Чи виживе легендарний кінотеатр «Ужгород»? ФОТО

Сьогодні, 1 червня, біля легендарного кінотеатру «Ужгород», що у центрі міста на вулиці Волошина, кілька десятків ініціативних містян намагалися привернути увагу до долі будівлі 1930-х років, передає zakarpatpost.net. Акція відбулася у рамках проекту із захисту та актуалізації культурної спадщини і мала на меті залучити громаду міста та привернути увагу міської влади до збереження історичних пам′яток Ужгорода.

«У своєму первісному вигляді кінотеатр «Ужгород» це справді дуже цінна архітектурна пам′ятка світового рівня. Адже це зразок модернізму. Цінність полягає в архітектурі – тобто у тому, як і хто її збудував. Будівля була спроектована під кінотеатр і збудована дуже якісно і стильно, ґрунтуючись на кращих передових технологіях того часу. Окрім того, ця будівля формує місто та його неповторний ландшафт. Якщо ми втратимо кінотеатр, то й втратимо обличчя старого Ужгорода, його серце», – розповіла zakarpatpost.net керівник мистецького центру «Кубло» Тетяна Смеріга

За словами Т. Смеріги, будівля кінотеатру має охоронний статус, оскільки знаходиться у межах охоронної зони Замкової гори, однак не є зареєстрованою пам′яткою архітектури. А у 2010 році кінотеатр віднесли до щойно виявлених пам′яток архітектури. «Отож ми маємо можливість внести цю будівлю до відповідного реєстру, однак для цього потрібні деякі зусилля міської та обласної влади», – додала пані Тетяна.

Наразі активісти та ініціативна група містян не мають можливості потрапити всередину будівлі, щоб побачити, що лишилося від кінозалу. Будівля зараз є приватною власністю. Водночас, усе місто бачило, як із старого кінотеатру машинами вивозили якісь вантажі. Відтак zakarpatpost.net звернувся за коментарем до Ужгородської міської ради.

За інформацією прес-служби міськради, будівлю кінотеатру приватизували ще у 2007 році. Тоді у договорі купівлі-продажу чітко прописали вимогу – «із постійним збереженням цільового використання». Відповідно, за будь-яких обставин, у тій будівлі обов’язково має розміщуватися кінокомплекс.

Також у міськраді підтвердили слова активістів, що документів, які б доводили належність будівлі кінотеатру «Ужгород» до об’єктів пам’яток архітектури національного чи місцевого значення, немає.

Яка доля може спіткати легендарний кінокомплекс? За хорошим сценарієм, якщо власник захоче самостійно змінити цільове призначення будівлі, міська рада має право розірвати договір. Поганий сценарій для «Ужгорода» – дозвіл на зміну цільового призначення будівлі власник отримає сесійно через рішення депутатів міської ради. А як вже таке може статися, зараз ніхто не скаже…

zakarpatpost.net