Успішна закарпатка розповіла про те, у що словаки вкладають гроші, скільки у них зарплата, та як одягаються
Після навчання пішла працювати фінансовим аналітиком у енергетичну компанію. Перші два місяці ставила печатки на рахунках, потім виставляла рахунки, робила платежі. За рік підвищили до фінансового менеджера в головному офісі, потім — стала фінансовим директором.
Коли власники компанії продали бізнес, вирішила заснувати свій. Було прикро втрачати хороших працівників і спеціалістів. Зібрала близько десяти людей і відкрила компанію з надання послуги кол-центру. Спілкуємося телефоном із клієнтами газових компаній, консультуємо їх. Паралельно з тим викупили в Чехії та Угорщині енергетичні фірми. Як посередники поставляємо газ і електрику. Таку ж фірму з нуля заснували в Хорватії.
Для мене різниця між Словаччиною і Україною у відсутності родичів. Доводиться всього досягати своїми силами. Чоловік — словак, працює адвокатом. Бізнес, що маю сьогодні — наша спільна робота. Тут можна спокійно працювати без того, щоб комусь платити чи давати хабарі.
В Україну важко повертатися. Справа не в грошах. За кордоном жити комфортніше — чисто, пунктуально, інше ставлення до відпочинку. В Україні часто виконуємо ту роботу, яку не повинні. Тут у мене о п’ятій-шостій годині вечора закінчується робочий день, у вихідні ніхто не працює. Люди займаються спортом, хобі, родинами, гуляють у парках, бігають, катаються велосипедами. Гроші, що українці витрачають на ресторани й одяг, словаки вкладають у свій розвиток. Багато подорожують.
Молодь із вищою освітою, яка працює, може придбати квартиру без допомоги батьків. У кредит, але за 1,5 чи 2 відсотки. Чи купити автомобіль, або хоч раз у рік відпочити в Іспанії чи Туреччині. Двічі-тричі поїхати на кілька днів у Францію, Голландію чи інші країни.
В Україні надмірна любов до дітей — 20-річних, 40-річних. Батьки мають потребу постійно вести їх за руку.
В Словаччині опіка над дітьми менша. Тут під час навчання підробляють понад 80 відсотків студентів. Немає такого, що мама дасть. Хочеш — працюєш. Улітку студенти їдуть за кордон заробляти на навчання.
Поки повертатися в Україну не планую. Із початком і після Майдану не помічаю ніяких змін. Це погано, адже якщо не допомогла “кров”, то мабуть, нічого не допоможе.
31 100 гривень становить середня зарплата у Братиславі. На комунальні в середньому витрачають 5,2 тис. грн, на електрику й інтернет 6,9 тис. грн, стільки ж на харчування. Майже 10,3 тис. грн на місяць обходиться іпотека. Сім’я із двох людей, зо працюють, щомісяця може заощаджувати близько 30 тис. грн на одяг і подорожі.
У фінал потрапляють 12 жінок
Ольга Бусо є власницею 12 компаній у Чехії, Хорватії, Словаччині. Займається енергетикою, встановленням систем безпеки та продає одяг.
— Першим особистим бізнесом був чеський патент, що називався “Фемілі кер”. Ми забезпечували 24 години сім днів на тиждень послуги кол-центру. Хворі чи люди похилого віку повинні були носити із собою “коробочки” із джіпіес-картами. Прилад мав декілька сенсорів. Наприклад, якщо людина не пересувалася вже 2 години, хтось телефонував і запитував, чи все в порядку. Бізнес не вийшов, бо не вміли продати цю послугу. Також відкрила власні магазини й бутики, де продаю речі українського виробництва. Намагаюся вийти на новий рівень — знаходити великих покупців-реалізаторів у Європі.
Цього року перемогла у Словацькому конкурсі “Бізнес-леді Словаччини”.
— Мене зареєстрував чоловік, лише потім повідомив. Цей конкурс організовує держава, він відбувається 18-й рік. У фінал потрапляють 12 жінок, яких обирає журі. Серед них голосуванням визначають переможців у трьох номінаціях. Я отримала титули “Абсолютного переможця” та “Інноватора”. У мене був проект “Квіти кохання”. Квіти на весілля дарували рік. Букети молодим приходили щодня, а не під час весілля. Квіти можна замовити на нашому веб-сайті — вказати дату й адресу, куди їх потрібно доставити.
Юлія МЕЛЬНИК