Закарпаття: У Міжгір’ї хворі з усієї України навчалися самоконтролю та способу життя з діабетом

З 17 по 24 червня 2010 року в смт. Міжгір’я Закарпатської області відбулася Всеукраїнська Школа самоконтролю для людей з діабетом, ініційована та організована Закарпатською обласною спілкою «Діабетик». Протягом 8 днів учасники з Вінницької, Закарпатської, Кіровоградської, Київської, Одеської, Рівненської, Чернігівської областей та м. Києва навчалися самоконтролю та способу життя з діабетом.
Першого дня було проведено круглий стіл з проблематики цукрового діабету за участі ЗМІ та запрошених представників громадських організацій, лікарів й експертів. Зокрема, в заході взяли участь голова Тячівської районної та Закарпатської обласної спілки «Діабетик» Любов Дудаш, головний лікар обласного центру «Здоров’я» Світлана Кочубайло, президент Всеукраїнської громадської організації «Український діабетичний союз» Людмила Солоп, голова громадської організації «Діабетичне товариство Сумщини» та лікар-ендокринолог Людмила Миронцева, офтальмолог Тетяна Дорощук, ортопед Олексій Носенко, тренер та експерт з надання соціальних послуг Юрій Глигало, представник ЗАТ «Індар» Юрій Ткачек. Після цього учасники змогли отримати інформаційно-методичні матеріали для планування харчування хворих на діабет І та ІІ типів та щоденники самоконтролю з рекомендаціями щодо запобігання ускладнень цукрового діабету, щоб користуватися ними вже впродовж Школи.

За словами голови Тячівської районної та Закарпатської обласної спілки «Діабетик» Любові Дудаш, вже кілька років поспіль Всеукраїнська Школа самоконтролю на Закарпатті – це важлива нагода для представників з різних куточків України разом обговорити проблемні питання діабетичної галузі та поділитися досвідом, як керувати діабетом, а не жити в ньому. «Наша мета – сприяти розумінню тих проблем, із якими зустрічаються люди, хворі на цукровий діабет. А усвідомлення проблеми є вже першим кроком на шляху до її подолання» – наголошує вона.

Протягом наступних днів учасники змогли прослухати лекції про методи інсулінотерапії для лікування І і ІІ-го типу цукрового діабету, отримати поради фахових лікарів стосовно підбору дози інсуліну та калькуляції кількості хлібних одиниць для здорового харчування при цукровому діабеті, дізнатися про перші симптоми захворювання та особливості лікування офтальмологічних проблем й профілактики таких ускладнень хвороби як діабетична стопа. Представники діабетичних НГО під час Школи також мали змогу проконсультуватися у запрошених експертів стосовно методів фандрейзингу та налагодження зв’язків з громадськістю в роботі діабетичних НГО, дізнатись про соціальні та психічні особливості перебігу хронічних захворювань та взяти участь в екскурсіях визначними місцями Закарпаття.

Під час проведення Школи всі учасники мали можливість безкоштовно тричі на день вимірювати глюкометром рівень інсуліну в крові, в чому їм допомагала медсестра Тячівської районної поліклініки Тетяна Цонинець.

Голова Кіровоградського міського товариства хворих на цукровий діабет Віра Хижняк запевняє, що проведення таких громадських шкіл зміцнюють активну життєву позицію людини, хворої на цукровий діабет, і, як наслідок, допомагають в самоорганізації для контролю хвороби власними силами. «Після діагнозу, який стає пожиттєвим багажем людини, дуже важливо переосмислити своє ставлення до хвороби і до себе, – каже пані Віра. – Однак участь у таких громадських заходах як Школа самоконтролю, якраз і є ефективним способом навчання, яке допомагає усвідомити себе активним і повноцінним членом суспільства, щоб діяти далі й поширювати отриману інформацію для людей з цукровим діабетом у своєму регіоні».

Захід здійснювався за фінансової підтримки Закарпатської обласної спілки «Діабетик» та ЗАТ «ІНДАР» з виробництва інсуліну.

Тетяна Нарчинська, “Міжгірський район”