Які статеві інфекції найбільш поширені на Закарпатті

Дерматовенеролог розповіла про Леніна та гонорею, старіння шкіри від солярію, юнацькі прищі, а також про те, яку загрозу несуть салони краси

Сифіліс, гонорея, хламідіоз… Ці слова для багатьох звучать як страшний і ганебний вирок. Хоча насправді кількість заражених венеричними захворюваннями закарпатців досить велика. Причин багато. Однією з основних офіційно вважається перенесення інфекцій заробітчанами, які за кордоном вступають у випадкові інтимні зв’язки та інфікують вдома партнерів, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Отже, сьогодні у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» під час наших «Недільних бесід» поговоримо з лікарем-дерматовенерологом Ольгою Туряницею про хвороби, що передаються статевим шляхом, а також про те, яку загрозу несе відвідування салонів краси, косметологів та чи безпечно купатися в басейнах.

– Ольго Арсентіївно, зараз багато говориться про те, що на Закарпатті багато сифілісу, особливо після повідомлення у ЗМІ про аномально велику кількість захворювань у Словаччині. Чи правда це? Які симптоми цієї хвороби, чи є вона виліковною?  Розкажіть  детальніше про недугу, якою хворіли такі відомі особистості, як Фредерік Шопен, Генріх Гейне, Шарль Бодлер, Фрідріх Ніцше. Чи можна заразитися сифілісом у басейні? 

– Сифіліс – це статева інфекція, що передається або під час інтимної близькості або від матері дитині.

Багато хто панічно боїться відвідувати басейни та різні водойми закритого типу, бо нерідко кажуть, що там можна підчепити різні венеричні хвороби, в тому числі і сифіліс. Але наголошу, що в  басейні сифілісом майже неможливо заразитися. Аби відбулося зараження, існує ряд інших чинників. У нас була дуже велика кількість сифілісу в 90-х роках, після розпаду Радянського Союзу. Зараз кількість інфікованих суттєво знизилася, катастрофи ніякої немає.

Та все ж про хворобу треба знати, а секс повинен бути захищеним.

Діагностується сифіліс за допомогою аналізу крові. Аналізів є кілька різних типів. Щодо симптомів, то людину може насторожити наявність висипів, виразок на ділянках статевих органів, збільшення лімфовузлів, погіршення загального самопочуття, появи на шкірі блідо-плямистого висипу, який може з’являтися і зникати. Якщо людина мала сумнівний контакт, то тестування вона може пройти не раніше, ніж через 4-6 тижнів після нього. Аби себе захистити, потрібно використовувати бар’єрні методи контрацепції, тобто презервативи. Це – дуже важливо. І, звісно, бажано мати одного статевого партнера, бо якщо їх багато, у будь-якому разі можна інфікуватися від когось із них. До того ж не тільки сифілісом, але й іншими інфекційними захворюваннями.

– І які це інфекції? Які з них поширені на Закарпатті?

– Хламідії, уреаплазми, мікоплазми, гарднерелли, генітальний герпес,  вірус папіломи людини. На жаль, ці інфекції в нас дуже часто зустрічаються. При виявленні в себе незрозумілих симптомів, жінки, як правило, звертаються передусім до свого гінеколога, а чоловіки – як до дерматовенеролога, так і до уролога.

У таких випадках так само можуть непокоїти виділення, неприємний запах, болі в ділянках статевих органів, болісні сечовипускання.  Якщо людина помітила такі хоча б незначні симптоми, потрібно звернутися до лікаря, адже такі інфекції впливають передусім на репродуктивну сферу – як жінки, так і чоловіка. До того ж найчастіше хворіють молоді, тому важливо, щоб вони вчасно виявляли та лікували такі захворювання.

– Зараз дуже багато реклами засобів від молочниці. З екранів телевізорів постійно заявляють, що потрібно випити диво-пігулку або купити чудодійну свічку – і все пройде. Чи це правильно?

