Безвіз і автобани. Як упізнати на дорозі українця

Безвіз відчувається. Кількість автомобілів з українськими номерами на європейських дорогах значно збільшилася. І вони дуже помітні

Помітні тим, що українські автомобілі в основному:

– люксових марок,
– великих обсягів бензинових двигунів,
– позашляховики (абсолютно даремні і витратні на автобанах),
– чорного кольору.

Але найголовніше – вони помітні за стилем водіння і порушення ПДР. Люди звикли так їздити в Україні, а звичка, як відомо, друга натура. Вважаючи, що раз вони вже 10-15-20 років за кермом, то морочитися з вивченням відмінностей європейських правил руху їм западло. Спробую описати кілька основних помилок наших недосвідчених водіїв на європейських магістралях:

1) Швидкість. Швидкісний режим в різних країнах ЄС різний. При перетині кордону, як правило, стоїть знак, на якому символами вказані ліміти в країні в’їзду для:
– швидкісних магістралей (в більшості країн 130 км/год)
– автомобільних доріг (в більшості країн 110 км/год)
– звичайних доріг (в більшості країн 80-90 км/год)
– швидкість руху в місті (в більшості країн 50 км/год)

Перетинаючи кілька країн протягом дня, а це нормально для ЄС, можна по пам’яті тримати швидкісний режим, який буде порушувати місцеві правила, тому знак при в’їзді дивитися обов’язково і дуже уважно.

Далі найважливіше. Якщо обмеження 110, то це не означає, що до 130 не карають, як звикли у нас. Обмеження точне і кінцеве, тому не дивуйтеся штрафу за 55 км/год в місті. Тримайте швидкість точно за спідометром. Траси і міські дороги напхані автоматичними камерами з радарами.

Ми – українці, культурна націяЗастосування антирадарів в багатьох країнах ЄС – тяжкий злочин. Якщо поліцейські, які зупинили вас, побачать таку пискливу штуку, будуть дуже серйозні неприємності. Загальне обмеження швидкості відсутнє тільки в Німеччині. Так, Німеччина це єдина можливість подивитися на що здатна ваша машина і розігнати її хоч до 250 хоч до 300 км/год, але не забувайте подивитися, який індекс швидкості у вашої гуми, щоб на такий швидкості не рвонуло колесо.

Але обмеження знаками, а їх дуже багато, дотримуються в Німеччині суворіше, ніж у всіх інших країнах. Логіка така, раз ми вже поставили знак обмеження, значить на це є вагома причина.

2) Розгінна смуга.

По поведінці на розгінній смузі можна відразу сказати, що водій з наших місць. Тут дві крайності:

– Тільки-но виїхавши на розгінку, такий водій одразу прагне перебудуватися на основну смугу, втискаючись в потік, створюючи аварійні ситуації. Шановні, смуга досить довга і призначена для того, щоб автомобіль набрав швидкість загального потоку, ті ж 100-130 км/год і спокійно перебудувався. Не потрібно намагатися на швидкості вдвічі нижчій, ніж у всіх, намагатися влитися в загальний потік.

Вчора мене мало не протаранила дама на чорній Audi Q7, практично перпендикулярно виїхавши на основну смугу, замість розгінної. Добре, що була вільна друга смуга, і я зміг уникнути аварії. Вгадайте, які у неї були номери?

– Перед виїздом на розгінну смугу траси потрібно збільшувати швидкість і виходити на розгінку, незважаючи на потік. Наші люди за звичкою роблять так: починають чомусь дивитися ліворуч, пригальмовуючи, пропускати машини.

3) Тунелі.

Українці, які не звикли до тунелів, не вмикають ближнє світло. Через це задні габаритні вогні не горять, і водій, який в’їхав в тунель з сонячного світла, може не помітити в темряві ваш автомобіль.

У багатьох країнах навіть влітку повинні горіти ходові вогні. Тому, якщо ваша машина не обладнана ходовими вогнями, то нехай, весь час вашої автоподорожі, горить ближнє світло.

4) Паркуватися на узбіччі, навіть звичайних автодоріг – заборонено. Зупинити автомобіль ви можете тільки в спеціально призначеному та позначеному місці.

