Закарпатський лікар розповіла, до яких важких недуг може призвести ожиріння

Здавалося б, серед розкішної карпатської природи, де з-під землі тече цілюща вода, де багато мінеральних джерел, люди б повинні бути абсолютно здоровими, принаймні захворювань кишково-шлункового тракту гіпотетично тут не повинно бути. Але, як не дивно, наша область є одним із лідерів в Україні серед гастроентерологічних недуг. Як таке може бути? Про це та інше у прес-центрі газети «Неділя Закарпатські новини» ми говорили з кандидатом медичних наук, доцентом кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб УжНУ, лікарем-гастроентерологом Наталією КУРЧАК.

Чим взагалі небезпечне ожиріння?

Є багато причин ожиріння. Візьмемо, для прикладу, надмірне вживання їжі. Підтримання постійної нормальної ваги тіла зменшує ризик таких захворювань, як цукровий діабет, метаболічний синдром, серцево-судинні захворювання, навіть онкологію. Тому треба стежити за тим, яку кількість і якої їжі ми споживаємо. Ми звикли звертати увагу на цифру, що показують ваги. Це важливо, проте через індивідуальні особливості тіла, не завжди загальна вага є точним показником. Визначити оптимальну вагу можна за допомогою індексу маси тіла. А індекс маси тіла (ІМТ) можна розрахувати, поділивши масу тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних). Показник від 18,5 до 24,9 – норма, від 25 до 29,9 – надмірна вага, від 30 і вище – 1,2,3 ступінь ожиріння. Менше 18,5 і таке буває – це недостатня вага.

Важливим додатковим параметорм є окружність талії, який доповнює ІМТ і також відображає ризик захворювань. Для цього достатньо мати сантиметрову стрічку і визначити об’єм талії. У жінок показник має бути в нормі до 80 сантиметрів, у чоловіків до 94. Якщо більше, можна говорити про так зване абдомінальне ожиріння ( накопичення жиру на рівні талії, в черевній порожнині). Воно більш небезпечне, що більша частка такого жиру в організмі , то вищі ризики появи захворювань, про які я згадувала раніше. Визначити це все можна самостійно в домашніх умовах.І хоч надлишок жиру вже є негативним індикатором, важливим є факт, де саме він накопичується, тому не забувайте вимірювати вашу талію.

За співвідношенням об’єму талії до об’єму стегон ( у сантиметрах) можна також визначити підвищені ризики для здоров’я через надмірну вагу. Ризики для здоров’я кардинально зростають, якщо цей кофіцієнт для жінок складає вище 0,85, а для чоловіків- 0,95. Якщо показники вищі, радимо передусім переглянути раціон харчування та бути активними. Це найбільш ефективні інструменти для підтримання здорової ваги.

zakarpatpost.net