– Якщо в жінки є якісь виділення і вони не діагностовані, диво-пігулки приймати не треба ні в якому разі. Адже навіть невідомо, чи з нею справді не все гаразд. Чітко знати діагноз можна лише після того, як людина здасть аналізи. Обстежень різних може бути багато. Молочниця, або кандиздоз – грибкове захворювання геніталій, яке візуально визначити не можна, просто глянувши на білизну або прокладку, бактерії дуже дрібні, які потребують мікроскопічного або іншого спеціального дослідження.  На око такі діагнози не ставить навіть лікар. А щоб лікуватися, потрібно знати, від чого. Але, на жаль, дуже часто жінки купують собі свічки, вставляють, застосовують, а після цього нічого не відбувається. Правильне лікування може призначити лише лікар. В аптеках ліків справді дуже багато, але без огляду лікаря, аналізів та обстеження не можна вирішити, що  приймати.

– А яке венеричне захворювання крім СНІДу лікується найважче?

– Фактично на всі бактеріальні інфекції діють антибіотики. Бактеріальні хвороби можна якісно пролікувати всі. Але, скажімо, СНІД, генітальний герпес чи вірус папіломи людини залишаються на все життя, незважаючи на лікування. Добитися ремісії або бажаного результату дуже важко. Але часто в людини не одна інфекція, а декілька. І чим їх більше, тим лікувати такого пацієнта важче. Часто лікування буває тривалим і багатоциклічним. Самостійно пролікуватися в таких випадках не можна.

– Свого часу багато писалося про те, що Ленін, Сталін, Леся Українка та інші відомі особистості страждали від гонореї. Також йшлося про те, що ця хвороба викликає безпліддя? Чи зараз людина, яка перехворіла гонореєю вона також втрачає здатність до дітонародження?

– Завдяки розвитку цивілізації такого тепер немає. Ми живемо в епоху, коли антибіотики доступні, а медицина зробила багато кроків уперед. Крім того, зараз люди звертаються дуже швидко. На початкових стадіях. Освіта усе ж відіграє певну роль. До того ж є можливість знайти інформацію в Інтернеті. Тому до лікарів приходять своєчасно. Отже, тепер таких важких патологій, які траплялися раніше, зустрічається все менше і менше. А щодо Леніна і Сталіна, справді багато писали, але чи факти достовірні, можемо лише здогадуватися. Коли ми вчилися, так, казали, що такі захворювання в них були. Та як вони на них вплинули, досліджень немає. Тоді ще не було таких сучасних методів ні діагностики, ні лікування, як зараз. Але, звісно, сифіліс лікували, хоча такі діагнози приховувалися.

– А які в закарпатців переважають шкірні захворювання?

– Різні. Найбільше звертаються з акне (прищі), вугровими захворюваннями, які дуже розповсюджені серед молоді, а також псоріазом, якого теж багато, різноманітними дерматитами, укусами комах, особливо непокоять укуси кліщів, що викликають бореліоз (хворобу Лайма).

– Поговоримо трохи про красу. Зараз багато хто з жінок відвідує косметологів. Це добре, адже дбати про себе потрібно. Але інколи складні процедури чистки шкіри виконують вдома дівчата, які пройшли тримісячні курси. Пацієнтки потім нарікають на те, що незрозумілі маніпуляції їм провели неякісно, з різними побічними ефектами. Чи звертаються до вас закарпатки після подібних сеансів?

– До мене зверталися після невдалих депіляцій, після чисток обличчя з інфікуваннями. Дуже важких форм не було. Але хочу наголосити, що якщо людина проводить якісь маніпуляції, вона повинна проходити ін’єкційні процедури тільки у дерматолога. Ніякий косметолог із салону краси, ніяка медсестра не мають права робити ін’єкції.  Це прерогатива виключно лікаря! Звісно салони пропонують багато чого. Приміром, чищення обличчя або вищипування чи фарбування брів можуть виконуватися середнім медичним персоналом. Але також треба знати, до кого йти. Після тримісячних курсів людина може виступати лише асистентом, допомагати спеціалісту, а серйозні речі може проводити лише лікар, що має відповідні базові знання та спеціальну освіту.

