Чи справді пуп землі знаходиться на Закарпатті

Що робили географи з Відня на Рахівщині

Геодезичний знак, що визначає географічний центр Європи, був встановлений у селі Ділове Рахівського району. Про це місце добре відомо всім українцям, біля нього туристи часто влаштовують фотосесії, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Закарпатці пишаються, що серце Європи знаходиться саме на території нашого краю, тим більше що через входження області у різні часи до складу Угорщини, Австро-Угорщини та Чехії, які завжди були європейськими, наші земляки вважаються себе також корінними європейцями.

Місцеві кажуть, що Ділове – такий собі пуп землі, і пишаються, що свого часу австрійські вчені  ретельно вивчили місцевість і символічний камінь встановили саме тут.

Однак чи справді центр Європи знаходиться на Рахівщині?

Правда багатьом може не сподобатися. Бо ще раніше, у 1775 році, астролог і картограф короля Речі Посполитої спробував обчислити географічний центр Європи і стверджував, що він міститься на ринковій площі містечка Суховоля, тобто на території Польщі.

А як щодо Закарпаття? Справа в тому, що у 1885–1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні  справді побували у Діловому. Вони виконували геодезичні дослідження для запланованого будівництва залізниці між Раховом і Сиготом. Після завершення робіт вони встановили двометровий кам’яний знак з координатами і написом, що перекладається з латині так: «Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році».

Ні про який центр Європи у тексті мови не було. Та й подібних кам’яних стовпів у різних місцях Австро-Угорщини було встановлено близько двадцяти.

Але в 1977 році радянська влада по-своєму розшифрувала табличку в Діловому встановила стелу з написом про те, що саме там знаходиться географічний центр Європи. У ті часи історія переписувалася, факти фальсифікувалися і правда до уваги не бралася взагалі. Тож такі дії представників тогочасної влади нині нікого не дивують. Але твердження про пуп землі вже настільки в’їлося у свідомість закарпатців та й українців загалом, що нині мало хто сумнівається в тому, що центр Європи може бути ще десь інде.

А таких центрів насправді декілька, є вони в багатьох європейських державах. Наприклад, в угорському селі Тайа, у словацькому селі Крагуле, біля білоруського міста Полоцька, а також на острові Саарема, що належить Естонії.

У 1989 році Французьким Національним Інститутом географії було проведено нові обчислення, під час яких виявилося, що географічний центр Європи знаходиться у Литві, а саме – на території села Пурнушкес.

Однак офіційний географічний центр знаходиться в іншому місці, хоча в тій же Литві.

А от Книга рекордів Гіннесса пише, що пуп землі (а точніше Європи) – у селі  Бернотай, і навіть видала цьому населеному пункту відповідний сертифікат.

Виходить, що всі ці роки ми жили просто гарним міфом і вірили тому, що нав’язала радянська влада.

Однак Ділове все одно варте уваги туристів, адже навіть якщо воно й не є пупом землі, все одно там можна побачити розкішну природу, старовинні церкви, найвищий в українських Карпатах однокаскадний водоспад – Ялинський, здійснити сходження на гуцульські  Альпи, які називають Мараморосами з вершиною Піп Іван Марамороський (1936 м) і ще багато дуже цікавого.

До 1947 року село звалося Трибушанами, потім Требушанами, а також Теребеш на Білому Потоці. За легендою колись там жили три брати Бушани, які й заснували населений пункт. Але радянська влада вирішила й сюди внести свої корективи і перейменувала село на Ділове. Чому саме так – ніхто не пояснював.

Іван ДУХНОВИЧ, газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net