Що насправді відбувається з пластиком, який ми викидаємо – відео TED
У своєму навчальному короткому відеоролику TED пояснює, що відбувається з пластиком, який ми викидаємо, на прикладі трьох порожніх викинутих пляшок, пише УП.Життя.
***
Ці пляшки народилися на нафтоперегонному заводі. Пластик у їх тілах сформувався завдяки хімічному склеюванню молекул нафти і газу, що перетворилися у мономери.
Мономери з’єдналися в довгий полімер, щоб створити пластик у формі мільйонів гранул.
Потім все це розплавили на промислових заводах у спецформах, щоб створити пружний матеріал, з якого зробили наші три пляшки.
Машини заповнили пляшки солодкою рідиною з бульбашками, а потім їх запакували, доставили, купили, відкрили, спожили і безцеремонно викинули.
Перша пляшка, як і сотні мільйонів тонн її пластикових побратимів, скінчить свій шлях на смітнику.
Це величезне звалище росте з кожним днем, з кожною порцією сміття, яке продовжує займати більше місця.
Поки пластик стискається вагою прошарків іншого сміття, дощова вода промиває відходи і поглинає сполуки, розчинені у воді, Деякі з цих сполук – високотоксичні.
Разом все це утворює небезпечну суміш – лужний розчин, який може переміститися у підземні води, ґрунт і ріки, отруюючи екосистеми і шкодячи живій природі.
Перша пляшка, скоріш за все, буде розкладатися в агоніях ще 1000 років.
Другій пляшці пощастить не більше. Вона пливе струмком, досягає течії, впадає в ріку, яка врешті досягає океану.
Після місяців у океані пляшку повільно засмоктує масивний коловорот, де збирається сміття. Це місце, відоме під назвою Велика Тихоокеанська Сміттєва Пляма.
Саме тут океанські течії заманили в пастку мільйони шматочків пластикового сміття. Це один з п’яти кругообігів світового океану, заповнених пластиком.
Місце, де забруднювачі перетворили воду на мутний пластиковий суп.
Деякі тварини, такі як морські птахи, заплутуються у сміттєвій масі.
Птахи і інші тварини плутають яскраві пластикові шматочки з їжею. Від пластику вони відчувають ситість, хоча зовсім не ситі, і через це помирають з голоду.
Тоді пластикові токсини переходять вище по харчовому ланцюжку.
Наприклад, пластик з’їла люмінесцентна рибка, яку потім з’їв кальмар, кальмара з’їв тунець, а тунця з’їли ми.
Більшість пластиків не розкладається, тож це означає, що вони будуть дробитися на менші і менші частини, які називаються мікропластиком. Він може кружляти в океані вічно.
Третю пляшку вантажівка доставила на завод, де її та інші пляшки щільно стискають і здавлюють в єдину брилу.
Брили подрібнюють на крихітні шматочки, які промиваються і розтоплюються, щоб вони знову стали сировиною і могли бути використані.
Тож завдяки цій технології третя пляшка готова до реінкарнації у вигляді чогось докорінно нового.