Крім того, у салонах краси багато трапляється інфікувань нігтів грибковими інфекціями. Нігтьовий сервіс практично не контролюється. Таких пацієнтів дуже багато. Якщо жінки протягом тривалого часу застосовують штучне покриття нігтів і якщо це зроблено неякісно, може статись інфікування. А лікувати нігті дуже важко, вони відростають повільно.

– Ви згадали про прищики у молоді. Справді, майже у всіх підлітків на певному етапі життя вони з’являються. Що можете їм порадити?

– Заочно можу порадити лише, аби в таких дітей був дерматологічний догляд. Що саме? Для догляду за шкірою з акне потрібно купувати засоби з дерматологічної лінії, що зазвичай продаються в аптеці. Це повинна бути високоякісна косметика для вмивання, маски для підсушування, аби змолоду не зіпсувати дитині шкіру. Та якщо ефекту від цього немає, найкраще піти до дерматолога. Справа в тому, що акне буває різних форм: легкі, середні і навіть важкі. Важкі форми вдома людина сама не пролікує. Чим довше вони будуть на тілі, тим більше рубців по собі можуть залишити. А ті рубці потім лікувати набагато триваліше і дорожче, ніж просто запальний процес. Зараз є багато ефективних препаратів. Але догляд за собою – це основа всього. Він повинен бути постійним, особливо в підлітків він має дуже велике значення. До того ж підключаються комплекси. Бо в такому віці молодь сконцентрована на власній зовнішності, болісно сприймає зміни з тілом. А тим часом багато гламурних видань постійно акцентують увагу читачів на фото людей з ідеальною шкірою, дуже вродливих моделей, тож молодь зазвичай навіть не підозрює, що все це – робота фотошопу, а не природні дані. Їм хочеться бути схожими на хлопців та дівчат із журналів. А в житті таких ідеальних людей з такими обличчями майже не буває.

– Зараз багато розмов довкола папілом. Вони є багато в кого. А чи можна тим, у кого вони є, засмагати?

– Якщо на шкірі виникають якісь утворення – це пухлина: доброякісна, злоякісна або просто вірусна бородавка. Щоб розібратися, потрібно піти до спеціаліста, аби він визначив, що саме є на шкірі. Існує такий прилад, який називається дерматоскоп, за допомогою якого лікар дивиться у збільшеному вигляді вражену ділянку. Тоді можна чітко сказати, що це є: родимка, папілома, бородавка, локальне запалення чи щось інше.

Щодо папілом. Не всі знають, що сонце є основним чинником, що викликає старіння шкіри. Чим більше засмагати з опіками, тим гіршою буде шкіра у більш старшому віці. Тому ті, хто безконтрольно засмагають, рано чи пізно зіштовхуються з проблемою передчасного старіння. Це – зморшки, порушення регенерації (відновлення) шкіри, гіперпігментація. Отже, сонце не завжди йде людині на користь. Думаю, все має бути в міру. Звісно, вранці на морі засмагати добре, якщо протипоказань немає. Але обов’язково потрібно наносити фотозахисний крем відомих фірм з високим фактором захисту. Якщо людина купається в морі, процедуру після цього потрібно повторювати.

Щодо солярію, то він дійсно є не дуже корисним. Під час засмаги утворюються такі сполуки, як металопротеїнази, які викликають старіння клітин і серйозні передонкологічні зміни. Тому я б не радила такі процедури. Крім того, у солярії повинен бути контроль. Лампи мають свій термін придатності, потім їх потрібно замінювати, а це робиться не завжди. А проконтролювати неможливо.

– Розкажіть про себе. Чим займаєтеся у вільний час, куди любите подорожувати?

– У різні країни. Більше буваю в Угорщині. Полюбляю відвідувати термальні купальні. Люблю кататися на лижах. Подобаються баня і сауна.

– Ваша улюблена страва?

– Таких, щоб я просто обожнювала, немає. Утім дуже люблю овочі і фрукти.

– Що читаєте?

– Різну літературу. Найчастіше – професійну. Але читаю й художню, а також – пресу.

– Спасибі за розмову! Успіхів вам, благополуччя і здоров’я!

Марина АЛДОН, газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net