Закарпаття: Міні-метеостанція на Берегівщині фіксуватиме температуру, відносну вологість, опади, “точку роси” та інші атмосферні явища …для виноградарів!

На виноградниках ТОВ “КарпатВинЕталон” у Мужієві, де вирощується продукція для відомого виноробного підприємства “Котнар”, з’явилася міні-метеостанція. Вона фіксуватиме температуру, відносну вологість, опади, “точку роси” та інші атмосферні явища. Ці показники потрібні, аби виноградарі мали змогу слідкувати за станом лози, попереджувати появу небезпечних хвороб, вчасно застосовуючи потрібні препарати. Станція працюватиме дистанційно – всі показники можна буде побачити на спеціальній сторінці у мережі інтернет.

Метеостанція стала своєрідним подарунком від компанії БАСФ, що пропонує інноваційні засоби захисту рослин в Україні. “Користуватися приладом дуже просто, – розповідає маркетинг-менеджер Дмитро Максименко. – Він працює за допомогою сонячної батареї, що заряджає акумулятор. Всередині встановлена телефонна картка, яка щогодини, навіть вночі, передає інформацію на сторінку”.
“Прилад також можна запрограмувати на інші культури – овочеві, фрукти, – додає регіональний представник компанії БАСФ Олексій Бітюков. – Радіус дії приблизно 30 кілометрів навколо. Вся отримана інформація зберігатиметься на комп’ютері, отже для фермерів такий прилад в сучасних умовах – незамінний і корисний помічник”.

Станцію у роботі високо оцінили заступники директора “КарпатВинЕталон” Михайло Микулін та Федір Ковач. Директор СП “Котнар” Чаба Пейтер сказав, що обов’язково ділитиметься інформацією з фермерами району. “Я вже повідомив про новацію голову райради Андрія Бігарі, а в майбутньому рекомендуватимемо встановлювати подібні станції всім великим виробникам сільськогосподарської продукції. Адже від вирощеного врожаю та його якості залежить наш бізнес”, – додав підприємець.

Сьогодні у підприємства “Котнар” 163 гектари власних виноградників, що зростають на теплих південних схилах в районі с.Мужієво. Це ще досить молоді саджанці, тому доводиться використовувати виноматеріал з Одеської та Херсонської областей. Віриться, що через кілька років своєї лози буде достатньо, аби більше не купувати чужий виноматеріал. Чаба Пейтер велику надію покладає і на розвиток туризму в регіоні.

Зокрема, приводить до ладу старі підвали-пивниці, що вирубані у скелях вулканічних берегівських пагорбів. Ці об’єкти неодмінно стануть туристичною родзинкою краю і обов’язково ввійдуть до закарпатського винного шляху.

Олександр Ворошилов, КарпатИнфо