5) В місті ви також не можете залишити машину, якщо місце не призначене для парковки. Має бути відповідна розмітка або знак. Якщо парковка платна, то ви повинні сплатити стоянку в паркоматі і покласти чек з часом, до якого дозволена стоянка, на торпедo. Навіть якщо парковка безкоштовна, то часто потрібно позначити час в’їзду на стоянку. Напишіть час на аркуші паперу і покладіть на торпедo.

Уважно читайте правила парковки, перш ніж платити. В деяких країнах у вихідні парковка безкоштовна, а паркомат може приймати гроші, така хитрість спрямована на туристів.

Пам’ятайте, за парковку штрафує в основному не поліція, у якої й так багато роботи, а підрозділи муніципальних служб, і вже вони за свій бюджет працюють дуже ретельно. Відплата буде майже миттєвою.

6) Кільця.

В Європі величезна кількість кілець. Кільця на відміну від перехресть, дуже розвантажують рух. Але користуватися ними потрібно правильно.

Якщо вам потрібно буде з’їхати з кільця на першому з’їзді, то ви повинні входити на кільце по правій смузі. Якщо ж на другому, третьому, і т.д. з’їздах, то ви повинні в’їжджати на кільце тільки з другої смуги і перебудовуватися на першу тільки за з’їздом, який передує вашому. З’їзд з кільця – тільки по крайній правій смузі.

Але це загальні правила, зазвичай перед в’їздом на кільце стоїть знак або є розмітка на асфальті: яка смуга в’їзду для якого напряму руху на кільці.

Здавалося б, все як у нас, але чи то у нас кілець мало, чи звикли їздити абияк, але українська машина на європейському кільці поводиться зазвичай дуже небезпечно. Особливу проблему викликають так звані “Турбо-кільця”. Це такі кільця, на яких смуги руху розділені перегородками. Дивіться фото. Дуже важливо перед такими кільцями дивитися розмітку, яка смуга куди веде. Чомусь наших водіїв неможливість довільно поміняти смугу на кільці вводить в ступор і вони починають тупити, паралізуючи рух або намагатися переїхати через роздільники.

7) Велосипедні доріжки.

Якщо пішоходів наші водії ще сяк-так на переходах пропускають, то ось велосипеди їх відверто дивують. Зазвичай велосипедна доріжка проходить через дорогу паралельно з пішохідним переходом, але на відміну від людей, велосипед рухається набагато швидше, тому він може несподівано для водія опинитися на дорозі. Пам’ятайте, під’їжджаючи до кілець, перехресть, вам потрібно дуже уважно дивитися в різні боки, буквально обертаючи головою, примічаючи велосипедистів, які під’їжджають і мають перед вами точно таку ж перевагу, як і пішоходи.

8) Проблеми.

Якщо, не дай бог, з вами трапилася біда чи просто відмовила машина на трасі, ви повинні діяти строго за інструкцією: зупинитися якомога ближче до узбіччя, але так, щоб пасажири змогли вийти з машини. Увімкнути аварійну сигналізацію. Якнайшвидше евакуювати з машини пасажирів і перемістити їх за металеву огорожу траси. В будь-яку погоду. Всім обов’язково вийти з машини. Одягти світлоповідбивний жилет, пройшовши за металевою огорожею, виставити на дорогу знак аварійної зупинки. Залишаючись з пасажирами за огорожами, зателефонувати в екстрену службу (як правило, 112) і чекати приїзду допомоги. Запам’ятайте – ніяких самостійних дій, навіть якщо “тут всього лише колесо поміняти” і не перебувати в автомобілі.

Якщо ви бачите попереду дороги затор і починаєте гальмувати, відразу обов’язково вмикайте аварійну сигналізацію, це попередить водіїв, які їдуть позаду.

9) У машині повинні обов’язково бути:
– Аптечка,
– Знак аварійної зупинки,
– Світлоповвідбивний жилет,
– Запасна лампочка.

10) Платні дороги.

Швидкісні автотраси в багатьох країнах платні. Тут теж приємний виняток – Німеччина. Причому визначити спосіб оплати, той ще квест.

