Як В’ячеслав Кантур поблизу Дніпра заклав плантацію закарпатського ківі

На Закарпатті вже кілька років вирощують ківі. Місцевий клімат підходить для вирощення тропічного фрукта. В’ячеслав Кантур вирішив розпочати цю справу ще й у Черкаській області. Тепер планує розширювати справу та збільшувати масштаби вирощування, пише популярна на Закарпатті газета «Господарські поради».

Фермерством та аграрним бізнесом В’ячеслав Кантур вирішив зайнятися вже після виходу на пенсію – у 2014 році, до цього працював будівельником. Коли обирав нішу для роботи, його увагу привернула екзотична ягода – ківі. Для початку фермер вирішив посадити сорт Карпат Стратона Валентайн, тому що він морозостійкий. Зараз цей сорт витримує морози до мінус 28 градусів.

«Я був в Ужгороді у Генріха Стратона на ділянці, де знаходиться маточна плантація, і сам бачив десятки ліан і тисячі ягід на них. При плановому врожаю в 35-40 т/га і стійкому збуті це дуже  прибутковий вид сільськогосподарського бізнесу. Вигідніше, ніж вирощувати яблука, персики чи суниці. І я вирішив, що буду починати», – розповідає фермер vesti.dp.ua

Першу партію ківі чоловік придбав у 2015 році – 105 рослин авторського сорту Карпат Стратона Валентайн.

«Але не все сталося, як гадалося. Мені ж треба було подивитися, як ківі із Закарпаття поведе себе в умовах Черкащини, як зиму перенесе і т.д. На весну практично всі рослини пропали. Тільки та, яку я посадив у себе вдома, вижила», – каже В’ячеслав Кантур.

Вже пізніше фермер зрозумів, у чому була причина. Необхідний полив (частоту та кількість) вдалося забезпечити лише тій рослині, що росла вдома. Також важливу роль відіграв ґрунт.

Торік влітку В’ячеслав висадив ще 50 рослин ківі. «Я їх посадив вже належним чином, згідно з усіма рекомендаціями. Вони всі прийнялися і всі пережили минулу зиму», – пишається чоловік.

Тож фермер вирішив піти далі. «Навесні цього року я підібрав ділянку землі біля Дніпра із відповідними характеристиками ґрунту. А поливати буду дніпровською водою, що значно здешевлює вартість бізнес-проекту, бо ківі поливна культура і потребує регулярного та значного поливу. Цього року я закупив вже понад 500 саджанців і засадив 0,5 га землі», – розповів садівник.

Навесні наступного року планує посадити 5 тисяч саджанців. Підготовку ґрунту до посадки починає вже зараз.

В’ячеслав ділиться, що витримав навіть «інспекцію» самого Стратона.

Фермер підрахував, скільки приблизно коштує запустити бізнес з ківі в Україні. Стартові вкладення для посадки саду ківі – 15 тис. доларів на гектар. Крапельний полив на півгектара коштує близько 1,5 тис. доларів.

Мінімальна врожайність з куща – 30 кг, і якщо на гектарі 1 тис. кущів, то урожай складе 30 тонн. При мінімальній закупівельній ціні в 1 євро/кг ягоди виходить 30 тис. євро з гектара.

Такий сад з ківі повністю окупається вже у перший рік. До 2020 року фермер планує розширити плантацію до 10,5 гектара. Така площа саду дозволить отримувати як мінімум 500 тисяч доларів на рік.

В’ячеслав вважає, що ківі – це найвигідніша культура для вирощування на землі. До прикладу, з гектара яблук можна отримати тисячу євро, за лохину – 12 тисяч євро, мінімальна реалізація ківі при виході на промислове плодоношення становить 30 тисяч євро/га.

Станом на сьогодні у світі виробляється близько 800 тисяч тонн ківі. Попит на цю ягоду в ЄС задоволений лише на 60%. Ківі, вирощене в Україні, виходить абсолютно екологічно чистим. Ківі, які українці купують в Новій Зеландії, Греції та Іспанії, оброблені хімією, як будь-які інші імпортні фрукти.

В’ячеслав Кантур вірить, що ківі – це майбутнє не тільки його, а й його онуків і правнуків.

zakarpatpost.net