Закарпатське село великих казанів мало колись перший на Закарпатті лікувальний заклад

[Total: 0    Average: 0/5]

Закарпатське село великих казанів мало колись перший на Закарпатті лікувальний заклад

Наш край продовжує приваблювати до себе гостей. Його дивовижні місцини зцілюють, надихають, зачаровують багатьох.

Допис про одну з найбільш унікальніших родзинок Закарпаття «Маловідома Україна» оприлюднила на своїй сторінці у соцмережі.

«Лумшори. Село великих казанів.

Село Перечинського району Закарпатської області хоч і невеликий населений пункт, але доволі поширений серед туристів, та й не дивно, бо подивитись тут справді є на що. У Лумшорах аж 5 водоспадів і усі вони розташовані на річці Туричці. Побачити і знайти їх дуже легко – дорога весь час іде паралельно до річки, а іноді і понад нею, тому водоспади можна буквально почути.

Проте основна мета відвідати це місце – славнозвісні Лумшорські чани – своєрідна сауна під відкритим небом. Об’єм такого чану – 1000 л, під ним горить вогонь, який нагріває спеціальну мінеральну воду до +40-45 градусів за Цельсієм. Такі процедури покращують роботу нервової системи та опорно-рухового апарату. Радять чергувати такі заходи з контрастними купаннями в гірській річці. За один раз в чан може поміститись близько семи людей», йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, що високогірне село Лумшори зустрічає гостей надзвичайно мальовничою природою. Одразу з перших кілометрів ніби починається царство пралісу. Карпати там особливі. Свіжість – у кожному ковтку повітря.

Ще у 1600 році там було відкрито перший на Закарпатті лікувальний заклад, а з XVIII ст. вже на території населеного пункту діяв «Курорт Лумшори».

Сірководною водою лікували хворих із порушеннями опорно-рухового апарату. Заповзятливі місцеві князі й торговці помітили, що вода у селищі тече прямісінько зі скелі і що вона мінеральна – цим і скористалися для організації першого так званого курорту.

Тут були встановлені дерев’яні ванни. Холодну мінералку люди наливали в дерев’яні корита і кидали в них розжарені на вогні камені. Після цього стрибали у воду. Далі з’явилися чавунні. Після Першої світової війни чани загубилися. У 1970-му Володимир Ап’ярі відкопав один із них у лісі біля струмка, другий знаходиться у Віденському музеї. До цього дня в селі зберігається старовинний чан, в якому підігрівають цілющу воду.

Колись, за радянських часів, там можна було купатися безкоштовно. Після важкої фізичної праці на полях, люди навіть із сусідніх сіл приходили паритися в лумшорські чани. Бажаючі могли розвести самостійно вогонь, заповнити посудину водою і митися там скільки завгодно.

Розташовані Лумшори біля підніжжя гори Полонина Руна (Рівна), яка фактично є комплексом високогірних альпійських лугів, висота над рівнем моря яких сягає 1479 метрів, займає площу – 1100 гектарів, тягнеться на 15 км в довжину.

Зараз у селі постійно живе близько 70 мешканців, переважно літніх. Славляться Лумшори турбазами, готелями, зеленими садибами, і головне – мінеральною водою.

zakarpatpost.net

 

Comments are closed.