за спеціальностями «соціальна робота», «соціологія».

Здається, Шандор завжди і на все має час. Навряд чи хтось колись бачив Шандора в поганому настрої, про що б не завів мову – слухати впору з відкритим ротом. Його дуже люблять студенти, а власники туристичних закладів чи навіть ті, хто має ідею взятися за власне кафе, готель, садибу, вишиковуються в чергу. Не так давно його відзначив фонд «Україна-США» у програмі 40 лідерів України, які до 40 років досягли значних успіхів у своїй галузі та своєю діяльністю принесли користь Україні.

7. Наталія Зотова, журналіст, начальник управління праці та соціальної політики Мукачівського міськвиконкому

Була колись така популярна рубрика «Журналіст змінює професію». Це цілком про Наталку Зотову, яка перейшла з посади власкора всеукраїнського телеканалу на роботу до міськради і стала відповідати там за соціальну сферу. У цій тендітній жінці прихована неймовірна духовна сила, таяться латентні життєві ресурси, що дозволяють їй працювати двадцять чотири години на добу. Звалити на свої плечі соціальні проблеми тисяч мешканців великого міста наважився би далеко не кожний чоловік. Вона ж зробила свій вибір, передумовою до якого була попередня напружена волонтерська діяльність. Для багатьох мукачівців і переселенців Наталка Зотова стала справжньою берегинею, останньою і безвідмовною інстанцією у боротьбі за людські права та гідне існування.

8. Андрій Шекета, депутат обласної ради

Молодий політик, який у свої 33 роки вже двічі обирався депутатом Закарпатської обласної ради (V та VII скликання) та протягом півроку був головою Міжгірської РДА.
Його політична кар’єра нерозривно пов’язана з партією «Батьківщина». З 2008 року Андрій Шекета тривалий час очолював виконавчий секретаріат ВМНГ «Батьківщина молода» та був помічником народного депутата Олександра Кеменяша.

Фактично зоряним часом політика можна вважати саме останні два роки. Після Революції гідності за підтримки місцевих громад він очолив Міжгірську РДА, де, щоправда, надовго не затримався і після зміни керівництва ОДА залишив цю посаду. Однак у 2015 році, здобувши чималу підтримку на виборчому окрузі, став депутатом обласної ради і нині є одним з провідних депутатів фракції «Батьківщина» в облраді. У майбутньому впливовість Андрія лише зростатиме.

9. Галина Ярцева, журналіст, громадський діяч, волонтер

Успішна журналістка, яка мала можливість себе проявити на багатьох центральних і навіть міжнародних телеканалах, Галина Ярцева по-новому заявила про себе у публічному просторі з початком подій Революції гідності. Звичайно, неспокійну Галину і досі усі помітні події в країні штовхали до активних дій. Однак саме останні два роки дали старт її новій діяльності.

Галина Ярцева стала ініціатором і організатором Руху підтримки закарпатських військових, розгорнувши креативну, невтомну діяльність, яка, мов у вир, закручувала, заштовхувала, затягувала все нові й нові персоналії.

Емоційна, відкрита до спілкування, Галина ніколи не зраджує власним принципам: досягати мети будь-якою ціною, допускати у найближче коло перевірених людей, стійко обстоювати власні погляди і переконання.

10. Андрій Любка, письменник, перекладач

Андрій Любка підірвав патріархально затишне закарпатське «краснословенство» тривалою молодістю – і в мисленні, і в способі його донесення, і навіть у зовнішності…. Збурене філософією Мідянки, класикою Кешелі, менеджментом Гавроша, реакцією на запит читача Дочинця, провокацією Рошка – здавалося, воно було готовим до будь-яких випробувань.
Будемо відвертими, перші виступи Любки сприймалися багатьма як нетривало юна екзотика, вихована на багатющих теренах історично і ментально багатої Срібної Землі. Проте Андрій, не вдовольнившись славою молодого провокатора, продовжив наполегливо подразнювати закарпатське письменство, яке визначило для себе (як йому здавалося, надовго) рамки і «межі» діяльності своїх членів.

Нині його ймення фігурує у багатьох, визнаних (щонайменше) в Європі, письменницьких рейтингах, він є завсідником найпомітніших літературних тусовок, його книги користуються попитом, він вільно пересувається світом, при цьому постійно наголошуючи на своїй любові до Закарпаття.

Наступна десятка – ЗАКАРПАТТЯ ПОЛІТИЧНЕ

Друковану версію журналу «Впливові люди Закарпаття» – ТОП-100 купуйте у кіосках.

zakarpatpost.net