Існує 4 основних способи оплати дороги:

– Видача квитка на в’їзді і оплата на з’їзді (Італія, Хорватія, Польща і т.д.)
– Купівля віньєти – наклейки на скло, яка протягом певного часу дозволяє їздити по платних дорогах (Швейцарія, Чехія, Словенія, Австрія і т.д.)
– Електронна віньєта. Нічого не купується і не клеїться, просто номер машини за гроші вноситься в базу (Угорщина, Словаччина).
– Оренда спеціального приладу, який фіксує проїзд по платних дорогах і нараховує суму, яку потрібно буде сплатити потім (Білорусь)

Перший спосіб абсолютно логічний і не западлістський – без квитка і оплати не проїдеш.
А от наступні три, напевно створені спеціально, щоб збирати штрафи, які разів у 10-20 перевищують суму проїзду. Суть всюди така, що не купивши віньєти або прилад, можна спокійно їздити по дорогах, поки тебе не хлопнуть. А хлопають дуже часто – вони на це натреновані, що переконує мене в тому, що все це було продумано спеціально. Є ще один момент – не завжди можна відразу купити віньєту, які продаються на заправках, буває що кордон проїхали, а заправок немає і немає, зате стерв’ятники чатують вже на першій розв’язці. Тому знаючи, що незабаром по дорозі буде нова держава, краще зупинитися на одній з останніх заправок і купити віньєту. Зазвичай на прикордонних заправках можна купити віньєту сусідів.

11) Сигарети, алкоголь, контрабанда. На жаль, наші співгромадяни із західних областей створили українцям імідж контрабандистів. Тому досить часто в сусідніх країнах, на дорогах можуть зупинити машину з українськими номерами і обшукати на наявність алкоголю, тютюну. Особливо славляться цим угорці. Незрозуміла мова, психологічний тиск, погроза штрафами тощо.

Наскільки я знаю, можна провозити не більш ніж дві пачки сигарет на дорослого пасажира. Постарайтеся не зіпсувати собі відпустку, беріть тільки те, що дозволено. Якщо ви їдете на мікроавтобусі, його можуть зважити і якщо буде перевага, то вам загрожує штраф близько 2,500 євро.

12) АЗС.

Для заправки не потрібно чекати “заправників” – їх немає. Також не потрібно, як в Україні, йти до оператора, платити. Ви, надівши одноразові рукавички, самі спокійно наливаєте стільки палива, скільки вам потрібно, закриваєте бак, потім йдете платити до оператора. Не забудьте тільки номер колонки і викинути рукавички в спеціальний бак. Часто на неосновних дорогах є автоматичні заправки. Не варто їх боятися. Ви спочатку засовуєте карту, вводите пін-код, а потім наливаєте стільки палива, скільки вам потрібно. Тільки після цього відбудеться сама транзакція.

13) Розмітка.

Вітчизняні шляховики не надто балують нас різнобарвною розміткою. Іноді і білої немає. Тому у наших водіїв можуть виникати питання, наприклад, чому на автобані зустрічається і біла і жовта розмітка?

Звичайно, можуть бути варіації, але за кольорами схема така:

– основна розмітка завжди біла,
– жовтим позначаються зупинки громадського транспорту, таксі (на них зупинятися не можна), спеціальні місця на стоянках для інвалідів,
– синім позначаються місця платного паркування,
– зеленим місця на парковці для електромобілів,
– на трасах жовтим (у деяких країнах помаранчевим або червоним) маркується тимчасова розмітка. Вона має безумовний пріоритет перед постійною білою, яку не знімають. Те ж і з знаками, які мають жовтий фон.

Беріть невелику машинку (легше буде паркуватися), з дизельним двигуном (менша витрата, динаміка на трасах не важлива), бажано з круїз-контролем або темпоматом для ручної коробки (щоб не боліла права нога, тримати сотні кілометрів в одному положенні) і в дорогу.
Ми – українці, культурна нація, і повинні це показувати своєю поведінкою, в тому числі і на дорогах.

Текст опублікований з дозволу автора на Новое время.

Оригінал

zakarpatpost.net