Пристрасті довкола ужгородського аеропорту: хто хоче його знищити

Ужгородський аеропорт має майже столітню історію.

Відкрили його на місці болотянистої місцевості тоді на околиці міста над Ужем. На початку вагалися – де саме його розмістити: в Ужгороді, чи в Мукачеві.

Почалося зведення у 1927 році. Офіційно його відкрили у травні 1929 року.

Перший рейс попрямував до Кошіце, а згодом літаки здійснювали польоти і до  Братислави, і до Праги, і до Брно.

Фактично від початку летовище було міжнародним, а тогочасна Підкарпатська Русь входила до складу Чехословаччини.

За часів Другої світової війни аеропорт був військовим, а після того, як Закарпаття увійшло до складу України – знову цивільним.

Наразі довкола летовища вирують пристрасті. Дехто прагне не просто відновити його роботу, а зробити аеропорт міжнародним, а хтось – навпаки – ставить лише палки в колеса.

За інформацією прес-служби Закарпатської обласної ради, для забезпечення сталого функціонування Закарпатського обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Ужгород», обласні обранці мають намір направити  на адресу  Державного підприємства обслуговування повітряного руху України відповідне Звернення, яке пропонується  до порядку денного третього пленарного засідання сьомої сесії облради.

Подаємо текст документу без змін.

«Закарпатське обласне комунальне підприємство «Міжнародний  аеропорт Ужгород» засновано на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області і підпорядковане Закарпатській обласній раді. Обласна рада спільно з обласною державною адміністрацією зацікавлені у діяльності авіапідприємства та постійно вживають заходи, спрямовані на збереження діяльності ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород», покращення умов його функціонування, забезпечення підвищення рівня безпеки авіаперевезень та сертифікаційної придатності інфраструктури аеродрому, відповідності її нормам ICAO.

З обласного бюджету забезпечується фінансова підтримка на проведення навчання персоналу авіапідприємства, погашення заборгованості із заробітної плати працівникам аеропорту і спожиті комунальні послуги, придбання техніки та обладнання тощо. Постійно проводиться робота із залучення коштів для відновлення інфраструктури аеропорту. У 2016 році в ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» за кошти державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з обласного бюджету реалізовано проекти із: реконструкції огорожі території; капітального ремонту будівель ТП-2 (Вогонькова підстанція), ВОХОР, накопичувача (термінала). У 2017 році проведено капітальний ремонт штучної злітно-посадкової смуги аеродрому.

Разом з тим, враховуючи, що маневрування повітряних суден для заходження на посадку та після вильоту з аеропорту «Ужгород» здійснюється через повітряний простір Словацької Республіки, після закінчення 16 червня 2016 року Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про передачу відповідальності за забезпечення обслуговування повітряного руху та експлуатацію міжнародного аеропорту «Ужгород»  від 12 лютого 2004 року, яка була ратифікована Верховною Радою України 19 січня 2006 року, Закарпатська область, маючи аеропорт, залишилася без регулярного авіаційного сполучення зі столицею, що негативно позначилося на діяльності авіапідприємства, створило значні незручності для потенційних пасажирів.

На переконання депутатів обласної ради, такої ситуації можна було б уникнути, як би не дії Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, спрямовані  на системне знищення авіаційної галузі області.

Це насамперед, зумовлено не бажанням Украероруху проходити сертифікацію у Європейському агентстві з безпеки авіації, виведенням з експлуатації працездатної радіолокаційної станції «РП-3Г», намаганням перевести аеродром ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» за видами обслуговування повітряного руху на неконтрольований аеродром AFIS, перекладання на комунальне підприємство витрат Украероруху при наданні обслуговування на підході та в районі аеродрому.

Про продовження дій Украероруху у зазначеному напрямі свідчить надходження до ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» листа Закарпатської служби ОПР Львівського РСП Украероруху від 31.05.2017

№ 3.2.2014, яким направлено авіапідприємству на узгодження «План імплементації змін у системі організації повітряного руху, пов’язаних із виведенням з експлуатації аеродромного оглядового радіолокатора ДРЛ-7СМ в Закарпатський службі ОПР Львівського РСП Украероруху». Крім того, є передумови щодо припинення роботи Закарпатської служби обслуговування повітряного руху Львівського регіонального структурного підрозділу Украероруху».

Враховуючи вищенаведене, з метою збереження існування найзахіднішого аеропорту держави, його сталого функціонування, виконання регулярних авіарейсів за маршрутом: Ужгород – Київ – Ужгород депутати обласної ради наполягають на недопущенні Украерорухом дій, спрямованих на припинення діяльності ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» та вжитті вичерпних заходів з врегулювання у найкоротші терміни питань функціонування авіапідприємства.

«Одночасно інформуємо, що обласна рада спільно з обласною державною адміністрацією займають стійку позицію щодо збереження та відновлення діяльності ЗОКП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» і вона підтримується мешканцями, діловими партнерами, туристичними та бізнесовими колами області, які також розраховують на відновлення регулярного авіасполучення зі столицею та іншими містами України і Європи», – наголошується в документі.

Слід зазначити, що  летовище вже близько року не приймає регулярні пасажирські рейси. Наразі ведуться ремонтні роботи по розширенню злітної смуги.

І хоч Словаччина дозволяє залітати  нашим літакам на свою територію без диспетчерського супроводу, та тільки в режимі візуальної видимості при ясній погоді. Активні спроби налагодити роботу аеропорту, які тривають уже майже два роки, відчутних результатів не дали, навпаки – останнім часом ситуація тільки ускладнилася.

У результаті після закінчення відповідної угоди між Україною й Словаччиною EASA не дала добро Словаччині на диспетчерський супровід літаків в Ужгородському аеропорту. Більше того – територію для розвороту літаків у повітряному просторі Словаччини скорочено з 20 до 10 кілометрів. EASA чітко дала зрозуміти, що без аудиту Украероруху не дасть дозволу Словаччині на диспетчерський супровід літаків в Ужгородському аеропорту, а Украерорух не хоче давати дозвіл на аудит бо користується «допотопним» обладнанням і нічого не робить для його модернізації.

Хоча технічно летовище готове до співпраці з європейськими авіакомпаніями – територія приведена до ладу, по периметру встановлена сертифікована огорожа, модернізовані службові приміщення, а злітна смуга після розширення готова приймати літаки класу «Боїнг» чи «Аеробус».

Отже, хочеться вірити на позитивне вирішення питання і що Ужгород прийматиме та здійснюватиме як рейси до інших українських міст, так і до європейських столиць.

zakarpatpost.net

Comments are closed.